Region Hurghada
Miasto położone nad brzegiem Morza Czerwonego, które jeszcze 30 lat temu było niewielką osadą rybacką, a dziś stanowi najpopularniejszy kurort turystyczny w Egipcie. Swoją sławę zawdzięcza piaszczystym plażom i słonecznej pogodzie trwającej prawie cały rok. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – od miłośników aktywnego wypoczynku do osób szukających relaksu lub chcących poznać pamiątki po bogatej historii kraju.
Kurort podzielony jest na trzy części. Najstarszą jest Al Dahar z bazarem pełnym sklepików, gdzie można kupić rękodzieła, srebro, złoto, przyprawy, tkaniny itp. Znajduje się tu największy w Hurghadzie meczet, Koptyjski Kościół czy Akwarium. Miejsce to przyciąga turystów atmosferą „prawdziwego Egiptu”.
Centrum Hurghady to Sakalla – dzielnica ciągnąca się przez ok. 2 km, pełna dyskotek, sklepów z pamiątkami, niedrogich restauracji i pubów.
Osobną część stanowi strefa hotelowa oddalona od centrum kilka kilometrów, gdzie znajduje się większość hoteli.
Z Hurghady organizowane są wycieczki do Kairu czy Luxoru, gdzie można obcować z zabytkami starożytnej cywilizacji. Popularne są wyjazdy jeepami czy wielbłądami na pustynne safari, gdzie zobaczymy życie w beduińskich wioskach lub rejsy na Koralową Wyspę Giftun – dające możliwość obcowania z bajeczną, podwodną florą i fauną.
Region Hurghady obejmuje jeszcze kilka większych kurortów, między którymi rozciąga się ok. 50 raf koralowych. Główne miejscowości to: El Gouna, Sahal Hasheesh, Makadi i Safaga.
El Gouna – to prywatna miejscowość turystyczna leżąca ok. 20 km na północ od Hurghady. Została wybudowana w 1990 roku przez 3 braci Sawiris, do których nadal należy. Cechuje ją ciekawa architektura, estetyka, wysokiej klasy hotele, bary i restauracje, wąskie uliczki i spokój. Przez sztuczne laguny jest czasem nazywana „egipską Wenecją”.
Sahl Hasheesh – dość młoda miejscowość, która graniczy od południa z Hurghadą. Z założenia miala być obszarem lepiej zorganizowanym i bardziej luksusowym niż El Gouna. Jest tu wiele pięciogwiazdkowych hoteli, willi, apartamentów, wysokiej klasy restauracje i kluby golfowe.
Makadi – jest to hotelowa miejscowość znajdująca się ok. 40 km na południe od Hurghady. Jest tu kilka dużych kompleksów hotelowych, wiele restauracji, sklepów i barów. Kurort ceniony jest głównie ze względu na spokój, cisze i rozległe, piaszczyste plaże.
Safaga – znajduje się ok. 60 km na południe od Hurghady i znajduje się w niej kilka większych hoteli. Słynie z portu, z którego eksportowane są fosfaty i zboże do USA. Poza kilkoma dyskotekami nocne życiu tu praktycznie nie istnieje, a sama miejscowość jest bardzo spokojna.
Soma Bay – to spokojna zatoka Morza Czerwonego znajdująca się ok. 15 km na północ od Safagi. Jest to idealne miejsce na ekskluzywny wypoczynek pośród raf koralowych i pól golfowych. Mieszczką się tu najbardziej luksusowe hotele, centra SPA, szkoły nurkowania i kitesurfingu oraz pola golfowe.
REGION SHARM
Sharm nazywany jest często Perłą Egiptu. Jest to dość nowy, bo kilkuletni kurort położony na samym cyplu półwyspu Synaj. Ze względu na przybrzeżne rafy koralowe z Podwodnym Parkiem Krajobrazowym i tętniące życiem nocnym centrum rozrywki Naama Bay, staje się coraz chętniej wybieranym miejscem wypoczynku. Gwarancja słonecznej pogody, bliskość raf, szeroka oferta hotelarska i gastronomiczna sprawiają, że kto przyjechał tu raz, na pewno będzie chciał wrócić.
Kurort położony jest nad trzema zatokami: Shark Bay, Naama Bay i Maya Bay z Hatabą. Sharm znany jest też jako światowa mekka pasjonatów nurkowania ze względu na podwodny park krajobrazowy Ras Muhamed. Odważni mogą spróbować nurkowania z rekinami w Shark’s Bay lub wieczorne przejażdżki kładami.
Obecnie kurort ten jest najważniejszą miejscowością wypoczynkową w basenie zatoki Aqaba, jak również ważnym centrum mediacyjnym w sprawach bliskiego wschodu.
Sharm jest znakomita bazą wypadową na wycieczki do Kairu i Gizy, jak i Górę Mojżesza.
W niedalekiej odległości od Sham znajduje się jeszcze kilka znaczących kurortów:
Ras Um El Sid – spokojniejsza, oddalona od centrum kilka kilometrów, część kurortu Sharm el Sheikh, która znajduje się na klifie między zatokami Maya Bay i Naama Bay. Główna jej zaletą jest dość kameralna atmosfera, a jednocześnie jest na tyle blisko dużego kurortu, że umożliwia korzystanie z wszystkich jego atrakcji. Poza pięknymi, piaszczystymi plażami, lazurowym morzem i rafami koralowymi ważną atrakcją, zwłaszcza dla dzieci, jest delfinarium. Znajduje się tu wiele barów, dyskotek i restauracji, jak również bardzo dużo wypożyczalni sprzętu wodnego czy quadów.
Nabq Bay – niegdyś była to niewielka wioska, a dziś jest luksusowym kurortem wakacyjnym oddalonym kilka kilometrów od centrum Sharm el Sheikh. Jedną z zalet jest bardziej kameralna atmosfera, a jednocześnie możliwość korzystania z wszystkich atrakcji Sharm. Malownicza zatoczka z piaszczysto-żwirową plażą i rafą koralową to raj dla miłośników nurkowania i snorkelingu.
Hadaba – jest to południowo-wschodnia dzielnica Sharm el Sheikh, położona na wysokim klifie na południu zatoki Sharm al-Maja. Znajdują się tu hotele różnych kategorii, restauracje, bary aquapark i jedno z dwóch w tym regionie delfinarium. Punktem orientacyjnym tej części kurortu jest skała Ras Kennedy – przypominająca twarz prezydenta USA.
Dahab – nadmorska miejscowość nastawiona głównie na turystykę, która znajduje się na wybrzeżu Zatoki Akaba. Znajduje się ok. 100 km na północ od Sharm el Sheikh i dzięki bliskości raf koralowych jest bardzo atrakcyjnym miejscem do nurkowania i snorkelingu. Rafy są w bardzo dobrym stanie, pełne ryb i rozmaitych korali, a niektóre dostępne są prosto z brzegu.
REGION TABA
Malownicze miasteczko leżące na pograniczu Egiptu, Izraela, Jordanii i Arabii Saudyjskiej. Jest najdalej na północ wysuniętym kurortem zatoki Akaba i różni się od innych kurortów głównie cudownym widokiem na Góry Synaj. Słoneczna pogoda przez cały rok, złote piaszczyste plaże, lazurowe ciepłe morze z pobliskimi rafami, laguny i wysepki tworzą bajkową wręcz scenerię wypoczynku. Taba znana jest na całym świecie jako wspaniałe miejsce do uprawiania sportów wodnych. Spotkać tu można pasjonatów nurkowania zachwycających się pobliskimi rafami, a silniejszy wiatr przyciąga miłośników windsurfingu.
Z portu w Tabie można dostać się małymi statkami na słynną, skalistą Wyspę Faraonów, gdzie znajduje się forteca Salah El-Din – wybudowana w XII w. przez Krzyżowców by chronić pielgrzymów zmierzających z Jerozolimy w kierunku Góry Synaj. Kurort położony jest zaledwie 8 km. od granicy z Izraelem i 108 od Petry, gdzie można udać się na wycieczki fakultatywne.
Okolice Taby znane są z cichych, malowniczych plaż i lagun, gdzie znajduje się ponad 20 centrów nurkowych. Najpopularniejsze to: Fjord, Sun Pool, Marsa El Muqabila, Napoleon Reef, Ras Burka, Devil’s Head.
Najbliższym większym miastem Taby, pełniącym funkcje egipskiego kurortu jest Nuweiba.
Nuweiba – położona jest ok. 90 km na północ od Dahabu. Jest to ważny port handlowy, który obsługuje promy pasażerskie pływające do Akaby w Jordanii. Głowna, handlowa cześć miasta skupia się wokół portu, a większość hoteli znajduje się ok. 10 km na północ w części zwanej Nuweiba City. Miastu brakuje nieco spokoju, który odnajdziemy w Dahabie, ale w zamian są tam piękne plaże i malownicze widoki na czerwono-złote góry kontrastujące z lazurem wód zatoki.
Nieco dalej na północ znajduje się mniejszy kurort Tarabi z kempingami i niedużymi hotelami.
WAŻNE:
Obyczaje hotelowe nie różnią się od panujących w innych krajach. Stroje kąpielowe noszone na plaży czy przy basenie nie stanowią problemu, jednak należy pamiętać, że nie wolno opalać się toples. W wielu hotelach istnieje zakaz zabierania jedzenia cz napojów do pokoju, a do wieczornego posiłku nie można być skąpo ubranym. W Egipcie nie ma szczególnie rygorystycznych norm obyczajowych, ale należy zwrócić uwagę na ubiór, gdyż noszenie krótkich spódnic, szortów czy strojów plażowych jest niestosowne.
Personel sprzątający w hotelach to przeważnie mężczyźni, gdyż w Egipcie nie jest mile widziane by kobiety funkcjonowały poza rodziną.
Ważną rolę odgrywa bakszysz – napiwek, który w porównaniem z niskimi zarobkami często jest drugą wypłatą. Pokojowemu przeważnie daje się ok. 5 EGP tygodniowo za osobę. Napiwki są powszechne również u kelnerów i barmanów jak i przy każdej usłudze, jednak należy go dawać tylko, gdy jest się naprawdę zadowolonym z usługi.
Nie wolno fotografować obiektów wojskowych, rezydencji państwowych, jak również mostów i portów.
Egipcjanie są bardzo religijni, bez względu na to, czy są koptyjskimi chrześcijanami, czy też muzułmanami. Ich religijność nie jest tylko rytualna i powierzchowna, jak w wielu krajach Zachodu, ale wpływa znacząco na sposób życia. Religijne nakazy są ważne na równi z przepisami prawnymi. Najważniejszą wartością dla Egipcjanina jest rodzina, a każdy z jej członków jest odpowiedzialny za jej reputację. Bardzo dużą uwagę zwraca się na rolę kobiety i mężczyzny w społeczeństwie, a ogólne zasady odbiegają w znacznym stopniu od europejskich, toteż nie należy się dziwić kiedy turystka podróżująca autobusem zostanie wezwana do zajęcia miejsca na początku razem z innymi kobietami.
Panom stanowczo odradza się flirtowanie czy nawet rozmowę z lokalnymi niewiastami – stanowi to poważne złamanie kodeksu moralnego.