Skip to main content

Biel skał i nagie wzgórza

Lefkada, której nazwa pochodzi od słowa „lefkos” – „biel skał” jest czwartą co do wielkości wyspą wchodzącą w skład archipelagu Wysp Jońskich otoczoną turkusowymi wodami Morza Jońskiego. Wyspa leży na północ od Kefalonii i na południe od Korfu, zaś z zachodnią, lądową Grecją łączy ją 30-metrowy most zwodzony (wybudowany w 1986 roku), co sprawia, że Lefkada jest jedną z dwóch greckich wysp, na którą można dostać się drogą lądową. Sama wyspa posiada dobre połączenia morskie zarówno z wyspami regionu jak i leżącą nieopodal Italią. Lefkada jest otoczona przez 9 mniejszych wysepek: Meganissi, Kalamos, Kastos, Madouri, Skorpios i Skorpidi oraz Thilia.

Lefkada to górzysta (najwyższy szczyt – Elati – 1158m n.p.m.) i żyzna wyspa, która jest pokryta bujną i zieloną roślinnością. Rosną tam liczne gatunki dębów i sosen, cyprysy, winorośl i drzewa oliwne, rzadkie kwiaty oraz aromatyczne zioła. Można się tu także natknąć na wodospady i kaniony. Swą popularność Lefkada zdobyła głównie dzięki wspaniałym widokom oraz bajecznym plażom na zachodnim klifowym wybrzeżu. Znajduje się tu plaża Porto Katsiki uznana za jedną z najpiękniejszych na świecie. Większość plaż oferuje wszelkie udogodnienia, oraz otrzymało też „niebieską flagę” za swe znakomite warunki. Najpiękniejsze plaże znajdują się na południowym-zachodzie wyspy i są to: Pefkoulia, Kathisma, Milos, Gialos, Egremni i Porto Katsiki. Wschód i południe wyspy oferują małe, zazwyczaj piaszczyste bądź kamieniste plaże i krystaliczną wodę. Są to: Ligia, Nikiana, Nidri, Dessimi, Poros, Ammoussa, Aghiofili i Vassiliki.

Wyspa oferuje wiele mozliwości aktywnego wypoczynku – można tutaj uprawiać rozmaite sporty wodne jak kajakowanie morskie, windsurfing czy kitesurfing do których szczególnie dobre warunki panują na południu wyspy w Vassiliki. Lubiący nurkować znajdą na wyspie centra nurkowe – Lefkas Diving Center i Nautilus Diving Club. Znajduja sie tutaj również atrakcyjne ścieżki rowerowe i szlaki trekkingowe. Warto również wybrac się w malowniczy rejs na lub dookoła jednej z okolicznych wysepek – Kefallonia i Ithaka czy Skorpios – prywatnej wyspy rodziny Onassisów.

Liczne restauracje, bary i tawerny serwujące zarówno typowe greckie potrawy jak i miejscowe specjały jak np. „savoro” – świeża ryba w ziołach z rodzynkami i czosnkiem, a na deser „pasteli” – słodka mieszanina ziaren sezamu i miodu. Miłośnicy nocnych zabaw powinni wybrać się do stolicy wyspy – Lefkady gdzie znajdą liczne bary i kluby czynne do białego rana.

PRZEPISY WJAZDOWE
Każda podróżująca osoba musi posiadać dowód osobisty lub paszport ważny min. 3 miesiące (również dzieci do 2 lat).

CZAS PRZELOTU
Lot z Polski na Lefkadę trwa ok. 2,5 godz.

CZAS LOKALNY
Czas polski + 1 godz.

JĘZYK
Nowogrecki, można się również porozumieć w j. angielskim i niemieckim.

NAPIĘCIE ELEKTRYCZNE
220 V

WALUTA PŁATNICZA
Euro (€). Akceptowane są najpopularniejsze karty kredytowe i płatnicze.

CENY W SKLEPACH
Woda mineralna – ok. 0,8 euro, piwo – ok. 1,5 euro, wino – ok. 3,5-5 euro, coca cola (2 l.) – ok. 2 euro, pocztówka + znaczek – ok. 1,5 euro, karta telefoniczna – od 5 euro.

CENY W RESTAURACJI
Obiad – od 12 euro, sałatka grecka – od 5 euro, gyros – od 8 euro, pizza – od 8 euro, kawa – od 3 euro,
piwo – od 3 euro, lody – 4 euro.

REZYDENT
Podczas pobytu turyści objęci są opieką polskiego rezydenta.

PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE
Ambasada RP znajduje się w Atenach, Chryssanthemon 22, 154-52 Paleo Psychico, a wydział konsularny na Kamelion 21, 154-52 Paleo Psychico.
Działa również Konsulat RP w Heraklionie.

MIASTA

KARIA
Usytuowana ok. 14 km na południowy-zachód od stolicy jedna z największych, najważniejszych i najbardziej zielonych osad na wyspie (1000 mieszkańców). Jest to tradycyjna wioska, położona wysoko w górach, w której można odnaleźć prawdziwy grecki klimat. Osada znana jest z koronkarstwa i tkactwa, a miejscowe wyroby można nabyć w wielu lokalnych sklepach. Znajduje się tu także muzeum folkloru, zielony rynek w postaci małego placu osłoniętego wielkimi drzewami, pod którymi można usiąść i zamówić w pobliskiej tawernie frappe, a także kościół i dzwonnica z niebieską kopułą. Wioseczka położona jest wśród licznych drzew oliwnych i cyprysów. Rozciąga się z niej wspaniały widok na północ wyspy.

LEFKADA TOWN
Centrum administracyjne, ekonomiczne i kulturalne wyspy z ośmioma tysiącami mieszkańców żyjącymi głównie z turystyki i rolnictwa, zbudowane wokół naturalnego portu. W latach 1948, 1953 oraz 1971 miasto przeszło tragiczne w skutkach trzęsienia ziemi, które w znacznym stopniu zniszczyły nie tylko stolicę, ale też większą cześć wyspy, niszcząc liczne zabytki i kościoły. Po trzęsieniach miasto zostało odbudowane w dość oryginalny sposób, aby wytrzymać następne trzęsienia, co złożyło się na dość ciekawą i atrakcyjną architekturę stolicy. Miejsca, które warto zobaczyć to forteca Agia Mavra zbudowana w XIII w. przez Giovanniego Orsiniego w celu obrony wyspy przed atakami piratów, pełniąca funkcję stolicy wyspy, główny plac przy porcie, Platia Agiou Spiridonos, jak również liczne bogato zdobione kościoły we Włoskim stylu. Warto również przejść się główną ulicą – Ioannou Mela Street, która pełna jest kolorowych arkad, kafejek, tawern, barów, pubów i sklepów z pamiątkami. Lefkada posiada też nowo wybudowany port, który jest w stanie pomieścić 650 jachtów.

LIGIA
Niewielka osada z paroma restauracjami i małą zatoczką z niewielkim portem, w którym stoi stosunkowo dużo łodzi. Na wzgórzu znajdują się szczątki zamku Agios Georgios, zaś okoliczne domy znane są ze swych pięknych ogrodów, w których kwitną różowe i fioletowe kwiaty. Z Ligii prowadzi wiele szlaków do lasu sosnowego i gaju oliwnego, m.in. okolica Paradisos z doliną o wdzięcznej nazwie „Valley of Love” (Kilada tou Erota – Dolina Miłości).

NIKIANA
Niewielka miejscowość z dobrymi tawernami i małą, żwirową plażą. Nikiana w ostatnim czasie przekształciła się w ważny ośrodek wypoczynkowy. Plaża znajduje się dość blisko głównej drogi, jednak oferuje dobry widok na lądową Grecję. W małej zatoczce znajduje się przystań jachtowa. Nikiana jest porośnięta dużą ilością drzew i kwiatów. Z Nikiany warto się udać do klasztoru Świętych Ojców (the Monastery of Holy Fathers).

NIDRI
Małe miasteczko (800 mieszkańców), które jest najpopularniejszym na wyspie malowniczym kurortem przyciągającym tysiące turystów każdego lata. Osada położona jest 17 km na południowy-wschód od stolicy wyspy w Zatoce Vlycho. Kurort oferuje długie, wąskie, żwirowe plaże z widokiem na mniejsze wysepki: Heloni, Scorpio, Sparti, Scorpidi i Madouri. Nidri to według archeologa, Wilhelma Doerpfelda, stolica Odyseusza. W Nidri znajduje się uroczy port pełen małych łódek rybackich, luksusowych jachtów a także żaglówek. To stąd odpływają statki wycieczkowe na okoliczne wyspy, a także na Itakę i Kefalonię. W Nidri odbywa się również mnóstwo wystaw, ciekawych przedstawień oraz celebruje się tu hucznie liczne wydarzenia religijne. W Nidri jest też niewielkie muzeum, a na obrzeżach znajdują się pozostałości prehistorycznej osady, akwedukt i szczątki grobowców. Z Nidri prowadzi także droga do Vafkeri i Dimossari, gdzie znajduje się wodospad (ok. 45 min.).

GENI
To przyjazna tradycyjna wioska rybacka z paroma tawernami. Płw. Geni zaś jest gęsto porośnięty lasem i stanowi bazę wypadową z Nidri, gdyż można tu odnaleźć ciszę i spokój. Podróż samochodem zajmuje jedynie 10 minut, a łódką 5 minut. Znajduje się tu miejscowość Agia Kiriaki, w której znajdziemy grobowiec Wilhelma Doerpfelda, kapliczkę i małą latarnię.

WYCIECZKI FAKULTATYWNE

SPOTKANIE Z ODYSEM – KEFALONIA I ITAKA (1 DZIEŃ)
Niezapomniana wyprawa w świat mitów i legend, ale również wyprawa na spotkanie z najpiękniejszymi wyspami Morza Jońskiego. Kefalonia nazywana jest perłą jońską. Ta największa wśród Wysp Jońskich zachwyci każdego pięknym, zróżnicowanym geologicznie i krajobrazowo wybrzeżem, wspaniałymi plażami oraz krystalicznie czystymi wodami morza otaczającego wyspę. W czasie postoju będziemy mogli poznać uroki kefalońskich miasteczek, a także poznać słynną gościnność jej mieszkańców. Następnie skierujemy się w stronę Itaki, do której przez wiele lat wracał jej król Odyseusz. Nam nie potrzeba będzie lat, by podziwiać uroki tej wyspy, gdzie teraźniejszość przeplata się z przeszłością. Odwiedzimy te same miejsca, które odwiedzał Odyseusz, będziemy mieli okazję zakosztować wspaniałej kuchni mieszkańców tej wyspy. W cenę rejsu nie wliczono posiłków.

REJS WOKÓŁ LEFKADY (1 DZIEŃ)
W czasie rejsu dookoła wyspy będą mieli Państwo okazję podziwiać Lefkadę oraz poznawać jej charakter z każdej strony. Całodniowa wyprawa opiewająca w niezapomniane doznania. Przepłyniemy przy Lefkas Town, otworzy się przed nami most pontonowy otwierając jednocześnie wrota do basenu morza Jońskiego, przepłyniemy przy najbardziej urokliwych plażach Lefkady takich jak: Kathisma, Egremni, Porto Katsiki. Podczas rejsu będą mieli Państwo okazję zażyć kąpieli morskich, słonecznych oraz skosztować greckich przysmaków podczas wliczonego w cenę rejsu grilla.

WYSPY SKORPIOS I MEGANISSI (1 DZIEŃ)
W czasie rejsu będziemy mogli podziwiać, uważane za najpiękniejsze, wyspy należące do Archipelagu Wysp Jońskich. Skorpios to miejsce związane z historią Arystotelesa Onasisa, który po śmierci spoczął na niej w wybudowanym przez siebie mauzoleum. Zachwyca pięknymi plażami oraz bardzo ciekawym wybrzeżem. Przepłyniemy obok miniaturowych, ale niezwykle malowniczych wysepek Skorpidi i Tsokari. Odwiedzimy malowniczą Meganissi, która zachwyca swoją naturalnością. W trakcie wycieczki będziemy mieli okazję spróbować tradycyjnej greckiej kuchni podczas wliczonego w cenę rejsu lunchu.

WYSPY I WYSEPKI (1 DZIEŃ)
Proponujemy Państwu rejs, dający możliwość rozkoszowania się niezapomnianymi widokami, po krystalicznie czystych wodach Morza Jońskiego. Poza wyspą należącą do rodziny Onasisów będziemy mieli okazję podziwiać uroki kolejnych wysepek archipelagu Wysp Jońskich, stale nieznanych i stale dziewiczych. Odwiedzimy Meganissi, zniszczoną prawie kompletnie przez trzęsienie ziemi wyspę Kalamos ( na której do 1990 roku nie było praktycznie stałego prądu ) oraz urokliwą wyspę Kostos. Dopełnieniem naszej wyprawy będzie wspaniała grecka kuchnia, którą zakosztujemy w trakcie lunchu wliczonego w cenę.

ZWIEDZANIE WYBRZEZA I WYSP
Lefkada to wymarzone miejsce do wypoczynku oraz zwiedzania wyspy od strony morza. Spokojne wody Morza Jońskiego tylko czekają na turystów. Nigdzie indziej wynajęcie motorówki czy jachtu nie jest tak proste. Oferujemy naszym gościom zarówno małe motorówki, jak i duże jachty, do których prowadzenia nie są potrzebne dodatkowe uprawnienia. Eksploracja wyspy od strony morza zapewni Państwu niezapomniane wrażenia i na długo pozostanie w pamięci!

(źródło grecos holiday)

POGODA

Temperatura powietrza w dzień [°C]:
sty
14
lut
14
mar
16
kwi
19
maj
23
cze
28
lip
31
sie
31
wrz
28
paź
23
lis
18
gru
15
Temperatura powietrza w nocy [°C]:
sty
5
lut
6
mar
7
kwi
9
maj
13
cze
16
lip
18
sie
18
wrz
16
paź
13
lis
9
gru
7
Temperatura wody [°C]:
sty
15
lut
14
mar
14
kwi
15
maj
19
cze
22
lip
24
sie
25
wrz
24
paź
22
lis
19
gru
16
Liczba godzin słonecznych [h]:
sty
4
lut
4
mar
6
kwi
8
maj
10
cze
12
lip
12
sie
11
wrz
9
paź
7
lis
6
gru
4
Verified by MonsterInsights

Zapoznaj się z zasadami przetwarzania danych osobowych. Treść polityki prywatności jest zgodna z wymogami regulacji o ochronie danych osobowych obowiązującej od dnia 25.05.2018 r. więcej informacji

http://charmante.com.pl/polityka-prywatnosci/

Close