Skip to main content

Nieodkryty antyczny zakątek Grecji… Itaka…

Legendarna wyspa, której sławę zawdzięcza Odyseuszowi, wyruszając z Itaki na wojnę trojańską i powracając na nią po dziesięciu latach. Przez ten okres czasu czekała na niego żona Penelopa, która dzięki temu stała się symbolem wierności małżeńskiej.

Cudowną legendę oraz autentyczność wyspy odnajdziecie zwiedzając wąwozy, zatoczki z kamienistymi i żwirowymi plażami, jaskinie,  monastyry, i muzea nie tylko folklorystyczne. Raj dla fotografów.

Sezon turystyczny zaczyna się od końca kwietnia do końca października. Osoby, które źle znoszą wysokie temperatury powinny wziąć pod uwagę termin wyjazdu maj/czerwiec/październik. W pozostałych gorących miesiącach temperatury są mniej uciążliwe na północnym i zachodnim brzegu od wiatru wiejącego od morza, przybierając na sile w sierpniu stwarzając warunki do windsurfingu, kitesurfingu oraz żeglarstwa.

Walutą jest euro. Ceny na wyspie są nieco droższe ale nie zrujnują waszego budżetu. Najciekawsze przywiezione pamiątki z Itaki to regionalne tkane materiały, hafty i koronki, artystyczne wyroby jubilerskie, które zachwycają swoim unikatem. I wszelkiego rodzaju drobnych souvenirów. Trzeba tylko pamiętać, że sklepy są otwarte do godziny 21,  ale podczas sjesty – czyli w godzinach od 14-17 są zamknięte. Natomiast w poniedziałek/środę/sobotę zamykają się wcześniej.

Komunikacja. Po przylocie nastawiamy zegarek o godzinę do przodu. Najtańszy środek komunikacji to autobusy kursujące między większymi miejscowościami, ale należy pamiętać, by spytać kierowcę o czas powrotu, ponieważ tam komunikacja miejska nie kursuje według planu rozkładu jazdy. Dlatego najbardziej preferowaną formą zwiedzania na lądzie to wynajęcie samochodu, skutera, a od strony lądu motorówka oraz rower wodny.

Najpopularniejsze plaże do snorkelingu to Skinos, Loutsa, Deksa, Sarakiniko.

Hotele z wyższą kategorią mają sztucznie usypaną plażę dlatego wybierając kurort najlepiej się upewnić do jakiej plaży będziecie mieli dostęp.

Przewóz towarów. Ograniczenia ilości na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić: do 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.

Ubezpieczenie. Służba zdrowia jest i publiczna i prywatna, i ogólnodostępna. Przed wyjazdem można starać się o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EUKZ), która daje możliwość korzystania z podstawowej służby zdrowia w przychodniach i szpitalach. Można również wykupić prywatne ubezpieczenie, które w razie potrzeby pokryje koszty oraz transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić.

Stolicą jest miasto portowe Vathi. Liczba mieszkańców przewyższa trzy tysiące. Głównie uprawia się tu pasterstwo, winorośl oraz oliwki. Wyspa ma charakter górzysty 804 m n.p.m. Itaka pomimo trzęsienia ziemi posiada dobrze zachowane tradycyjne architektonicznie budynki.  W stolicy istnieją ograniczenia dotyczące budowania mieszkań czy hoteli, zabraniając wykorzystywania nowoczesnych wzorów ograniczając w doborze koloru.

 

ITAKA i 11 WSI

 

~ VATHI

Jest stolicą i głównym portem Itaki od XVI wieku. Malownicze miasto, zbudowane amfiteatralnie wokół głębokiej i osłoniętej zatoki. Po obu stronach wąskiego wejścia do portu stoją ruiny fortu, które zostały zbudowane przez Francuzów w 1807 roku, aby chronić się przed potężną flotą angielską. W jej środku leży wysepka o nazwie „Lazareto”, na którym stoi kościół „Sotiros” (Zbawiciela) zbudowany w 1668 roku. Trzęsienie ziemi w 1953 roku niemal zniszczyło miasto, pozostawiając tylko kilka weneckich budynków. Na szczęście mieszkańcy większość obiektów odbudowali i do dziś cieszą oko turystów.

CO ZOBACZYSZ

Zabytki. Tj.

 • ruiny starożytnego francuskiego fortu
 • Rezydencje najbogatszych mieszkańców stolicy – G. Karavias i G. Drakoulis,
 • kościół Agios Georgios (Saint George), odrestaurowana Katedra pod wezwaniem Ofiarowania NMP , która posiada wspaniałe ikony rzeźbione z drewna
 • Muzeum Archeologiczne, w którym mieszczą się zbiory z różnych okresów : geometrycznego ( cieszący się największym zainteresowaniem) , mykeńskiego i korynckich, z wykopalisk z Aetos, Pisaetos, Kioni, Vathi i innych regionów na Itace, zobaczyć można monety, małe rzeźby, fragmenty wazony ceramiczne, biżuterię i inne przedmioty codziennego użytku
 • dom w którym urodził Odysseas Androutsos – grecki bohater wojny o niepodległość w latach XIX wieku
 • Nautical Muzeum Ithaca – folklorystyczne muzeum morskie mieści się w budynku, w którym kiedyś funkcjonowała stara stacja wytwórcza – zobaczyć można eksponaty świadczące o życiu ludzi w okresie kolonialnym, ustawienia sypialni, kuchni i salonu, tradycyjne stroje, hafty, instrumenty muzyczne, ryciny i relikwie, narzędzia warsztatowe używane przez przodków, a także rzadkie i wzruszające fotografie z trzęsienia ziemi z 1953 roku.

Ponadto miasto posiada ośrodek administracyjny, kulturalny i handlowy, podstawowe i średnie szkoły,  stadion lekkoatletyczny, centrum medyczne, teatr, bibliotekę, krajowe oddziały handlowo rolne – Bank Grecji , stacje paliw, stacje do tankowania jachtów, kilka hoteli i wiele pokoi do wynajęcia, szeroki wybór tawern, kawiarni, barów i klubów nocnych przy linii brzegowej.

 

~ KIONI – najbardziej urocza wieś Itaki

 

Tradycyjna, mała osada Kioni leży w południowo-wschodniej części Itaki, 24 km od Vathy, w zielonej okolicy gajów oliwnych. Zbudowany amfiteatralnie na zboczach góry, z małymi kaflowymi i krytymi domami z widokiem na port, gdzie cumują małe łodzie rybackie. Wieś została zbudowana przez mieszkańców, którzy mieszkali w górskiej miejscowości Anogi, pod koniec XVI wieku. Niewiele domów przetrwało trzęsienie ziemi, ale te, które  pozostały są bardzo ciekawe, posiadają renesansowe cechy architektoniczne. Dziś ten mały raj gwałtownie wzrósł w ruchliwy i nowoczesny ośrodek turystyczny z licznymi kawiarniami i tawernami, z portem dla cumowania prywatnych jachtów. Jest tu wiele pokoi do wynajęcia, sklepów spożywczych oraz jest możliwy wynajem osła i koni. Dobrze zaopatrzony minimarket , piekarnia, łodzie motorowe do wynajęcia – musi być licencja –  szczątki trzech młynów, które strzegą wejścia do zatoki. Od następnej wioski dzieli ją 5 km. Posiada 4 plaże.

 

~ FRIKES – port

Nadmorska portowa wieś Frikes zbudowana jest na wschodnim wybrzeżu Itaki, 19 km od Vathy, przy długiej wąskiej zatoce. Wieś została zbudowana po XVI wieku przez mieszkańców wsi Exogi i Stavros. Dziś, zaledwie stu mieszkańców mieszka na stałe w Frikes ale populacja gwałtownie wzrasta w sezonie letnim. Oferuje schronienie dla łodzi rybackich, w sezonie jest letnim portem, którego promy wypływają na wyspę  Kefalonia i Lefkada. Frikes oferuje ładne tawerny nad brzegiem morza, sklepy, nowoczesne obiekty, różne kawiarnie, restauracje oraz odkryty klub nocny z muzyką na żywo i tańcami do rana, który dostępny jest tylko w okresie letnim. Zabytki to tradycyjne wiatraki, które stoją w górnej części wsi.

 

 

~ STAVROS  – znaczy skrzyżowanie

 

Wioska znajduje się 16 km od Vathy, u podnóża góry Neritos Hill, na wysokości 110 metrów nad poziomem morza, z widokiem na Polis Bay – plażę ( 25 minut pieszo), kanały i wyspę Kefalonia. Stavros powstał w XVI wieku dzięki mieszkańcom górskich wiosek Anogi, i dzięki temu ataki piratów zaczęły się zmniejszać.

CO ZOBACZYSZ

 

 • piękny kościół Sotiris (Zbawiciela), który stoi w centralnym placu miasteczka
 • mniejsze kościoły Agia Varvara i Zoodochos Pigi
 • drobne rzeźbione popiersie Odyseusza (Ulissesa)
 • kilka tradycyjnych domów, które przeżyły trzęsienia ziemi z 1953 roku, m.in. wenecki dom Tzovanatos
 • Archeologiczna Kolekcja Stavros – mieści się w małym budynku z jednym pokojem, który został zbudowany w 1930 roku i odnowiony w 1998 roku. Eksponaty pochodzą z czasów od prehistorycznych do okresu rzymskiego. Archeologiczne domy, kolekcja z wykopalisk –  różne narzędzia, fragmenty ceramiki, wazony ceramiczne, ofiary złożone w grobowcach ( kamienne narzędzia, kawałek maski z okresu hellenistycznego sprzed 2 wieku pne. z modlitwą do Ulissesa, dowodzi, że był czczony jak bóstwo na wyspie. )  Eksponaty pochodzą z czterech miejsc na wyspie – w Loizos Cave, wzgórza Pilikata,  z miejscowości Stavros i lokalizacji Tris Lagkades. Cała kolekcja oraz prehistoryczne osady znajdują się na wzgórzu Pilikata, na drodze do wsi Platrithias.

Jest tu mnóstwo tawern, kawiarni, pokoi do wynajęcia, sklepów, a także lekarz i poczta. Droga ze wsi prowadzi do malowniczej zatoki Polis z pięknym portem. Na jej lewym brzegu jest Jaskinia Loizos, który była w starożytności świątynią uwielbienia nimf i Odyseusza.

 

 

~ ANOGI

 

Wioska Anogi (zwana Upper Land)  to najwyższy i najdalszy punkt na mapie, jest jedną z najstarszych miejscowości Itaki położona 16 km na północny-zachód od Vathy, na wysokości około 500 metrów. Jest też drugą na wyspie najważniejszą średniowieczną osadą z pięknie odrestaurowanym kościołem bizantyjskim poświęcony  NMP (1682 r) . Miejscowość Anogi powstała w średniowieczu, a po XVI wieku, większość ludności przeniosła się na wybrzeże, do wioski Stavros oraz Kioni.

Dziś mieszkańcy Anogi liczą mniej niż sto, ale mają swoje własne zwyczaje i unikalny dialekt, który jest pod silnym wpływem Wenecjan. We wsi kościół bizantyjski Panagia (Virgin) ma ciekawe freski i jest naprawdę wart zobaczenia. Tuż nad wsią można dostrzec ruiny starej wsi. Anogi, kiedyś była jedną z głównych wsi Itaki ale dziś jest całkiem odizolowana i przypomina trochę wymarłe miasto. Z tego powodu bardzo mało pokoi jest dostępnych do wynajęcia a jedynym miejscem do podawania posiłków jest kawiarnia. Główną atrakcją Anogi jest prehistoryczna budowla megalityczna, znana jako Menir. Wśród tych imponujących skał o niezwykłych kształtach Arakli jest najbardziej znaną, która ma 8 metrów wysokości i stoi na wschód od Anogi. Dziwny kształt i symetryczne bruzdy na jej powierzchni sprawiają wrażenie, że jest to dzieło sztuki. We wsi to idealne miejsce do krótkich wycieczek.

CO ZOBACZYSZ

Klasztor Panagia Kathariotissa ( nazwa od świętego obrońcy Itaki)  na wysokości 600m w centrum wyspy. Jego położenie daje niesamowity widok na wyspę i zatokę Vathi. Choć nie wiadomo dokładnie, kiedy klasztor został wybudowany, to wiadomo, że katolikon ( nazwa, która wyróżnia świątynię na tle innych – czyli główna) istnieje od 1530 roku a  został przebudowany w 1696 roku. Miejscowi wierzą, że ikona Matki Boskiej w klasztorze została namalowana przez Św. Łukasza i że jest cudem. Mały datek jest wymagany przy wejściu do klasztoru, i pozostaje otwarty dla zwiedzających od rana do późnych godzin.

 

 

~ EXOGI

 

Wioska Exogi (Na zewnątrz  Ziemi) jest jedną z najstarszych miejscowości na Itace, położona 22 km na północ od Vathy, leży na zboczach homeryckiej Góry Neion, na wysokości 340 metrów. Piękna wioska jest otoczona zielonym krajobrazem i jest zbudowana amfiteatralnie z widokiem na zatokę i sąsiednie wyspy. Exogi była główną wsią Itaki w okresie średniowiecza i na początku okresu weneckiego, ze względu na swoją strategiczną pozycję, która chroniła wioskę przed piratami. Gdy zagrożenie napadów spadło, większość mieszkańców wsi przeniosła się na wybrzeża wyspy i założyła wsie Stavros i Platrithias. Słynie też z trzech małych piramid zbudowanych w roku 1933 przez ekscentrycznego konstruktora, który wraz z matką jest pochowany tuż pod nimi. Niedaleko są prowadzone wykopaliska oraz ruiny szkoły Homera.

CO ZOBACZYSZ?

 • Główny kościół Exogi –  Agia Marina, piękny, typowo grecki, z dzwonem i dostępny dla turystów. Święto obchodzone jest 17 lipca z muzyką na żywo, jedzeniem, winem i tańcami na głównym placu miasteczka. Kilka pokoi do wynajęcia i kawiarni są dostępne w samym sercu wsi
 • stary, opuszczony dom z XVI wieku z widokiem na morze jońskie i typowo greckie białe domy na sprzedaż

 

~ LEFKI

 

Lefki to mała wioska, której położenie to zachodnie zbocze góry Niritos, 13 km na północ od Vathy, bardzo blisko miejscowości Stavros. Bajeczna lokalizacja Lefki, z której roztacza się wspaniały widok na morze i wyspę Kefalonia. Dziś liczy nie więcej niż 50 mieszkańców, z tradycyjnymi domami z czerwoną dachówką i unikalną architekturą. Jest to spokojna miejscowość z pięknymi ścieżkami, które prowadzą do dziewiczych plaż.

 

CO ZOBACZYSZ – tradycyjną kapliczkę i nowoczesny dom grecki.

 

 

~ PLATRITHIAS – (szeroki strumyczek)

 

Platrithias leży na wysokości 100 metrów nad poziomem morza, około 20 km na północ od Vathy i 3 km od miejscowości Stavros. Wieś zamieszkiwana jest od prehistorycznych czasów z przerwą w średniowieczu ze względu na obecność piratów. To co przyciąga tu chętnych do zamieszkania to jej najbardziej żyzny obszar na Itace. Populacja tu osiąga 400 mieszkańców, z których większość jest zaangażowanych w rolnictwie i hodowli. Platrithias składa się z tradycyjnych białych domów z pięknymi szczegółami weneckich i eleganckich neoklasycznych stylów, które przetrwały trzęsienie ziemi w 1953 roku. W XVI wieku, ludzie ze wsi Exogi pojawili się na tej ziemi i rozpoczęli jej kultywowanie. We wschodniej części, tuż przy szczycie wzgórza znajduje się XIX wieczny i jedyny kościół Taxiarchon.

W zachodniej części Platrithias wiosną przepływa strumyczek Melanidros, która słynie z terapeutycznych właściwości. Uważa się, że woda z tego źródła przywróciła wzrok Homera. I według Homera, Odyseusz zamieszkiwał te tereny tuż przed wojną Troi. Odkryto ruiny budynków i grobów z okresu mykeńskiego. Jeden kilometr od Platrithias  znajduje się muzeum folkloru, gdzie odbywają się liczne wystawy i zobaczyć można narzędzia, naczynia, meble oraz szczątki różnych domowych rzeczy. Muzeum poświęcone jest działalności gospodarczej i lokalnej tradycji Itaki.

Platrithias proponuje zakwaterowanie podczas organizowanych koncertów, lokalnych imprez, które odbywają się na centralnym placu miasteczka. W dniu 15 sierpnia, kiedy Kościół Panaghia Melanidros obchodzi święto, organizowany jest festiwal z jedzeniem, śpiewem i tańcem. Są tu także kawiarnie i sklepy. Na zachodnim wybrzeżu Aphales – największej zatoce na Itace – znajdziesz kilka przepięknych zatoczek do kąpieli.

 

 

 

~ PALEOCHORA – (stara wieś)

 

Paleochora, dosłownie oznacza Old Village, uznawany za stolicę wyspy w średniowieczu i na początku okresu weneckiego. Znajduje się 3 km od stolicy. Pozostałości opuszczonej wsi od XVI wieku, dziś można zobaczyć nic więcej niż starożytne ruiny. Domy w Paleochora zostały zbudowane z drewna i kamienia, o wąskich oknach, na kształt małej twierdzy, jako budynek obronny przed piratami. Domy nie były budowane obok siebie jak większość ufortyfikowanych, mieszkańcy pochodzili z różnych miejsc gdzie nie było między nimi zaufania. Zobaczysz tam ruiny domów, freski i stare bizantyjskie kościoły – warte obejrzenia.

 

 

 

~ PERACHORI – naturalne bogactwo źródła

Wioska Perachori znajduje się na zboczach góry Petaleiko, na wysokości 240 metrów nad poziomem morza i zaledwie 3 km od Vathi. Jest to najbardziej zaludniona wieś na Itace,  gdzie mieszkańcy są zaangażowani głównie w rolnictwie i hodowli. Jej zbocza obsadzone są w winorośle i sady cytrusowe. Gratka dla osób, które uwielbiają ekologiczne produkty, bowiem to miejsce słynie z ekologii. Mieszkańcy Paleochory pierwsi zamieszkali wieś Perachori w okresie reżimu weneckiego.

Wieś leży w jednym z najbardziej żyznych obszarów Itaki, z bogatą zielenią i naturalnymi źródłami. Znajduje się tu wiele kawiarni i spotkacie ciekawy wybór w zakwaterowaniu – warto się zapomnieć i wykorzystać dobrodziejstwa tego miejsca do maksimum. Najbardziej interesujące zabytki to Klasztor Taxiarchon (1645 r) i kościół Św. Rafaela. Z klasztoru rozciąga się widok na rozległy obszar winnic. To miejsce jest znane z produkcji lokalnego wina. Co roku w sierpniu odbywa się Festiwal wina. Wieś się wyróżnia ze względu na spektakularne widoki na zatokę Vathi oraz słynie z tawern, które serwują znaną i tradycyjną kuchnię grecką.

 

 

~ PILICATA

Pilicata jest wspaniałym miejscem turystycznym, blisko Stavros, tylko znacznie wyżej, z widokiem na bezkresne morze i okolice.  Można zorganizować sobie wycieczkę w okolicach wsi na rowerze lub skuterze.

 

 

 

~ LAZARETTO

To mała wysepka, w zatoczce, widoczna z portowego nabrzeża stolicy. Wcześniej służyła jako strefa kwarantanny ( w 1864) , gdy Anglicy się wycofali a Itaka zjednoczyła się z Grecją budynek służył jako więzienie do 1912 roku. Teraz jest tu kapliczka, w którym odbywają się ceremonie ślubne. Oraz Twierdza Loutsa gdzie wciąż są widoczne dwie armaty. Można również udać się oznakowanym szlakiem na krótką wycieczkę do tajemniczego Źródła Aretuzy – gdzie według Homera przybył Eumajos (sługa Odysa) by napoić stado świń, nie daleko można zobaczyć Grotę Eumajusa. Kolejna atrakcja to Grota Nimf – gdzie Odyseusz ukrył skarby otrzymane od króla Feaków, Alkinoosa,  czy też obejrzeć fundamenty starożytnego miasta Alalkomenaj.

 

ITAKA I FESTIWALE

Przez całe lato na Itace odbywają się festiwale i uroczystości religijne, gdzie każda wioska świętuje wraz z muzyką na żywo, tańcem i dobrym jedzeniem do wczesnych godzin porannych.

 •  lipiec – ostatnia sobota lipca w Perachora
 • 17 lipca – wieś Exoghi obchodzi św. Marina
 • 20 lipca – w Kioni święto św. Ilias
 • 5 i 6 sierpnia – największy festiwal na wyspie, w miejscowości Stavros
 • 14 sierpnia – Festiwal w górskiej Anogi
 • 15 sierpnia – najbardziej religijny ze wszystkich, festiwal obchodzony w Platrithias
 • 08 września – pielgrzymka do klasztoru Kathara

 

 

PLAŻE

Wszystkie plaże są w małych zatoczkach najczęściej o piasku żwirowym, pośród bujnej roślinności, a morze w każdym regionie o innym zabarwieniu.

  Południowa Itaka

Dexa – szeroka zatoka z wąską kamienistą plażą, na tle oliwnych sadów. Wyróżniona niebieską flagą UE. Znajduje się zaledwie 2 km od Vathy, po prawej stronie portu, na północ od wyspy. Plaża oferuje naturalne zacienione obszary, idealny dla relaksu, pływania i nurkowania. Na plaży znajduje się klika udogodnień min. bar na plaży serwujący zimne napoje. Jest to jedno z najlepszych miejsc do pływania w pobliżu miasta. Według legendy, Dexa jest miejscem, gdzie zatrzymał się Odyseusz po powrocie z wojny trojańskiej.

Loutsa – w zatoce Vathi, mała plaża żwirowa, popularna wśród mieszkańców. Wyróżniona niebieską flagą UE. Około 20 minut pieszo od stolicy, łatwo dostępny z głównej drogi przybrzeżnej, która ciągnie się tuż obok portu. Plaża piaszczysto – kamienista, morze ma zabarwienie niebieskiego romantyzmu. Posiada bar serwujący piwo, potrawy obiadowe i przekąski. Do wynajęcia parasole i leżaki.

Filiatro – najbliżej Vathi – 4 km, z leżakami, parasolami oraz barem w sezonie. Ciepłe, płytkie wody krystaliczne są idealne przede wszystkim dla dzieci. Plaża składa się z białych błyszczących kamyków oraz kilku obiektów turystycznych. Obok plaży Filiatro znajduje się zatoczka, gdzie turyści od czasu traktują to jak darmowe pole namiotowe, gdzie w Grecji biwakowanie jest nielegalne.

Gidaki – największa plaża na wyspie, można dotrzeć łodzią lub taksówką wodną. Jest atrakcyjną i odizolowaną plażą dostępną tylko łodzią wypływając z portu Vathi. Jest to wymagający szlak turystyczny, który miejscowi wykorzystują jako atrakcję oferując swoje usługi. Plaża to białe kamienie, ale bez obiektów turystycznych.  Jest to raj – spokojne, relaksujące miejsce z krystaliczną wodą i pięknym krajobrazem.

Sarakiniko – dwa meandry w szerokiej zatoce, 3 km od Vathi. W pierwszym znajduje się plaża z możliwością wędkowania, a w drugiej jest plaża nudystów. Kamienista. Ta plaża znajduje się w najbardziej naturalnym otoczeniu pośród bujnej zieleni , wśród cytrusów i drzew oliwnych o szmaragdowym kolorze wody. Brak obiektów turystycznych powoduje zachowanie naturalnego jego piękna. Jest ignorowany przez większość turystów – dlatego gwarancja spokoju – ale również cenione przez miłośników przyrody. Plaża Sarakiniko jest bardzo dobra do nurkowania ze względu na jasną przejrzystość wody.

Aetos – duża zatoka, zaledwie 3 km na zachód od Vathi. Jest to jedna z najładniejszych dziewiczych  plaż na Itace. Otoczony sosnami i bujną zielenią, Crystal Bay oferuje ciepłą i przytulną atmosferę i stanowi idealne miejsce dla każdego podróżnika. Plaża pokryta jest białymi błyszczącymi kamykami ale bez udogodnień. Widoczny z głównej drogi do Vathi i pomimo bliskości miasta, to jest cicho.

Minimata – plaża znajduje się zaledwie 2 km od Vathi. Dostępny od portu poprzez szlak turystyczny poruszającego się po lewej stronie drogi przybrzeżnej. To atrakcyjna plaża znana z krystalicznie czystej wody o piaszczystym brzegu. Otaczająca bujną roślinnością to uczta dla oczu zapewniając ciepłą i przytulną atmosferę dla wszystkich odwiedzających. Plaża jest strategicznie zlokalizowana w pobliżu zatoki Skinos – posiada magnetyczny urok, który przyciąga mnóstwo turystów przybywających z  prywatnych jachtów. We wczesnych godzinach porannych i wieczornych plaża Minimata jest mniej zatłoczone i można mieć plażę tylko dla siebie i cieszyć się całkowitą prywatnością. Dotarcie do plaży przez tajny szlak turystyczny to wspaniałe doświadczenie. Można ujrzeć wspaniały widok wschodzącego księżyca odbijający się od tafli wody.

Pisaetos – to mała zaciszna plaża,  7 km od Vathi, otoczona wspaniałą roślinnością, dziewicza, naturalna i bez zaplecza turystycznego. Nie daleko jest port, z którego odpływają promy na wyspy sąsiadującę – Kefalonia, Patras i Lefkas. Zielone i krajobrazowo cudowne wzgórza zapewniają ochronę przed silnymi wiatrami. Turysta odnajdzie tu ciszę i spokój.

Północna Itaka

Polis Bay – plaża poniżej miejscowości Stavros, 18 km od Vathi, chroniony port rybacki. Leżaki, parasole i bar dostępne są w sezonie. Plaża z bujną zielenią, żwirowa o turkusowej wodzie. Brak zaplecza turystycznego. Po północnej stronie zatoki jest jaskinia The Loizos, gdzie wykopaliska wykazały, że był tu kiedyś kult świątynny poświęcony bogom w czasach starożytnych. Z Polis Bay można połączyć popływanie z ciekawą wizytą na pobliskich terenach archeologicznych.

Frikes – to małe zatoczki pomiędzy Frikes i Kioni, schodzi się na nią schodami prosto z drogi. Położenie jest atrakcyjne przed pięknym miasteczkiem, 18 km na północ od Vathi z widokiem na góry. Frikes uwielbiają turyści z powodu atrakcyjności krajobrazu jak i góry, która osłania zatokę od wiatru. Blisko plaży znajdziesz mnóstwo pokoi do wynajęcia, tawern i barów otwartych tylko podczas sezonu letniego. Z Frikes popłyniesz na Kefalonię promem do miasteczka Fiscardo.

Afales – malownicza plaża skalista z widokiem na wyspę Lefkas.

Agios Ioannis – dziewicza, szeroka plaża na zachodnim brzegu wyspy z widokiem na Kefalonię, mieści się w jednej z najpiękniejszych wybrzeży Itaki, 9 km na zachód od Vathi. Złoty piasek i odcienie szmaragdowej barwy wody, zachęcają do dłuższego plażowania pomimo iż jest to wąski pas białego żwiru i piasku, bez udogodnień. Ze wsi Lefki, jest stroma ścieżka, która prowadzi do tej plaży. Klify oferują niesamowity widok.

Marmaka – wypełniona białymi kamykami, wśród nich znajdziesz małe kawałki cienkiego marmuru, który migocze pod słońcem. Ten idylliczny obszar jest znany z szmaragdowego odcienia i lustrzanego odbicia wody, i bujnej zieleni. Najbliższe Ta urocza plaża leży blisko wyspy Agios Nikolaos, w samym centrum zatoki. Wspaniałe plaże Aetos i Piso Aetos można znaleźć w bliskiej odległości. Podobne małe i zaciszne plaże, ukryte w najgłębszych częściach wyspy można łatwo znaleźć. Przy odrobinie chęci odkrywania, niektóre opuszczone raje mogą być odkryte. Często są one dość trudne do znalezienia, ale to częściowo dlatego, że są magiczne. Wynajęcie łodzi ze wsi Kioni lub Frikes to szansa na znalezienie prywatnej małe idyllicznej zatoczki.

Rachi – mała dziewicza plaża, krótkim spacerem do miejscowości Kioni, a do stolicy jest 18 km. do. Nie posiada udogodnień. Plażę otaczają bujne drzewa, naturalność, dzięki temu zapewnia turystom prywatność.

Skinos – czysta, długa, wąska i bardzo spokojna plaża, odizolowana ale łatwo dostępna i blisko do stolicy, bo tylko 2 km od Vathi. Sama plaża jest pełna białych błyszczących kamyków, zarówno małych jak i dużych. Można tu dotrzeć tylko samochodem. Droga prowadząca do plaży jest niekompletna na ostatnim odcinku, więc trzeba uważać. Morze przy plaży Skinos ma krystaliczny i szmaragdowy odcień. Przejrzystość wody oraz skalista linia brzegowa to doskonały wybór dla nurków oraz snorkelingu. Plaża graniczy z drzewami cytrusowymi. W okresie ich kwitnięcia daje niesamowity krajobraz. Na tle widać kilka ekskluzywnych willi wraz z ich naturalnym otoczeniem. Brak tu komercji i infrastruktury turystycznej. Dlatego warto mieć własne zaopatrzenie.

Oraz wypożyczalnie kajaków jak i nurkowanie i snorkeling – plaża Sarakiniko, Yidaki, Aetos, Aspros Yialos Afales, Kourvoolia.

HOTELE

Relaksująca i niefrasobliwa wyspa z przytulnymi miejscami noclegowymi i trzy najbardziej popularne miejscowości. W stolicy Vathi gdzie większość hoteli jest skoncentrowana w jednym miejscu, z zachowaną naturalną osadą i architektonicznie ładnymi i tradycyjnymi pensjonatami. Kioni i Frikes to najbardziej turystycznie oblegane miasteczka na całej wyspie. Z ciekawym otoczeniem, z łatwym dostępem do plaż i komunikacji miejskiej, oraz obiekty hotelowe stawiające na rodzinne wakacje oferując tradycyjne apartamenty oraz studia rodzinne z wszelkimi udogodnieniami.

 

 

 

 

WYCIECZKI FAKULTATYWNE

Niestety żaden organizator nie ma programu na wycieczki fakultatywne np. na wyspę Kefalonia, Lefkadę czy Zakynthos. I albo możecie dołączyć się do innych organizatorów w danym hotelu lub poszukać na własną rękę promów, wypożyczyć samochód czy skuter i zwiedzić sąsiednie wyspy. Informacje o Kefaloni znajdziecie na moim blogu.

 

 

 

AMBASADY I KONSULATY

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Greckiej

Grecja, Ateny, Chryssanthemon 22, 154 52 Paleo Psychiko

Tel.: +302106797700 Tel. dyżurny: +306936554629 Faks: +302106797711

www.athens.polemb.net

 

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Patrze

Grecja, Patra, 12, Othonos Amalias Str., 262 23

Tel.: (00-302-610) 634-019 Faks: (00-302-610) 634-4080

 

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Pireusie

Grecja, Pireus, 57, Akti Miaouli, 185-36

Tel.: (00-302-10) 429-23-44 Faks: (00-302-10) 429-23-45

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Salonikach

Grecja, Saloniki, 78 Tsimiski Str., 546-22

Tel.: (00-302-310) 288-205 Faks: (00-302-310) 234-153

 *zasięgałam informacji ze stron tj. merlinx oraz greek.com

 

Tu znajdziesz post dotyczący zwiedzania Itaki -> https://charmante.com.pl/itaka-jeden-dzien-to-za-malo/

 

 

 

 

Verified by MonsterInsights

Zapoznaj się z zasadami przetwarzania danych osobowych. Treść polityki prywatności jest zgodna z wymogami regulacji o ochronie danych osobowych obowiązującej od dnia 25.05.2018 r. więcej informacji

http://charmante.com.pl/polityka-prywatnosci/

Close