
Sami i Kapitan Corelli cz.II
Sami, Agia Efymia, Argostoli, Corelli – ale o co chodzi?
Sami to miasteczko, które dzieli się na zatokę i dawną wioskę rybacką o nazwie Agia Efymia. I tam się mieści wspomniana wcześniej kawiarnia z restauracją Kapitan Corelli Bar Restaurant.
Samo miejsce jest przepiękne, kameralne, z popularnym przystankiem dla łodzi i jachtów. Wiadomo, że muszą być hotele, apartamenty do wynajęcia i jakieś miejsce do pływania. A restauracje muszą mieć w swoim menu zachwycające dania. Pergoli czy Paradise – który to przygotuje specjalny suflet czekoladowy na zamówienie.
Film Corelli stał się częścią historii tego miasta. To chyba dobrze? Uważam, że te miejsca są tak piękne, że nie potrzebują takiej reklamy. Ale co by nie było, mają swoją historię filmową, która trwała siedem miesięcy.
Skąd się wziął ten bar? Ano był i funkcjonował rodzinnie. Gdyż nagle latem w 2000 roku zjawili się ludzie i zaczęli kręcić film. Trzeba było gdzieś się stołować. Dobra kuchnia, dobra miejscówka, bezpośredni widok na port. Raj. To właśnie tu odbywały się regularne spotkania filmowców i odtwórców głównych ról jak: Nicolas Cage, Penelope Cruz, John Hunt, John Tole, John Madden, Irene Papas i wielu innych. To oni nadali tą nazwę tej miejscówce. I tak odrodziła się nowa restauracja. Na dowód tego wiszą plakaty z wizerunkiem głównych bohaterów wraz z ich autografem. Design menu jest identyczne.
Captain Corelli Bar Restaurant
Otwarte jest do ostatniego klienta, nawet do samego rana jeśli zachodzi taka potrzeba. Jest to i kawiarnia i restauracja. Wypijesz tu drinka, kawę, tradycyjne wyspiarskie białe wino Robola ( w pobliżu klasztoru Saint Gerasimos, patrona Kefaloni, uprawiana od wieków z winorośli właśnie o nazwie robola) , zjesz ciasto, lody czy zamówisz z karty szereg tradycyjnych potraw greckich jak moussaka czy pastichio. Zjesz tu sałatki, grillowane mięsa , pizzę a nawet makaron. Do wyboru, do koloru.
Jeśli was interesuje gdzie była zakwaterowana ekipa filmowa to zajrzyjcie w linki:
Boulevard Panorama Suites
Boulevard Aetos Suites
A ten hotel ma świetne opinie, warto zwrócić na niego uwagę:
Greka Ionian Suites
A dlaczego akurat Kefalonia?
Ze względu na ogromny sukces bestsellera „Kapitan Corelli”, który opowiada o tytułowym kapitanie ( w tej roli Nicolas Cage) , który zakochuje się w miejscowej greckiej dziewczynie ( rola Penelope Cruz) w czasie II wojny światowej, zdecydowano się nakręcić film w jej pierwotnej lokalizacji Kefalinia (Kefalonia). Powód? Trudno było znaleźć lub stworzyć miejsce tak piękne i naturalne. Gdzie spokój oraz brak turystów w okresie letnim dałby możliwość kręcenia filmu w spokoju.
Stwierdzono, że Sami byłaby idealną lokalizacją, która może udawać Argostoli. Potrzebny był port i plac miejski. Nastąpiły negocjacje z miejscowymi sklepikarzami i hotelem Kastro, po czym przebudowali tak, by z nowoczesnej Sami przeistoczyć w wojenną Argostoli. To właśnie tu jest ta scena gdy przypływa włoska armia do portu, która opuszcza statek wraz z Kapitanem Corelli. Inne sceny to walka między włochami i niemcami.
Filmowo
Realnie
Większość scen była kręcona na jednej z ładniejszych zatok na Kefalonii – plaży Antisamos. Zaledwie kilka kilometrów od Sami. Tu mieściło się obozowisko Włochów oraz rozegrała się strzelanina.
Mała dygresja. Droga to trzy kilometry lasem sosnowym i drogą szutrową. Na plaży dwa duże bary, które oferują bezpłatny parking, bezpłatne leżaki oraz parasole plażowe dla swoich klientów. Czyli za kawę czy wodę masz wszystko w cenie. Ale uwaga, trzeba być tam wcześnie, bo w południe wszystko jest już zajęte. O godzinie ósmej wieczorem cała plaża pokryta jest cieniem, słońce zachodzi za górami dość szybko.
Plaża Myrtos – pięć minut jazdy samochodem na zachód od Agia Efymia – to scena z włoskimi prostytutkami oraz scena z eksplozją miny na plaży.
Plaża Horgota – to scena gdy na maleńkim molo Mandala podnosi Pelagię i wrzuca ją do morza.
Jednym z piękniejszych kadr filmu było wzgórze na którym wznosi się Klasztor Sia, gdzie odegrana została scena miłosna między Corelli i Pelagią, a w tle można było zauważyć uroki plaży Myrtos.
Plaża Horgota znajduje się na wschodnim wybrzeżu pomiędzy Fiscardo i Agia Efimia, i jest dostępna drogą szutrową. Pomost ten został zbudowany na potrzeby filmu , ale pozostał nienaruszony po jego realizacji , choć z biegiem lat został zdemontowany przez turystów poszukujących pamiątek .
Sceny wiejskie
Domata gdzie wojsko maszerowało ku bitwie. W starym Karavomylos pluton egzekucyjny. W Keramies włoskie ciężarówki jechały do walki. We wsi Dihalia sceny w domu doktora Iannis. W Drosoula plac z zabawą i z miejscowym kościołem. W Ag Fanentes sceny jak wioska ucztuje, śpiewa i tańczy.



Oraz wiele innych miejsc. Ale przedstawiłam te najważniejsze i najciekawsze.
Jako ciekawostkę dodam, że Kefalonia ma znaczenie historyczne. W 1943 roku z rąk okupantów zginęło dziewięć tysięcy włoskich żołnierzy. Pomnik wojenny znajduje się na obrzeżach Argostoli na wzgórzu nad Katovothres (gdzie znajduje się słynny młyn) , obok kościoła katolickiego w Lithostroto. Tam znajduje się też małe muzeum poświęcone poległym żołnierzom… Gdzieś fotkę posiałam. Jak znajdę to dodam 😉
Przydatne mapki
I jak się podobało???
Oj podobało się …warto było poczekać ☺
Przeniosłam się tam natychmiast. 🙂 Bardzo zaciekawił mnie ten wpis, z przyjemnością się zaczytałam. 🙂
Dziękuję 🙂
Świetny wpis! Do tej pory nie zastanawiałam się, co dzieje się z małymi miasteczkami, których spokój zaburzyło kręcenie tam dużego filmu. Wydaje mi się, że ze względu na możliwości współczesnej techniki będzie ich coraz mniej – bo i taniej i łatwiej i szybciej je wykreować w komputerze niż przystosować do produkcji. A szkoda, bo to niespotykany klimat. Bardzo ciekawa analiza :).
Lubie takie miejsca z historia i przygoda w tle. Nie znam tego filmu, ale chetnie obejrze!
Bardzo fajny wpis, taki gotowy przewodnik dla poszukiwaczy. 😉
Jedno tylko mnie zastanawia: „Nastąpiły negocjacje z miejscowymi sklepikarzami i hotelem Kastro, po czym przebudowali tak, by z nowoczesnej Sami przeistoczyć w wojenną Argostoli. To właśnie tu jest ta scena gdy przypływa włoska armia do portu, która opuszcza statek wraz z Kapitanem Corelli. Inne sceny to walka między włochami i niemcami.” ale w sensie przebudowali/nadbudowali miasto w ramach stworzenia planu i to zdemontowali, czy jak?
Dokładnie tak, dobudowali i zburzyli, co ciekawe miejscowi się przyglądali i nie bardzo byli chętni do współpracy, bo im się nie podobała tematyka filmu. Przynajmniej tak mówią 😉
Zazdroszczę autografu Penelope Cruz 🙂
Kurcze, fajnie wiedzieć. Bardzo ciekawy post, no i piękna Penelope, przyjrzę się temu miejscu bliżej 🙂 Pozdrawiam
Plaże są niesamowite, sama chętnie bym na nich poplażowała 🙂
Nie widziałem filmu ale bardzo mnie zaciekawił ten temat. Zabrałaś nas w niesamowitą podróż 🙂
Cudowne miejsca, i bajecznie czysta woda 🙂 Szkoda że Grecję pamiętam tak słabo – byłam jeszcze marudnym dzieckiem gdy mnie tam zwerbowano 🙂
Może czas sobie przypomnieć? 😉
Uwielbiam te tereny! A zdjęcia są po prostu magiczne 🙂
Czuć ze zdjęć że miejsce ma cudowny,historyczny klimat.Muszę też obejrzeć ten film.
Zachęcam 🙂
Wczoraj obejrzałam film >Kapitan Corelli< i postanowiłam poszukać miejsc, w których to było kręcone, i tak trafiłam na Twój reportaż.
Rewelacyjny tekst, wspaniałe zdjęcia, załączone mapki, fotosy aktorów z autografami, i te z filmu.
Dosłownie przeniosłam się w czasie i przestrzeni. I myślę, że nie tylko ja.
Dziękuję, że Ci się chciało umożliwić nam, szarym ludkom przeżycie takiej wspaniałej przygody.
Pozdrawiam.
Ojej, dziękuję 🙂
Ach i ja poraz kolejny wczoraj obejrzalem Kapitan Corelli! Chcę zobaczyc te urokliwe miejsca, mam juz cel na wakacje 🙂 Dziękuję za cenne wskazówki. Pozdrawiam świątecznie… 🙂