Skip to main content

Grecka tajemnica…

Piękna i mało jeszcze znana największa wyspa grecka w archipelagu Wysp Jońskich, nazywana również „najpilniej strzeżoną grecką tajemnicą”, ponieważ stanowczo opiera się masowej turystyce. Kefalonia posiada bogatą historię i dlatego można tu znaleźć pozostałości różnych kultur. Ta słoneczną wyspa po antycznych Grekach i Rzymianach władali Normanowie, Turcy, Wenecjanie – wszyscy odcisnęli tutaj swoje niezatarte piętno, niestety prawie wszystkie budynki uległy zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w 1953 r., a przecież to właśnie arcydzieła weneckiej architektury wnosiły powiew elegancji w ten surowy, górski krajobraz. Wyspa ma wiele do zaoferowania, przede wszystkim wspaniałe plaże, piękne zatoczki z błękitnym morzem, tradycyjne wioski, smaczne jedzenie, niepowtarzalne krajobrazy i wiele możliwości wycieczek. Słynie również z uprawy winorośli i produkowanego tu przepysznego białego i czerwonego wina. Idealna na rodzinny wypoczynek.

PRZEPISY WJAZDOWE
Każda podróżująca osoba musi posiadać dowód osobisty lub paszport ważny min. 3 miesiące (również dzieci do 2 lat).

CZAS PRZELOTU
Lot z Polski na Kefalonię trwa ok. 3 godz.

CZAS LOKALNY
Czas polski + 1 godz.

JĘZYK
Nowogrecki, można się również porozumieć w j. angielskim i niemieckim.

NAPIĘCIE ELEKTRYCZNE
220 V

WALUTA PŁATNICZA
Euro (€). Akceptowane są najpopularniejsze karty kredytowe i płatnicze.

PLAŻA
Wstęp w większości bezpłatny, wypożyczenie sprzętu plażowego: leżak + parasol – ok. 5-8 Euro dziennie.

WYNAJEM SAMOCHODU
Od ok. 35-40 euro/dzień + paliwo; w większości wypożyczalni honorowane jest polskie prawo jazdy, zaleca się jednak posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Wymagane jest ukończenie 23 lat.
Cena benzyny – ok. 1,8 euro/l.

WYPOŻYCZENIE SKUTERA
Od ok. 15-20 euro/dzień.

KOMUNIKACJA
Autobusy są podstawowym środkiem transportu na Kefalonii; bilety na autobusy miejskie można kupić w kiosku lub recepcji hotelowej; bilety na autobusy międzymiastowe kupuje się na dworcu lub w pojeździe; cena biletu na autobus miejski – od 2 euro; cena taksówki ok. 3 euro/1 km.

CENY W SKLEPACH
Woda mineralna – ok. 0,8 euro, piwo – ok. 1,5 euro, wino – ok. 3,5-5 euro, coca cola (2 l.) – ok. 2 euro, pocztówka + znaczek – ok. 1,5 euro, karta telefoniczna – od 5 euro.

CENY W RESTAURACJI
Obiad – od 12 euro, sałatka grecka – od 5 euro, gyros – od 8 euro, pizza – od 8 euro, kawa – od 3 euro,
piwo – od 3 euro, lody – 4 euro.

REZYDENT
Podczas pobytu turyści objęci są opieką polskiego rezydenta.

PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE
Ambasada RP znajduje się w Atenach, Chryssanthemon 22, 154-52 Paleo Psychico, a wydział konsularny na Kamelion 21, 154-52 Paleo Psychico.
Działa również Konsulat RP w Heraklionie.

MIASTA

LIXOURI
Urocze miasto portowe, znajdujące się po zachodniej stronie półwyspu, jest drugim, co do wielkości miastem na wyspie i leży naprzeciwko Argostoli (stolicy wyspy). Powolny tryb życia oraz dziewicza przyroda otaczająca miasto pozwalają w pełni poczuć klimat Grecji. Do najładniejszych plaż w Petani, gdzie są najpiękniejsze wschody i zachody słońca jest zaledwie 8 km. Do stolicy wyspy można dostać się promem, który kursuje w czasie sezonu co pół godziny.

FISCARDO
To malownicza i piękna grecka wioska na północnym krańcu Kefalonii. Zaobserwować tu można charakterystyczne cechy architektury wyspy, gdyż jest to wymagane przez prawo, by każda budowla miała dach z czerwono-pomarańczowych dachówek. Fiscardo jest wyjątkowe, ponieważ zostało praktycznie nienaruszone podczas wielkiego trzęsienia ziemi w 1953 roku, które zrujnowało większość zabytkowych budowli na Kefalonii. Słynny port jachtowy przyciąga bogatych i sławnych ludzi z całego świata. Fiscardo nocą przybiera zupełnie inne oblicze, stare budynki, kawiarnie, bary i restauracje w połączeniu tworzą niepowtarzalną śródziemnomorską atmosferę.

SKALA
Popularny kurort w południowo-wschodniej części wyspy, z którego możemy podziwiać sąsiednią wyspę Zakynthos na jednej z najdłuższych piaszczystych plaż. Skala to również doskonałe miejsce skąd możemy popłynąć w rejs na Rafę Kakava, gdzie znajduje się zatopiona wioska Dulihion oraz liczne zatopione wraki statków z wojen prowadzonych z Turkami i Wenecjanami. W ciągu sezonu tętniąca życiem promenada przyciąga rzesze turystów.

ARGOSTOLI
Stolica Kefalonii, będąca jednocześnie portem i tętniącym życiem kurortem położonym w malowniczej zatoce z dobrze zorganizowana baza noclegowa. Grecki klimat najlepiej widać podczas spacerów szerokimi deptakami i wieczornych kolacji na ocienionym palmami placu Platia Vallianou, przy którym skupia się życie towarzyskie. W miejscowości znajdują się liczne muzea, a w okolicy kilka doskonałych plaż: piaszczyste Makris Gialos i Platis Gialos na południu kurortu oraz położona nieco dalej plaża Avithos, doskonale nadająca się do pływania oraz uprawiania sportów wodnych.

WYCIECZKI FAKULTATYWNE

PÓŁNOCNA KEFALONIA – KOLOROWY DZIEŃ (1 DZIEŃ)
Odwiedzimy najpiękniejsze miejsca Kefalonii Północnej. W programie wycieczki nie może zabraknąć plaży Myrtos, jednej z najsłynniejszych na wyspie, na której znajdziemy czas na kąpiele morskie i słoneczne. Zatrzymamy się niedaleko wioski Assos, w miejscu, z którego roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki, Odwiedzimy piękne miejscowości Agia Efimia oraz Fiscardo. Przerwa na lunch. Nie możemy ominąć pięknych jaskiń Melissani i Drogarati ( wejście dodatkowo płatne, odpowiednio 7€/3,5€ ( dzieci ) oraz 5€/2,5€ (dzieci ). Powrót do hoteli ok. 17.30

KEFALONIA POŁUDNIOWA-SPOTKANIE Z PRZESZŁOŚCIĄ I TERAŹNIEJSZOŚCIĄ (1 DZIEŃ)
Niesamowita wyprawa łącząca przeszłość z teraźniejszością. Odwiedzimy zamek św. Jerzego, który kiedyś był sercem Kefaloni. To najlepiej zachowana warowania na wyspie, z której rozciąga się wspaniała panorama południowo-zachodniej Kefaloni. W czasie naszej wycieczki napotkamy też bizantyjskie ślady – zwiedzimy Klasztor św. Andrzeja oraz muzeum bizantyjskie.Na naszej trasie kolejno znajdzie się stolica wyspy – Argostoli, piękne greckie miasto z urokliwymi skwerami, uliczkami, tawernami, gdzie historia na każdym kroku splata się z teraźniejszością. Odwiedzimy najsłynniejszy klasztor na wyspie – Saint Gerasiomos monastery, świątynię dedykowaną patronowi Kefalonii, którego zmumifikowane ciało nadal znajduje się w kościele. Nie zabraknie też czasu na wypoczynek – piękna plaża Makris Gialos na której będzie czas na kąpiele morskie i słoneczne. Uczestnicy wyprawy będą mieli też możliwość spróbowania najlepszych kefalońskich win w winiarni Robola. Powrót do hoteli ok. godz. 18.00.

ITAKA-WYSPA ODYSEUSZA (1 DZIEŃ)
W przeciwieństwie do mitycznego Odyseusza nie będziemy poszukiwali Itaki 10 lat. Krótki rejs z Kefalonii dostarczy niezapomnianych widoków. Po przybyciu na antyczną wyspę przejdziemy śladami Odyseusza i Penelopy. Wspaniała atmosfera wyspy, gościnność mieszkańców, niesamowite widoki sprawią, że wycieczka na zawsze zapadnie w pamięci. Przerwa na lunch. W drodze na Itakę i w czasie powrotu na Kefalonię warto często wyglądać za burtę statku – często towarzyszą turystom delfiny. Powrót gości do hotelu przewidziany jest w okolicach godz. 18.00.

PALIKI TOUR – (1/2 DNIA, min 25 os.)
Wycieczka rozpoczyna się ok. godz. 16.00. Odkryjemy Kefalonię, taką, jaką znają jej mieszkańcy – zobaczymy tradycyjne wioski, poznamy codzienne życie mieszkańców wyspy ( zaznajomimy się z technikami uprawiania oliwek, uprawiania ziemi w górach, dowiemy się o tradycjach Kefalończyków, poznamy tajniki wyrobu wina ). Spędzimy również czas na przepięknej plaży Petani Beach, gdzie po kąpielach morskich i słonecznych poczęstowani będziemy tradycyjnymi Greckimi przekąskami w pobliskiej tawernie. Zwieńczeniem wyprawy będzie wizyta w klasztorze Kipouria, z tarasów którego podziwiać będziemy mogli najpiękniejszy w Grecji zachód słońca. Powrót do hoteli planujemy w okolicach godziny 21.00.

(źródło grecos holiday)

POGODA

TABELA ŚREDNICH TEMPERATUR W °C
MIESIĄC V VI VII VIII IX X
Średnia temperatura powietrza 22 26 29 29 26 21
Średnia temperatura wody 19 23 25 26 25 23
Ilość słonecznych godzin 12 13 14 13 10 7
Verified by MonsterInsights

Zapoznaj się z zasadami przetwarzania danych osobowych. Treść polityki prywatności jest zgodna z wymogami regulacji o ochronie danych osobowych obowiązującej od dnia 25.05.2018 r. więcej informacji

http://charmante.com.pl/polityka-prywatnosci/

Close