Skip to main content
egipt

Język urzędowy: arabski

WALUTA funt egipski (LE), 1 LE = 100 piastrów (można płacić w dolarach amerykańskich lub euro)

WIZY Obowiązują wizy na przejazd i pobyt. Wizy tranzytowe i pobytowe można otrzymać w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym oraz (turyści indywidualni) na lotnisku w Egipcie po opłaceniu 15 USD.

KLIMAT Na północy panuje klimat śródziemnomorski charakteryzujący się suchym i gorącym latem oraz łagodną zimą. Im dalej na południe tym klimat jest bardziej suchy. Lato jest bardzo gorące (temp. od 26 do 35oC). Wiosną wieje suchy, niosący piasek pustynny wiatr chamsin, natomiast zimą między dniem a nocą obserwuje się duże różnice temperatur. Średnia temperatura stycznia na północy wynosi 12-14oC, na południu do 17oC, a lipca około 23oC na północy, do 33oC na południu. Opady deszczu są tu rzadkością, od 30 dni deszczowych przypadających na rok w Aleksandrii do 6 dni w Kairze. Na południu kraju deszcz nie pada prawie wcale. Choć temperatury są bardzo wysokie, to mała wilgotność powietrza sprawia, że łatwiej znieść panujące tu upały.

RELIGIA
Znakomita większość Egipcjan to Muzułmanie – 90% ludności. Chrześcijanie Koptyjscy stanowią około 9% ludności. Pozostali Chrześcijanie to około 1% mieszkańców Egiptu.

WYKAZ ŚWIĄT PAŃSTWOWYCH.
Święta państwowe Boże Narodzenie Koptyjskie- 7 Styczeń
Święto Pracy – 1 maj
Święto Narodowe- 23 lipca
Święto Egipskich Sił Zbrojnych – 6 październik.

ZALECENIA
Egipt jest krajem zasadniczo bardzo bezpiecznym. Można się po nim swobodnie poruszać. Także bezpiecznie jest na ulicach miast, nawet w nocy.
Mimo wszystko jednak zalecana jest ostrożność. Przebywając w Egipcie należy jednak przestrzegać zasad podwyższonej higieny: często myć ręce, pić wodę przegotowaną lub oryginalnie butelkowaną, dokładnie myć owoce i warzywa. Należy być szczególnie ostrożnym z jedzeniem i napojami zwłaszcza w pierwszych dniach pobytu, gdyż narażeni możemy być na zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Jeśli zaczniemy odczuwać pierwsze objawy takich zaburzeń należy pójść do apteki i kupić leki lub udać się do lekarza.

PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE

Ambasada RP w Kairze
5, Aziz Osman Str.
Zamalek
Cairo
tel.: (00-202) 73 67 456, 73 59 583
faks: (00-202) 73 55 427
e-mail: sahafa@kair.polemb.net
www: www.kair.polemb.net

Wydział Konsularny
tel.: (00-202) 73 55 416
faks: (00-202) 73 52 718
e-mail: consul@kair.polemb.net

Region Hurghada

Miasto położone nad brzegiem Morza Czerwonego, które jeszcze 30 lat temu było niewielką osadą rybacką, a dziś stanowi najpopularniejszy kurort turystyczny w Egipcie. Swoją sławę zawdzięcza piaszczystym plażom i słonecznej pogodzie trwającej prawie cały rok. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – od miłośników aktywnego wypoczynku do osób szukających relaksu lub chcących poznać pamiątki po bogatej historii kraju.

Kurort podzielony jest na trzy części. Najstarszą jest Al Dahar z bazarem pełnym sklepików, gdzie można kupić rękodzieła, srebro, złoto, przyprawy, tkaniny itp. Znajduje się tu największy w Hurghadzie meczet, Koptyjski Kościół czy Akwarium. Miejsce to przyciąga turystów atmosferą „prawdziwego Egiptu”.

Centrum Hurghady to Sakalla – dzielnica ciągnąca się przez ok. 2 km, pełna dyskotek, sklepów z pamiątkami, niedrogich restauracji i pubów.

Osobną część stanowi strefa hotelowa oddalona od centrum kilka kilometrów, gdzie znajduje się większość hoteli.

Z Hurghady organizowane są wycieczki do Kairu czy Luxoru, gdzie można obcować z zabytkami starożytnej cywilizacji. Popularne są wyjazdy jeepami czy wielbłądami na pustynne safari, gdzie zobaczymy życie w beduińskich wioskach lub rejsy na Koralową Wyspę Giftun – dające możliwość obcowania z bajeczną, podwodną florą i fauną.

Region Hurghady obejmuje jeszcze kilka większych kurortów, między którymi rozciąga się ok. 50 raf koralowych. Główne miejscowości to: El Gouna, Sahal Hasheesh, Makadi i Safaga.

El Gouna – to prywatna miejscowość turystyczna leżąca ok. 20 km na północ od Hurghady. Została wybudowana w 1990 roku przez 3 braci Sawiris, do których nadal należy. Cechuje ją ciekawa architektura, estetyka, wysokiej klasy hotele, bary i restauracje, wąskie uliczki i spokój. Przez sztuczne laguny jest czasem nazywana „egipską Wenecją”.

Sahl Hasheesh – dość młoda miejscowość, która graniczy od południa z Hurghadą. Z założenia miala być obszarem lepiej zorganizowanym i bardziej luksusowym niż El Gouna. Jest tu wiele pięciogwiazdkowych hoteli, willi, apartamentów, wysokiej klasy restauracje i kluby golfowe.

Makadi – jest to hotelowa miejscowość znajdująca się ok. 40 km na południe od Hurghady. Jest tu kilka dużych kompleksów hotelowych, wiele restauracji, sklepów i barów. Kurort ceniony jest głównie ze względu na spokój, cisze i rozległe, piaszczyste plaże.

Safaga – znajduje się ok. 60 km na południe od Hurghady i znajduje się w niej kilka większych hoteli. Słynie z portu, z którego eksportowane są fosfaty i zboże do USA. Poza kilkoma dyskotekami nocne życiu tu praktycznie nie istnieje, a sama miejscowość jest bardzo spokojna.

Soma Bay – to spokojna zatoka Morza Czerwonego znajdująca się ok. 15 km na północ od Safagi. Jest to idealne miejsce na ekskluzywny wypoczynek pośród raf koralowych i pól golfowych. Mieszczką się tu najbardziej luksusowe hotele, centra SPA, szkoły nurkowania i kitesurfingu oraz pola golfowe.

REGION SHARM

Sharm nazywany jest często Perłą Egiptu. Jest to dość nowy, bo kilkuletni kurort położony na samym cyplu półwyspu Synaj. Ze względu na przybrzeżne rafy koralowe z Podwodnym Parkiem Krajobrazowym i tętniące życiem nocnym centrum rozrywki Naama Bay, staje się coraz chętniej wybieranym miejscem wypoczynku. Gwarancja słonecznej pogody, bliskość raf, szeroka oferta hotelarska i gastronomiczna sprawiają, że kto przyjechał tu raz, na pewno będzie chciał wrócić.

Kurort położony jest nad trzema zatokami: Shark Bay, Naama Bay i Maya Bay z Hatabą. Sharm znany jest też jako światowa mekka pasjonatów nurkowania ze względu na podwodny park krajobrazowy Ras Muhamed. Odważni mogą spróbować nurkowania z rekinami w Shark’s Bay lub wieczorne przejażdżki kładami.

Obecnie kurort ten jest najważniejszą miejscowością wypoczynkową w basenie zatoki Aqaba, jak również ważnym centrum mediacyjnym w sprawach bliskiego wschodu.
Sharm jest znakomita bazą wypadową na wycieczki do Kairu i Gizy, jak i Górę Mojżesza.

W niedalekiej odległości od Sham znajduje się jeszcze kilka znaczących kurortów:

Ras Um El Sid – spokojniejsza, oddalona od centrum kilka kilometrów, część kurortu Sharm el Sheikh, która znajduje się na klifie między zatokami Maya Bay i Naama Bay. Główna jej zaletą jest dość kameralna atmosfera, a jednocześnie jest na tyle blisko dużego kurortu, że umożliwia korzystanie z wszystkich jego atrakcji. Poza pięknymi, piaszczystymi plażami, lazurowym morzem i rafami koralowymi ważną atrakcją, zwłaszcza dla dzieci, jest delfinarium. Znajduje się tu wiele barów, dyskotek i restauracji, jak również bardzo dużo wypożyczalni sprzętu wodnego czy quadów.

Nabq Bay – niegdyś była to niewielka wioska, a dziś jest luksusowym kurortem wakacyjnym oddalonym kilka kilometrów od centrum Sharm el Sheikh. Jedną z zalet jest bardziej kameralna atmosfera, a jednocześnie możliwość korzystania z wszystkich atrakcji Sharm. Malownicza zatoczka z piaszczysto-żwirową plażą i rafą koralową to raj dla miłośników nurkowania i snorkelingu.

Hadaba – jest to południowo-wschodnia dzielnica Sharm el Sheikh, położona na wysokim klifie na południu zatoki Sharm al-Maja. Znajdują się tu hotele różnych kategorii, restauracje, bary aquapark i jedno z dwóch w tym regionie delfinarium. Punktem orientacyjnym tej części kurortu jest skała Ras Kennedy – przypominająca twarz prezydenta USA.

Dahab – nadmorska miejscowość nastawiona głównie na turystykę, która znajduje się na wybrzeżu Zatoki Akaba. Znajduje się ok. 100 km na północ od Sharm el Sheikh i dzięki bliskości raf koralowych jest bardzo atrakcyjnym miejscem do nurkowania i snorkelingu. Rafy są w bardzo dobrym stanie, pełne ryb i rozmaitych korali, a niektóre dostępne są prosto z brzegu.

REGION TABA

Malownicze miasteczko leżące na pograniczu Egiptu, Izraela, Jordanii i Arabii Saudyjskiej. Jest najdalej na północ wysuniętym kurortem zatoki Akaba i różni się od innych kurortów głównie cudownym widokiem na Góry Synaj. Słoneczna pogoda przez cały rok, złote piaszczyste plaże, lazurowe ciepłe morze z pobliskimi rafami, laguny i wysepki tworzą bajkową wręcz scenerię wypoczynku. Taba znana jest na całym świecie jako wspaniałe miejsce do uprawiania sportów wodnych. Spotkać tu można pasjonatów nurkowania zachwycających się pobliskimi rafami, a silniejszy wiatr przyciąga miłośników windsurfingu.

Z portu w Tabie można dostać się małymi statkami na słynną, skalistą Wyspę Faraonów, gdzie znajduje się forteca Salah El-Din – wybudowana w XII w. przez Krzyżowców by chronić pielgrzymów zmierzających z Jerozolimy w kierunku Góry Synaj. Kurort położony jest zaledwie 8 km. od granicy z Izraelem i 108 od Petry, gdzie można udać się na wycieczki fakultatywne.
Okolice Taby znane są z cichych, malowniczych plaż i lagun, gdzie znajduje się ponad 20 centrów nurkowych. Najpopularniejsze to: Fjord, Sun Pool, Marsa El Muqabila, Napoleon Reef, Ras Burka, Devil’s Head.

Najbliższym większym miastem Taby, pełniącym funkcje egipskiego kurortu jest Nuweiba.

Nuweiba – położona jest ok. 90 km na północ od Dahabu. Jest to ważny port handlowy, który obsługuje promy pasażerskie pływające do Akaby w Jordanii. Głowna, handlowa cześć miasta skupia się wokół portu, a większość hoteli znajduje się ok. 10 km na północ w części zwanej Nuweiba City. Miastu brakuje nieco spokoju, który odnajdziemy w Dahabie, ale w zamian są tam piękne plaże i malownicze widoki na czerwono-złote góry kontrastujące z lazurem wód zatoki.

Nieco dalej na północ znajduje się mniejszy kurort Tarabi z kempingami i niedużymi hotelami.

WAŻNE:

Obyczaje hotelowe nie różnią się od panujących w innych krajach. Stroje kąpielowe noszone na plaży czy przy basenie nie stanowią problemu, jednak należy pamiętać, że nie wolno opalać się toples. W wielu hotelach istnieje zakaz zabierania jedzenia cz napojów do pokoju, a do wieczornego posiłku nie można być skąpo ubranym. W Egipcie nie ma szczególnie rygorystycznych norm obyczajowych, ale należy zwrócić uwagę na ubiór, gdyż noszenie krótkich spódnic, szortów czy strojów plażowych jest niestosowne.

Personel sprzątający w hotelach to przeważnie mężczyźni, gdyż w Egipcie nie jest mile widziane by kobiety funkcjonowały poza rodziną.

Ważną rolę odgrywa bakszysz – napiwek, który w porównaniem z niskimi zarobkami często jest drugą wypłatą. Pokojowemu przeważnie daje się ok. 5 EGP tygodniowo za osobę. Napiwki są powszechne również u kelnerów i barmanów jak i przy każdej usłudze, jednak należy go dawać tylko, gdy jest się naprawdę zadowolonym z usługi.

Nie wolno fotografować obiektów wojskowych, rezydencji państwowych, jak również mostów i portów.

Egipcjanie są bardzo religijni, bez względu na to, czy są koptyjskimi chrześcijanami, czy też muzułmanami. Ich religijność nie jest tylko rytualna i powierzchowna, jak w wielu krajach Zachodu, ale wpływa znacząco na sposób życia. Religijne nakazy są ważne na równi z przepisami prawnymi. Najważniejszą wartością dla Egipcjanina jest rodzina, a każdy z jej członków jest odpowiedzialny za jej reputację. Bardzo dużą uwagę zwraca się na rolę kobiety i mężczyzny w społeczeństwie, a ogólne zasady odbiegają w znacznym stopniu od europejskich, toteż nie należy się dziwić kiedy turystka podróżująca autobusem zostanie wezwana do zajęcia miejsca na początku razem z innymi kobietami.

Panom stanowczo odradza się flirtowanie czy nawet rozmowę z lokalnymi niewiastami – stanowi to poważne złamanie kodeksu moralnego.

Kair – stolica i największe miasto Egiptu, w którym mieszka ponad 6,5 mln mieszkańców. Ze względu na fakt, że jest to największe miasto Afryki i Bliskiego Wschodu, a także największy ośrodek świata islamskiego często nazywany jest „Matką Świata” czy „Miastem tysiąca minaretów”. Położony jest po obu stronach Nilu, który od starożytności uważany był za rzekę życia. Najstarsza dzielnica Kairu znajduje się na wschodnim brzegu rzeki i właśnie tam znajduje się najwięcej starych zabytków. Zachodnie dzielnice zbudowane zostały w XIX w. wg wzorców zachodnioeuropejskich i cechują je szerokie aleje, zieleń i otwarte przestrzenie. Mieści się tu większość biur i budynków rządowych.

Będąc w Kairze warto udać się do Muzeum Starożytności, Wielkiego Meczetu Alabastrowego, cytadeli Kairskiej czy zobaczyć starochrześcijańską Dzielnice Koptyjską.

Na lewym brzegu Nilu znajduje się również Giza, na zachód od której mieszczą się najważniejsze zabytki Egiptu – piramidy i Sfinks.

Luxor – jest dawną stolicą Egiptu. Do największych atrakcji należy Dolina Królów z grobowcami faraonów, m.in. Tutenchamona, Kolosy Memnona, Świątynia Hatszepsut – kobiety-faraon czy tez Karnak. Można odbyć rejs po Nilu czy też zwiedzić fabrykę alabastru i muzeum papirusów.

Asuan – jest to najdalej wysunięte na południe miasto Egiptu położone przy najbardziej malowniczym odcinku Nilu. Warta zobaczenia jest ogromna tama i jezioro Nasera – a szczególnie wyspy Elefanta i File – gdzie znajduje się świątynia Izydy. Dodatkową atrakcją jest egipska perfumeria, którą można zwiedzić i taniej zakupić pachnące pamiątki.

Abu Simbel – miejscowość położona nad Nilem ok. 300 km od Asuanu. Znajdują się tam dwie świątynie wzniesione przez Ramzesa II w XII w. p. n. e. z ogromnymi pomnikami bogów, które ukazywały przybyszom z Nubii potęgę Egiptu. Odkryto je w 1813 r., a 4 lata później w całości je odkopano.

El Quseir – miasteczko portowe, gdzie znajduje się fort z czasów osmańskich – możliwy do zwiedzania.

Park Narodowy Wadi El-Hamata – oddalony od Marsa el Alam ok. 150 km park na rafie koralowej, gdzie w okolicy wyspy Qulaan można podziwiać wspaniałe podwodne życie.

Pustynne safari – podziwianie pustynnego krajobrazu na wycieczce jeepami, quadami lub na wielbłądach. Często dodatkowo można zobaczyć życie w beduińskich wioskach i uczestniczyć w tradycyjnych pokazach tanecznych.

Temperatura powietrza w dzień [°C]:
sty
22
lut
23
mar
24
kwi
25
maj
26
cze
28
lip
28
sie
27
wrz
26
paź
25
lis
24
gru
23
Temperatura powietrza w nocy [°C]:
sty
18
lut
19
mar
20
kwi
21
maj
22
cze
23
lip
23
sie
24
wrz
23
paź
22
lis
21
gru
20
Temperatura wody [°C]:
sty
18
lut
19
mar
20
kwi
21
maj
22
cze
23
lip
24
sie
25
wrz
24
paź
23
lis
22
gru
21
Liczba godzin słonecznych [h]:
sty
8
lut
8
mar
9
kwi
10
maj
11
cze
13
lip
12
sie
12
wrz
11
paź
10
lis
9
gru
9

Wpisy o Egipcie

Verified by MonsterInsights

Zapoznaj się z zasadami przetwarzania danych osobowych. Treść polityki prywatności jest zgodna z wymogami regulacji o ochronie danych osobowych obowiązującej od dnia 25.05.2018 r. więcej informacji

http://charmante.com.pl/polityka-prywatnosci/

Close