Skip to main content

Klimatyczna wysepka

Niewielka, przepiękna grecka wyspa w archipelagu Dodekanezu na Morzu Egejskim, zaledwie 4 km od wybrzeży Turcji. Jest zwana wyspą Hipokratesa, gdyż tam właśnie urodził się ok. 460 r. p.n.e. ojciec medycyny. Kos charakteryzuje się dużą ilością zieleni i łagodnym klimatem, piaszczystymi plażami i górami, z których rozciągają się spektakularne widoki. To, co wyróżnia Kos spośród innych greckich wysp, to niewielka liczba turystów, puste drogi, wytchnienie od zgiełku i tłumów – tak na plaży, jak i w miasteczkach. Przybywając tutaj, naprawdę można się wyciszyć i zrelaksować. Kos to także prawdziwy raj dla miłośników windsurfingu i innych sportów wodnych. Wyspa ta jest doskonałą propozycją zarówno dla osób aktywnych, jak i ceniących sobie ciszę i spokój.

PRZEPISY WJAZDOWE
Każda podróżująca osoba musi posiadać dowód osobisty lub paszport ważny min. 3 miesiące (6 miesięcy w przypadku wycieczki do Turcji), również dzieci do lat 2.

CZAS PRZELOTU
Ok. 3 godzin.

CZAS LOKALNY
Czas jest przesunięty o 1 godzinę do przodu względem czasu polskiego

JĘZYK
Nowogrecki, można się również porozumieć w j. angielskim i niemieckim.

WALUTA PŁATNICZA
Obowiązującą walutą jest Euro. Akceptowane są najpopularniejsze karty kredytowe i płatnicze.

PLAŻA
Większość plaż jest ogólnie dostępna, wejście jest bezpłatne; sprzęt plażowy (2 leżaki + parasol) –
od 5 Euro/dzień.

WYNAJEM SAMOCHODU
Od ok. 35-40 euro/dzień + paliwo; w większości wypożyczalni honorowane jest polskie prawo jazdy, zaleca się jednak posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Wymagane jest ukończenie 23 lat.
Cena benzyny – ok. 1,8 euro/l.

WYPOŻYCZENIE SKUTERA
Od ok. 15-20 euro/dzień.

KOMUNIKACJA
Autobusy są podstawowym środkiem transportu na Korfu; bilety na autobusy miejskie można kupić w kiosku lub recepcji hotelowej; bilety na autobusy międzymiastowe kupuje się na dworcu lub w pojeździe; cena biletu na autobus miejski – od 1 euro; cena taksówki ok. 2 euro/1 km.

CENY W SKLEPACH
Woda mineralna – ok. 0,8 euro, piwo – ok. 1,5 euro, wino lokalne 1 l – ok. 6 euro, coca cola (2 l.) – ok. 2 euro, pocztówka + znaczek – ok. 1,5 euro, karta telefoniczna – od 5 euro.

CENY W RESTAURACJI
Obiad – od 12 euro, sałatka grecka – od 5 euro, gyros – od 8 euro, pizza – od 8 euro, kawa – od 3 euro,
piwo – od 3 euro, lody – 4 euro.

REZYDENT
Podczas pobytu turyści objęci są opieką polskiego rezydenta.

PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE
Na Kos nie ma polskiego przedstawicielstwa. Ambasada RP znajduje się w Atenach, Chryssanthemon 22, 154-52 Paleo Psychico, a wydział konsularny na Kamelion 21, 154-52 Paleo Psychico. Działa również Konsulat RP w Heraklionie na Krecie.

MIASTA

Miasto Kos
Stolica wyspy, położona w jej północno-wschodniej części, licząca ponad 17 tysięcy mieszkańców, jest lokalnym centrum turystycznym i kulturalnym. Na szczególną uwagę turystów zasługują XIV-wieczne ruiny zamku joannitów, VIII-wieczny meczet Gazi Hassan Pasza oraz należący do najstarszych w Europie platan, zwany Drzewem Hipokratesa, pod którym według podań nauczał sam ojciec medycyny. Liczne tawerny, kawiarenki, restauracje i butiki zapewniają niepowtarzalną atmosferę rozrywki i zabawy. Bez problemu można tu wypożyczyć rower, skuter czy samochód oraz wybrać się na rejs statkiem po okolicznych wyspach lub do Turcji.

Kardamena
Dawna wioska rybacka leżąca na południowym wybrzeżu Kos obecnie jest jedną z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych na wyspie. Po stolicy jest najczęstszym celem grup zorganizowanych. Centrum miejscowości zapewnia wszelkie niezbędne atrakcje typowego kurortu – malowniczy port, nadmorską promenadę z licznymi barami, tawernami i restauracjami, sklepy z pamiątkami oraz długą, lecz wąską, piaszczysto-żwirową plażę, na której można skorzystać z wielu sportów wodnych. Dzięki różnorodnym możliwościom rozrywki przybywają tu głównie ludzie młodzi. Większość hoteli znajduje się na obrzeżach miasta, przy łagodnie opadającej do morza plaży. Doskonała lokalizacja i dobre połączenia autobusowe czynią z Kardameny świetną bazę wypadową do zwiedzania pozostałych części wyspy. Z Kardameny można popłynąć statkiem na przeciwległą wulkaniczną wyspę Nissyros.

Tigaki
Popularna miejscowość wypoczynkowa położona na północnym wybrzeżu Kos, w odległości 12 km od stolicy wyspy, z którą ma doskonałe połączenie autobusowe. To tętniące życiem letnisko znane jest przede wszystkim z krystalicznie czystych wód Morza Kreteńskiego oraz długiej, piaszczystej plaży z białym piaskiem, na której panują świetne warunki do uprawiania różnorodnych sportów wodnych: żeglarstwa, nurkowania, a zwłaszcza windsurfingu. Jednak w pobliżu plaży nie ma zbyt wielu możliwości noclegu, ponieważ większość hoteli i pensjonatów rozsiana jest w głębi lądu. Liczne na wybrzeżu wypożyczalnie sprzętu oferują skutery wodne, kajaki oraz przejażdżki bananem, a także rowery, skutery i samochody pozwalające na dokładniejsze zwiedzenie wyspy. Tigaki jest miejscowością typowo turystyczną, stąd niewiele jest tutaj miejsc do zwiedzania.

Psalidi
Nieduża, typowo turystyczna miejscowość położona na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy, w pobliżu miasta Kos. Malownicze widoki i spokojna okolica zachęcają do spacerów i rowerowych przejażdżek. Na plaży miłośnicy sportów wodnych będą mogli oddać się swoim pasjom, a sympatycy plażowania znajdą dobre warunki do wypoczynku. Wzdłuż wybrzeża zlokalizowanych jest wiele restauracji i tawern, a we wschodniej części miasteczka znajduje się park wodny z licznymi atrakcjami. Bez problemu można stąd dotrzeć do pobliskiej stolicy, gdzie czeka wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. Duży wybór możliwości wypoczynku, jakie oferuje okolica, sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Agios Fokas
Miasteczko posiada własną piaszczysto – żwirową plażę, wokół której położone są sklepiki, tawerny i hotele. Leży na trasie drogi prowadzącej do gorących źródeł Embros Therma i jest miejscem szczególnie polecanym na rowerowe wyprawy po wyspie Kos.

Mastichari
Niewielka, nadmorska miejscowość rybacka położona na północno-zachodnim wybrzeżu Kos, z piękną, piaszczystą plażą oraz ze wspaniałymi widokami na pobliskie wyspy Kalymnos i Pserimos, na które można popłynąć z tutejszego portu. Jest to również najrzadziej odwiedzana przez turystów miejscowość wypoczynkowa na północnym wybrzeżu Kos. Największym atutem tego miejsca jest szeroka, piaszczysta plaża ciągnąca się na zachód od centrum miasteczka. Na zachodnim krańcu plaży znajdują się ruiny pochodzącej z V w. wczesnochrześcijańskiej bazyliki Agios Ioannis, jednej z kilku na wyspie świątyń pod wezwaniem św. Jana. Ruiny są dość mocno zniszczone, ale warto tam wejść, by zobaczyć przepiękne geometryczne mozaiki. Przyjezdnym Mastichari oferuje nieduży port oraz malutką strefę dla pieszych z przytulnymi tawernami i sklepami. Miejscowość szczególnie polecana dla osób pragnących spokojnego wypoczynku, uciekających przed pośpiechem i gorączką codziennego życia.

WYCIECZKI FAKULTATYWNE

KALYMNOS, PSERIMOS, PLATI – 1 REJS I 3 WYSPY
Niezwykły rejs na trzy wyspy należące do archipelagu Dodekanezu: Kalymnos, Pserimos, Plati. Na samym początku udamy się na Kalymnos, która słynie z połowu gąbek. Potem zawitamy na Pserimos i Plati, gdzie znajdziemy czas na słoneczne i morskie kąpiele w krystalicznych i czystych wodach tych urokliwych wysepek.

TURCJA – BODRUM (1 DZIEŃ)
Podczas wakacji na Kos nadarza się wspaniała okazja odwiedzenia innego kraju, a nawet innego kontynentu. Bodrum, nazywane „Saint Tropez Wschodu”, zyskało swe miano dzięki pięknemu wybrzeżu i międzynarodowej mieszance spragnionych atrakcji przybyszów. To urocze miasto przyciąga malowniczym położeniem na zboczach wzgórz przy niewielkiej zatoce oraz niezwykłą historią. Niewątpliwą atrakcję stanowi również możliwość wizyty w ruinach Mauzoleum zaliczanym niegdyś do siedmiu cudów świata oraz podziwiania antycznego teatru wybudowanego przez króla Mauzolosa. Podczas pobytu w Turcji nie można pominąć wizyty na tradycyjnym targu, gdzie uśmiechnięci i życzliwi sprzedawcy oferują orientalne specjały, lub w tureckiej łaźni, by zaznać błogiego relaksu. Uwaga: Wymagany paszport ważny m.in. 6 miesięcy od powrotu.

WOKÓŁ WYSPY KOS
Wspaniała szansa na poznanie uroków słynnej wyspy Hipokratesa, jej historii oraz kultury. Wycieczkę rozpoczniemy od wizyty w stolicy wyspy – miasta Kos, gdzie zobaczymy Plac Elephterias – Wolności, Muzeum Archeologiczne i meczet. Kolejny punkt programu stanowi zwiedzanie mitycznego Asklepionu, który jest jednym z najważniejszych pomników starożytnej Grecji. Następnie dotrzemy do odległego, dziewiczego regionu wyspy – Kefalos. Na sam koniec zawitamy do wioski Zia, słynącej z zapierających dech w piersiach krajobrazów, gościnności mieszkańców i typowego greckiego rytmu życia.

REJS NA WYSPĘ NISSYROS
Zaledwie 1,5 godziny rejsu dzieli nas od innego świata – lądu, który według mitologii miał przygnieść jednego z gigantów. Rejs na wulkaniczna wyspę, z największym na świecie aktywnym kraterem hydrotermalnym o nazwie Stefanos. Na wycieczce będzie możliwość zejścia w głąb jego krateru. Zawitamy także do stolicy wyspy Mandraki, miasteczko z małym portem i malowniczymi uliczkami, przy których stoją charakterystyczne bielone domy z niebieskimi balkonami. Warto tutaj spróbować lokalnych przysmaków w miejscowych tawernach. Widok miejscowych domostw, wciśniętych w zbocza, żywo przypomina panoramę wyjątkowego Santorini.

WIECZÓR GRECKI
W drodze do tawerny, w której celebrować będziemy niepowtarzalny wieczór grecki zatrzymamy się w wiosce Zia, z której roztaczają się niezapomniane widoki. Następnie tawerna i czas na spotkanie z prawdziwą grecką kuchnią, serwowaną w tradycyjny sposób, przez niezwykle przyjaznych gospodarzy. Podczas tego wieczoru nie zabraknie tańców z różnych stron Grecji w wykonaniu zawodowych tancerzy w tradycyjnych strojach. Spotkanie z kulturą grecką nie byłoby kompletne, gdyby nie wspólny taniec i nauka tradycyjnych kroków Sirtaki (Zorby). Powrót do hoteli ok. 23.00.

RAJSKA PLAŻA Wycieczka dla amatorów najpiękniejszych plaż Europy. Krystalicznie czysta woda, biały piasek i piękne greckie krajobrazy zachwycą najbardziej wymagających. W drodze na plażę zobaczymy widoki, których darmo szukać w innych częściach Grecji…

(źródło grecos holiday)

 

POGODA

 

Grecja – Kos
Temperatura powietrza w dzień [°C]:
sty
13
lut
13
mar
16
kwi
19
maj
24
cze
29
lip
32
sie
32
wrz
28
paź
23
lis
18
gru
15
Temperatura powietrza w nocy [°C]:
sty
7
lut
6
mar
8
kwi
11
maj
14
cze
18
lip
22
sie
22
wrz
18
paź
14
lis
11
gru
8
Temperatura wody [°C]:
sty
18
lut
17
mar
17
kwi
18
maj
21
cze
24
lip
27
sie
28
wrz
27
paź
25
lis
22
gru
19
Liczba godzin słonecznych [h]:
sty
4
lut
4
mar
6
kwi
8
maj
10
cze
12
lip
12
sie
11
wrz
10
paź
8
lis
6
gru
4

 

Verified by MonsterInsights

Zapoznaj się z zasadami przetwarzania danych osobowych. Treść polityki prywatności jest zgodna z wymogami regulacji o ochronie danych osobowych obowiązującej od dnia 25.05.2018 r. więcej informacji

http://charmante.com.pl/polityka-prywatnosci/

Close