Region Dalmacja Południowa:
Zwiedzając Chorwację nie sposób zignorować Dalmację Południową. Ten bajeczny region znany jest na całym świecie i nawet dla wytrawnych turystów stanowi idealną atrakcję. Malownicze plaże przyciągają amatorów kąpieli, a niezwykłe krajobrazy zapierają dech w piersiach. Dalmacja Południowa położona jest wzdłuż wschodniego wybrzeża Adriatyku i jednocześnie stanowi najbardziej wysuniętą na południe część Chorwacji. Należą do niej również malownicze wyspy, które są jedną z większych atrakcji turystycznych. Region od południa graniczy z Czarnogórą, której zwieńczeniem w tym miejscu jest Zatoka Kotorska, natomiast naturalną granicą oddzielającą ją od Bośni i Hercegowiny są Góry Dynarskie. Dalmację nie tylko Południową, ale także Północną charakteryzuje poszarpana linia brzegowa. Dominuje tu dzika przyroda, a wszystkie obszary odznaczają się niezjednanym i zróżnicowanym krajobrazem. Na pewno warto zobaczyć deltę rzeki Neretwy, urozmaiconą przez bagna, małe rzeczki i jeziorka, a droga z Dubrownika do Splitu na stałe pozostanie w pamięci turystów zwiedzających tę krainę.
Nazwa Dalmacja pochodzi od plemiona Dalmatów, którzy zamieszkiwali ten region w starożytności. Rdzenni Chorwaci natomiast przybyli nad Morze Śródziemne na przełomie VI i VII stulecia. Osiedlili się na terenie dawnej Ilirii i zajęli Dalmację, która nazywana jest również Chorwacją Dalmatyńską.
O tym, że Dalmacja należała do Wenecji świadczy włoski klimat i charakter miast. Dubrownik i okoliczne miejscowości leżały na ważnych szlakach handlowych, co sprzyjało ich rozwojowi, a dawna świetność cieszy oko zwiedzających aż do dziś. Co prawda architektura i zabytkowy charakter miast uległy zmianie, chociażby podczas wojen turecko-weneckich czy trzęsień ziemi, to ich wygląd w obecnym stanie nie budzi zastrzeżeń. Po klęsce państw Osi w II wojnie światowej Dalmacja stała się częścią Jugosławii, co zapoczątkowało jej intensywny rozwój turystyczny. Skomplikowane działania wojenne na Bałkanach spowodowały, że region ten zmieniał się kulturowo i wszędzie można napotkać relikty minionej epoki.
Turystyka jest w Dalmacji jedną z głównych gałęzi gospodarki, chociaż dominuje również rolnictwo. Z dalmackich winnic pochodzi połowa chorwackiego wina, a więc prymat wiodą tu winorośle, a także oliwki, figi i cytrusy. W regionie tym hoduje się również kozy i owce.
Na południowym krańcu Dalmacji położony jest najbardziej rozpoznawany przez turystów Dubrownik. Jak napisał znany irlandzki dramaturg i prozaik George Bernard Shaw „kto szuka raju na ziemi, niech przyjedzie do Dubrownika”. To miasto słynie z tego, że jest jednym z najpiękniej ufortyfikowanych na świecie. Bez wątpienia jest perłą, nie tylko Dalmacji Południowej, ale przede wszystkim Adriatyku, której piękno chcą kolekcjonować w swojej pamięci podróżnicy z całego świata. Plaże w Dubrowniku co prawda nie są takie jak w pozostałej części kraju, niemniej mieszkańcy mają swoje ulubione kąpieliska. Zazwyczaj są to proste zejścia do wody z których korzystają także turyści. Dużą popularnością cieszy się Riwiera Makarska, rozciągająca się na południowy wschód od Splitu, na której wśród idyllicznych miejscowości leżących między górami i morzem znajduje się niezliczona ilość kąpielowych miejsc i malowniczych zatoczek. Najpopularniejsze miasta w tym regionie to Split, Trogir i Makarska. Split to drugie co do wielkości miasto Chorwacji, gdzie znajduje się największy port pasażerski. Promy odpływają do Ancony i Pescary we Włoszech oraz do innych miast chorwackich na wybrzeżu adriatyckim. Marina w Splicie jest również jedną z największych w kraju. Turyści zwiedzający okolicę mogą podziwiać górę Marjan, która jest nie tylko atrakcyjna pod względem wspinaczki i tras rowerowych, ale także w pobliżu której znajduje się czysta i nie tak zatłoczona plaża jak w mieście. Z pobliżu mariny ACI znajduje się specjalny tunel, który tam prowadzi. Trogir natomiast to klejnot Adriatyku zwany też Małą Wenecją. Fakt, że jest podobnie jak Dubrownik wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, świadczy o urokliwej niepowtarzalności samego portu i nie bez powodów jest wybierany jako tło filmowe. Makarska nie tylko kojarzona jest z naturalnym portem na południowym wybrzeżu, ale także z riwierą ciągnącą się między Dubrownikiem a Splitem na długości 60 km. Na północ od Dubrownika rozciąga się archipelag Wysp Elafickich, z kolei dubrowniczanie uwielbiają wypoczywać w Veliki i Mali Zaton, położonymi nad śliczną zatoką otoczoną wysokimi górami. Nie sposób oprzeć się wyspie Korcula oraz trzeciej co wielkości w Dalmacji wyspie Mljet. Na południe natomiast położona jest Zupa Dubrovacka, nadbrzeżny region odznaczający się wyjątkową urodą. Na południowym krańcu Dalmacji, w cichej i urokliwej okolicy znajduje się Cavtat, który powinni zobaczyć wszyscy, którzy chcą odkryć piękno dalmatyńskich wybrzeży. Życie nocne toczy się we wszystkich większych miejscowościach, więc po upalnych dniach można chłodzić się w tych bardziej i mniej zacisznych restauracjach.
Baska Voda – to jeden z najstarszych ośrodków turystycznych na wybrzeżu, który jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na Riwierze Makarskiej. Charakteryzuje się długimi, żwirowymi plażami, wzdłuż których rosną lasy sosnowe. Miłośnicy turystyki pieszej i botaniki mogą podziwiać położoną nieopodal Górę Biokovo. Jest to idealna atrakcja na wypełnienie wolnego czasu dla tych, którzy będą mieli dosyć wygrzewania się na słońcu. Miejscowość dysponuje bogatą ofertą turystyczną, w której są liczne kwatery prywatne oraz apartamenty promujące wydarzenia rozrywkowo-kulturalne, a ich aktywność w okresie letnim jest nad wyraz wysoka.
Ciovo – to wyspa połączona ruchomym mostem z Trogirem, a na jej powierzchni znajduje się kilka urokliwych miasteczek, takich jak Okrug Donji, Okrug Gornji, Arbanija, Slatine czy Zedno. Każde z nich ma swój indywidualny charakter i do każdego warto zajrzeć, chociażby po to, żeby poczuć wyspiarski klimat. Na południowo-wschodniej stronie wyspy znajduje się malowniczo położony klasztor Gospa Prizidnica, którego okolica naszpikowana jest stromymi urwiskami, a kwitnące agawy i bujna roślinność czynią to miejsce magicznym. Wyspa jest przedłużeniem Trogiru, a więc oferuje szeroki wachlarz możliwości wypoczynku, plażowania, rekreacji oraz zwiedzania historycznych zabytków. Urocze i ustronne zatoczki z pewnością uczynią urlop niezapomnianym.
Drvenik Veli i Mali – to wyspy, na które można się dostać jedynie wynajętą łodzią, są zatem idealnym celem dla turystów, którzy szukają spokoju i dzikiej natury i z pewnością odnajdą tam spokój, wytchnienie, może wenę twórczą. Mieszkańcy zajmują się rolnictwem, rybołówstwem, uprawą winorośli i oliwek, więc można zapoznać się z niespotykanym wyspiarskim folklorem. Pobyt umilą malownicze miejsca w postaci małych, piaszczystych zatoczek.
Gradac – to największa miejscowość górnej Riwiery Makarskiej. Jest to prawie czterotysięczne centrum rejonu, którego mieszkańcy zajmują się głównie turystyką. Na południe od portu znajduje się najdłuższa na riwierze plaża. Na pewno nie będzie problemu ze znalezieniem na niej ustronnej miejsca dla siebie i swoich bliskich. Co ciekawe pierwszy hotel w tej miejscowości wybudowano już w 1919 roku, a dzisiaj jest to znany i często odwiedzany kurort. Liczne znaleziska archeologiczne świadczą o tym, że i w tym miejscu istniało przed wiekami rzymskie miasteczko. Oferta gastronomiczna jest bardzo bogata, a wolny czas można spędzać na kortach tenisowych, uprawianiu sportów wodnych, nurkowaniu, turystyce rowerowej i pieszej. Jest to również dogodne miejsce do wypadów na Korculę czy Hvar. Latem jest to miejsce niezwykle ożywione i popularne.
Kastela – jest to ciekawy pod względem turystycznym zespół siedmiu miasteczek połączonych w jedną całość i nie sposób nie zwiedzić tych wspaniałych pod względem turystycznym miejsc. Słowo Kastela w średniowieczu oznaczało twierdzę, a skupiska ludzkie powstające w sąsiedztwie zamków-twierdz stworzyły nowe miejscowości, które później znacznie się rozbudowały, dzięki czemu dzisiaj są atrakcją turystyczną na wysokim poziomie. Rezydencje te były silnie umocnione, a pozostałości po nich można podziwiać do dziś. Ciasno zabudowane uliczki stwarzają niepowtarzalny klimat, a spacer po nich gwarantuje satysfakcję, zwieńczoną odpoczynkiem w lokalnej tawernie. Każda z miejscowości wchodzących w skład Kasteli ma swoje ciekawe atrakcje, np. w Kastel Stafilic rośnie drzewo oliwne mające 1500 lat, Kastel Gomilica został wybudowany przez benedyktynki, Kastel Luksic posiada swoją dramatyczną historię miłosną na miarę Romea i Julii, natomiast w znanym, szesnastowiecznym zamku Vitturi, który powstał na morzu i jest połączony z lądem znajduje się Muzeum miasta Kastela. Przy zamku znajduje się najpiękniejszy zespół parkowy całej Dalmacji, po którym miłe przechadzki pozostaną na zawsze w pamięci.
Makarska – to naturalny port na południowym wybrzeżu półwyspu Sv. Petar, który liczy 1500 mieszkańców. Jest to dogodne miejsce do wypadów na wyspę Brac, z których turyści na pewno będą zadowoleni. Centrum miasta jest zabytkowe i cieszy się popularnością zwiedzających, natomiast w nowszej części, która każdego dnia tętni nocnym życiem zlokalizowane są bary i restauracje.
Okrug – Gornji i Donji, to rozpoznawane miejscowości na Wyspie Ciovo. Szczególnie polecane są dla tych, którzy chcą zobaczyć jak wyglądają tradycyjne, dalmatyńskie osady. Klimat w tym miejscu jest niezwykle łagodny, a śródziemnomorska flora w połączeniu z archipelagiem malowniczych wysepek sprawi, że poczujemy się jak w innym wymiarze. Znajdują się tu szkoły nurkowania, które dają możliwość podziwiania adriatyckiego dna. Bardziej zestresowani mogą rozładować swoje emocje w klubie fitness, a spragnieni wrażeń mają szansę wynająć skuter wodny czy też polatać nad miejscową plażą na spadochronie.
Orebic – Półwysep Peljesac to jedna z najchętniej odwiedzanych miejsc w Chorwacji. Nie sposób zatem pominąć miejscowości Orebic, która również cieszy się niezwykłą popularnością. Jest to niewielki kurort, ale ma tę zaletę, że kiedyś był miejscem wypoczynkowym dla emerytowanych kapitanów. Podnosi to zatem rangę tego miejsca, któremu dodatkowo dodają uroku okazałe rezydencje z przepięknymi, bujnymi ogrodami. Nad miastem króluje majestatyczna góra św. Eliasza, a piękne widoki podkreśla bogata linia brzegowa. Najbardziej znana plaża to piaszczysta Trestenica, ale swoje uroki mają również spotykane tu plaże kamieniste, żwirowe oraz pomosty. Odcinki brzegowe znajdują się w samym mieście, a nie na obrzeżach, jak to jest w przypadku innych miast Dalmacji. Bardziej ciekawscy turyści mogą podziwiać liczne groty, jaskinie, przepaście, a znajdzie się też coś dla miłośników rowerowych przejażdżek, jazdy konnej czy paralotniarstwa. Po ciężkim, pełnym wrażeń dniu nie ma wyjścia i trzeba skosztować słynnych win dingac i postup.
Podgora – uchodzi za jedną z najbardziej malowniczych miejscowości Riwiery Makarskiej. Znajduje się tu przepiękny port dla łodzi rybackich oraz promenada z bulwarem kamiennym, który przyciąga rzesze turystów. Współczesne hotele mieszają się tutaj ze starą zabudową, co dodaje uroku temu zakątkowi.
Rogoznica – jeżeli ktoś chce uzyskać szybki dostęp do owoców morza powinien zawitać do tej miejscowości, która słynie z połowów ryb. Wiele restauracji oferuje nietypowy rybny gulasz Rogoznicko, który można spróbować tylko w tym porcie.
Vela Luka – warto wybrać się do tego dużego miasta, gdyż słynie z największych stoczni, a w porcie można podziwiać nowoczesne kutry rybackie. Warto zahaczyć także o jaskinię Vela Spilja w okolicach miasta, do której prowadzą drogowskazy, a jak ktoś ma więcej czasu, to może popłynąć na okoliczne wysepki Osjak i Proizd.
Veli Losinj – to malowniczy kurort, w którym czas zatrzymał się w miejscu. Nastrojowy stary port jest pełen kawiarenek i restauracji, w których można spędzić wolny czas, a także niejeden sympatyczny wieczór.
Zivogosce – do tego kurortu ściągają turystów piękne plaże wykonane z kamyczków, krystalicznie czysta woda, a także sosnowy las, który daje schronienie przed upałem tym, którzy za dużo czasu zażywali kąpieli słonecznych. Zakwaterowanie oferują hotele, apartamenty i autocamping.
Region Dalmacja Północna:
O Dalmacji mówi się, że to jeden z najpiękniejszych regionów turystycznych w Europie. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem wspaniałe krajobrazy, bogate dziedzictwo kulturowe i historyczne przyciąga w ten niezwykle piękny zakątek setki turystów, a Dalmacja Północna dodatkowo oferuje łagodny klimat oraz wspaniałą przyrodę, wśród której wypoczynek pozostanie w pamięci na długie lata.
Turystyka jest w Dalmacji Północnej jedną z głównych gałęzi gospodarki, chociaż dominuje również rolnictwo. Z dalmackich winnic pochodzi połowa chorwackiego wina, a więc prymat wiodą tu winorośle, a także oliwki, figi i cytrusy. W regionie tym hoduje się również kozy i owce.
W ciepłym morzu miłośnicy kąpieli będą mogli spędzać długie godziny, a fascynaci nurkowania znajdą dla siebie idealne miejsca na uprawianie swojego hobby. Adriatyk w tej części Chorwacji to raj dla żeglarzy, którzy o swoich morskich przygodach będą opowiadać w klimatycznych tawernach, jakich pełno na wybrzeżu oraz rozpościerających się wzdłuż niego wyspach. Turyści preferujący wypoczynek w popularnych kurortach mają do wyboru wiele ofert, które bez wątpienia ich usatysfakcjonują, a dla poszukujących spokoju i wytchnienia letników nie zabraknie odosobnionych i cichych miejsc, gdzie będą mogli spędzić rodzinne wczasy z dala od gwaru płynącego z głośnych kurortów.
W Dalmacji Północnej nie ma czasu na nudę, jest wiele ciekawych miejsc do zobaczenia, nie zabraknie okazałych zabytków, a życie nocne w kurortach zapewni zabawę tym turystom, którzy nie przyjechali na wybrzeże, żeby tylko wylegiwać się na pięknych plażach. Do Dalmacji przynależy również szereg wysp, które są jednak osobnymi regionami, ale warto je odwiedzić ponieważ są przesiąknięte wieloma atrakcjami turystycznymi, a na ich zwiedzaniu można spędzić mnóstwo wolnego czasu.
Główny ośrodek północnej Dalmacji to Zadar określany mianem miasta rzymskich zabytków, a turyści będą mogli spędzić w tej ciekawej miejscowości wiele niezapomnianych chwil. Na północ od tego wspaniałego centrum położony jest Nin z najmniejszą katedrą na świecie, natomiast jeszcze dalej na północ wznosi się majestatyczny masyw górski Velebit, w okolice którego warto się wybrać, bo znajduje się tam cudowny Park Narodowy Paklenica. W granicach Parku Narodowego Krka turyści napotkają wspaniałe wodospady, a Szybenik ze słynną na całą Chorwację katedrą będzie tematem cennych pamiątek fotograficznych w kolekcji zapalonych podróżników. Miłośnicy win będą zachwyceni lokalnymi gatunkami babic i primosten, turyści poszukujący lokalnych tradycji zapoznają się ze śpiewem a capella w wykonaniu regionalnych śpiewaków, a gaje morwowe w okolicy miasta Skradin dadzą ochronę przed upałami. Do Dalmacji Północnej prowadzi Magistrala Adriatycka, którą bardzo szybko i przyjemnie można podróżować podziwiając przy okazji wspaniałe i niezapomniane widoki.
Zadar – miasta tego nie trzeba reklamować, gdyż jest to to główny ośrodek turystyczny, gospodarczy i kulturalny w północnej Dalmacji do którego co roku przyjeżdżają tysiące turystów. Miasto kojarzone jest przede wszystkim z rzymskimi zabytkami, ale w trakcie zwiedzania może się okazać, że są one tylko przeciwwagą dla wielu innych budowli pochodzących z późniejszych epok. Podczas wędrówki po starówce warto przysiąść w którejś z wielu restauracji w celu spróbowania różnorodnych gatunków ryb czy pieczonej jagnięciny z wyspy Pag, a lokalne wina będą doskonałym dodatkiem do szynki prsut. Ciekawą atrakcją turystyczną są Morskie Organy, które skonstruowano pięć minut od zabytkowego centrum na najbardziej wysuniętej części Półwyspu Zadarskiego. Jest to kilkudziesięciometrowy pas wybrzeża schodzący ku schodom, we wnętrzu których wywiercono system otworów i osadzono metalowe piszczałki różnej grubości. Po wielu godzinach spędzonych na zwiedzaniu zabytków niebywałe melodie wygrywane przez wiejący wiatr i szum morskich fal będą miłym zaskoczeniem i zwieńczeniem wspaniale spędzonego dnia. Jego ostatecznym ukoronowaniem będzie niepowtarzalny zachód słońca, które skrywa się za wyspami zadarskiego archipelagu.
Szybenik – najmłodsze miasto wybrzeża, które w odróżnieniu od innych dalmatyńskich miast zbudowanych przez Greków czy Rzymian, założyli chorwaccy królowie. Bez wątpienia katedra św. Jakuba jest najpiękniejszą budowlą, którą warto zwiedzić, a popularnością zwiedzających cieszy się także renesansowy ratusz, pałace Biskupi i Książęcy oraz klasztor Franciszkanów. W mieście można podziwiać szereg twierdz, gdyż ze względu na swoją historię to silnie ufortyfikowana miejscowość. Ciekawscy turyści mogą popłynąć na okoliczną Wyspę Krapanj, na której znajduje się muzeum gąbek, a wolny czas można spędzić w kilku ciekawych kawiarenkach lub wykąpać się w zatoczkach kąpielowych – jest ich w tym uroczym zakątku naprawdę sporo.
Primosten – uchodzi za modelowy przykład wypoczynkowej miejscowości, która ma z jednej strony wspaniałe zabytki i malownicze położenie, a z drugiej luksusowe hotele i apartamenty otoczone piniowy lasem. Miasto malowniczo wygląda z oddali, ale wszystkie jego walory można poznać w trakcie spacerów po wąskich i krętych uliczkach. Blisko starówki jest kąpielisko, na którym warto odpocząć po zwiedzaniu miasta, natomiast kawałek dalej na uroczym półwyspie znajdują się wspaniałe żwirowe plaże. Średniowieczne miasteczko znane jest też z lokalnego wina babic, którego można skosztować w każdej liczącej się restauracji.
Region Istria
Niezwykle zróżnicowany półwysep jest jednocześnie największym w kraju, a turyści wybierający się do Chorwacji bardzo często rezerwują sobie noclegi we wspaniałych kurortach, które idealnie nadają się na letni wypoczynek. Doskonały klimat będący pod wpływem Morza Śródziemnego, przepiękne miasta leżące w głębi kraju jak i na samym wybrzeżu oraz liczne zabytki noszące ślady dawnych kultur sprawią, że turyści wybierający się w ten region na pewno nie będą zawiedzeni. Na Istrii dominują głównie ekskluzywne hotele i pensjonaty, ale popularnością cieszą się także gospodarstwa agroturystyczne przyciągające swoim folklorem i nietypową atmosferą , pięknym otoczeniem i dziką naturą. Zakątek ten idealnie nadaje się do wypoczynku i jest idealnym celem podróży.
Półwysep ma nietypowy kształt i często kojarzony jest z sercem, a samo wybrzeże, nie licząc wysp, sięga blisko 450 km. Istrię otaczają zatoki Triesteńska, Kvarner i Rijecka, natomiast północno-wschodnią granicę półwyspu wyznacza dolina rzeki Rosandra oraz pasmo górskie Cicarija. Malowniczy krajobraz upiększają dodatkowo wyspy wchodzące w skład Parku Narodowego Brijuni, a turyści poszukujący miejsc do kąpieli znajdą w tym rejonie przepiękne zatoczki idealnie wpasowujące się w charakterystyczne dla Istrii białe skały, które odbijają się jasnym odcieniem od błękitnego morza. Istria to zielony pejzaż będący inspiracją dla malarzy, surowe skały drapieżnie wbijające się w morze, a dzikiej natury poszukują zmęczeni dużymi miastami turyści.
Nazwa Istria pochodzi od iliryjskiego ludu nazywanego Histri, który przez Rzymian uważany był za okrutnych piratów, a zamieszkiwane przez nich ziemie od zawsze uchodziły za strategiczne, więc często toczono o nie krwawe boje. Pozostałości tych walk są widoczne do dziś, dlatego wypoczynek w tej części Chorwacji będą uatrakcyjniać nie tylko wspaniałe plaże, ale także zabytki bez których prawdziwe wczasy nie mogły by się obyć. Losy Istrii były burzliwe, po Rzymianach panowanie przejęli Słowianie, Awarowie, Słoweńcy i Frankowie, a po wojnach bałkańskich nierozerwalnie kraina ta należy do Chorwacji.
Za stolicę półwyspu uznaje się Pazin, natomiast największym miastem, które przyciąga turystów i jednocześnie charakteryzuje ten piękny region jest Pula. Wczasowicze jadący do Chorwacji wybierają za cel podróży najpiękniejsze miasto Istrii Rovinj, zabytkowy Porec, zaglądają do najmniejszego miasta na świecie Hum czy też podążają w poszukiwaniu trufli do Buzetu.
Medulin – oddalony o 15 km od Puli kurort turystyczny, którego piękno docenili już Rzymianie uznając to miejsce jako najpiękniejsze na całym wybrzeżu, a pozostawione przez nich wille do dziś zachwycają turystów zwiedzających te cenne zabytki. Zatoka Medulińska to idealne miejsce na zażywanie kąpieli słonecznych, natomiast w samym mieście popularnością cieszy się wiele restauracji serwujących regionalne specjały. Ciepła lazurowa woda przyciąga miłośników niemalże wszystkich dostępnych sportów wodnych, przy czym zaplecze sportowe w tej części regionu uchodzi za jedno z lepszych. Kurort tętni życiem nocnym, a przed udaniem się na trwające do rana dyskoteki warto posilić się brodetto – rodzajem zupy z kałamarnicy.
Novigrad – malownicza starówka przeznaczona jest tylko do ruchu pieszego, a turyści odwiedzający to malownicze miasteczko nie będą zawiedzeni – bogata historia i wenecki urok gwarantują spędzenie niezapomnianych chwil. Droga do Novigradu jest bardzo malownicza, gdyż prowadzi przez groblę i pozostawia po sobie niezapomniane wrażenia z podróży w ten uroczy zakątek. Wybierając się na wczasy do tego kurortu warto pamiętać, że w lipcu i sierpniu trwa w nim Novigradsko kulturno lieto oraz Music Nights – największy w basenie Morza Śródziemnego festiwal bluesowy.
Porec – urlop spędzony w tym letnisku z pewnością będzie udany – atutami kurortu są bogata infrastruktura turystyczna, liczne zabytki kulturalno-historyczne oraz przepiękne widoki podkreślane bujną roślinnością. W mieście władzę sprawowali Rzymianie wprowadzając charakterystyczny, prostopadły układ ulic, a dwie arterie Documanus i Cardo są miejscami, w których można spotkać najwięcej turystów, gdyż uchodzą za trakty handlowe z licznymi butikami i sklepami z pamiątkami. Wzdłuż wybrzeża za miastem ciągną się liczne hotele i ośrodki turystyczne z przyporządkowanymi miejscami do kąpieli. Turyści, którzy chcą odwiedzić miasto przed typowym sezonem letnim będą mogli trafić na święto (28 kwiecień – 1 maj), podczas którego organizowane są liczne zawody sportowe, program kulturalny jest bardzo bogaty, nie zabraknie też spektakli poświęconych historii miasta i jego patronowi. Znany jest także Festiwal Filmowy Charming, będący atrakcją dla miłośników tej formy sztuki. Wielu turystów przyjeżdża tutaj specjalnie po to, żeby zobaczyć bazylikę Eufrazjana wpisaną jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a do położonych za miastem jaskiń Beredine często brakuje biletów.
Rovinj – uchodzi za jedno z najpiękniejszych miast Istrii i określane jest mianem chorwackiego Saint-Tropez, którego średniowieczna historia przesiąknięta jest pirackimi podbojami i bitwami morskimi. Odwiedzający kurort turyści będą zachwyceni krętymi, malowniczymi uliczkami pełnymi restauracji, barów i siedzących w nich artystów, którzy upodobali sobie to znane i lubiane miasto. Setki spacerowiczów i niezwykła atmosfera miasta sprawiają, że naprawdę warto zapuścić się w ten malowniczy zakątek, żeby podziwiać wspaniałe zabytki i wypoczywać na pięknych plażach, których nie brakuje w okolicy, a bogata infrastruktura hotelowa i turystyczna sprawia, że wczasy w tym miejscu są zawsze udanymi. Starówka zamknięta jest dla samochodów, a wzrok turystów przyciąga dzwonnica kościoła św. Eufemii, z której rozpościera się wspaniały widok na kanał Limski przypominający skandynawskie fiordy. W mieście królują wyborne restauracje, nie brak też pubów i dyskotek, natomiast oprawę kulturalną zapewnia Festiwal „Grisia”, podczas którego pod gołym niebem przez miejscowych artystów tworzona jest niepowtarzalna galeria obrazów. Turyści pragnący aktywnie spędzić czas mają do dyspozycji możliwość nurkowania, w okolicy są liczne trasy rowerowe, a na nadmorskich ścianach można uprawiać wspinaczkę. Popularnością wśród letników cieszą się także zachwycające wycieczki na pobliskie wyspy, z których najbardziej znane to Sveta Katarina, Crveni Otok i Sveto Ivan – można na nich też znaleźć dogodne miejsca kąpielowe.
Pula – prawdopodobnie najstarsze miasto na chorwackim wybrzeżu Adriatyku znane przede wszystkim jako prężnie działający ośrodek turystyczny, przemysłowy i komunikacyjny, co sprawia, że podróżując na Istrię właśnie tam turyści planują spędzić wolny czas. Wizytówką tego pięknego miasta jest świetnie zachowany amfiteatr z I stulecia, który jest szóstą co do wielkości wśród rzymskich budowli tego typu, organizowano w nim między innymi walki gladiatorów. Wieczorami odbywają się w nim letnie koncerty będące nie lada atrakcją przyciągającą turystów nie tylko z tego regionu. Historia tego ośrodka jest niezwykle długa i zawiła, o czym można przekonać się przemierzając piękną starówkę. Miasto zbudowane jest na planie koła wokół wzgórza pełniącego przed wiekami funkcje obronne i do dziś zachwyca swoim niepowtarzalnym pięknem. Żelaznym punktem w trakcie zwiedzania miasta jest czworokątne Forum, przy którym urzędują obecne władze miasta, a z kawiarni i ogródków można wieczorami podziwiać organizowane na tym placu liczne imprezy kulturalne. Wśród zabytków na uwagę zasługuje miejscowa katedra, a będąc już przy niej warto przespacerować się ulicą Sergijevaca, przy której można obejrzeć dobrze zachowane mozaiki podłogowe z czasów rzymskich – na krańcu tej pięknej arterii można podziwiać Łuk Sergiusza. Turyści miłujący historię mogą zwiedzić wzgórze z twierdzą oraz dwoma muzeami: historycznym i archeologicznym. W mieście nie ma dogodnych miejsc kąpielowych, ale dla turystów przygotowano rozległe plaże niedaleko Verudeli na wybrzeżu Zlatne Stijene, gdzie dojeżdża komunikacja miejska.
Kvarner
Zatoka Kvarnerska słynie ze swoich pięknych wysp ściągających do tego urokliwego zakątka bardzo wielu turystów, którzy nie mogą się oprzeć pięknu, bujnej roślinności i niezwykle ciekawym krajobrazom tej części Chorwacji. Tłumy wczasowiczów spędzają wolny czas m.in. na Wyspie Krk będącej jednocześnie największą wyspą oferującą najbogatszą bazę turystyczną. Wspaniałe kurorty, przepiękna riwiera, parki, wille, promenady nadmorskie to zachęta dla spragnionych wypoczynku i zażywania morskich kąpieli, natomiast wczasowicze pragnący poznać okoliczne tereny mogą po plażowaniu szukać wytchnienia na nadmorskich wzgórzach.
Zróżnicowanie geograficzne tego regionu jest bardzo duże co sprawia, że wielu turystów wybiera Kvarner jako cel swojego urlopu. Każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ są nadmorskie tereny ze wspaniałymi miastami, zachwycające wyspy i dzikie górskie obszary.
Granicę Kvarneru z Istrią wyznacza masyw górski Ucka, z którego bardzo dobrze widać Zatokę Rijecką, natomiast dalej od morza wznosi się ostoja dzikiej przyrody, czyli masyw Kotar z chętnie odwiedzanym przez turystów Parkiem Narodowym Risnjak. Wschód tego regionu wyznacza kolejny masyw górski, którego charakterystyczną atrakcją turystyczną jest Park Narodowy Północny Velebit.
Kvarner to mityczne wyspy brata Madei Absyrta, w których skład wchodzą między innymi Krk, Cres i Losinj, a takie miasta jak Opatija, Novi Vinodolski, Rijeka uchodzą za uznane kurorty na stałym lądzie.
Wyspa Cres wchodząca w skład Kvarneru znana jest z najliczniejszej w Europie populacji sępów płowych, łagodny klimat zapewnia sąsiednia Losinj, z największym miastem na wyspach Kvarneru. Niezwykle popularna jest wspinaczka na szczyt Televrina, z którego można dojrzeć Włochy i Słowenię, z kolei na sąsiedniej Wyspie Rab, ze średniowieczną stolicą i licznymi zabytkami można wypoczywać w sielankowych zatoczkach z piaszczystymi i żwirowymi plażami. To tylko nieliczne atrakcje czekające na wczasowiczów, więc warto dobrze zaplanować urlop.