Skip to main content
bulgaria

Miasta, wioski, plaże i słońce

Powierzchnia: 110 910,00 km2
Język urzędowy: bułgarski
Waluta: Lew (BGN), 1 BGN- 100 stotinek. Kurs lewa w stosunku do euro jest stały i wynosi 1 EUR =1,9558 BGN.
Szczepienia: Brak obowiązkowych szczepień
Religia: Większość mieszkańców Bułgarii (82 proc.) samookreśla się jako wyznawcy prawosławia. Pozostali to: muzułmanie (ok. 12 proc. – gł. Turcy i Pomacy), katolicy (0,6 proc.) i protestanci (0,5 proc.). Wpływ religii i duchowieństwa na życie społeczne i polityczne jest tu jednak niewielki. Społeczeństwo bułgarskie jest w dużym stopniu zlaicyzowane (w czasach komunistycznych 64 procent mieszkańców kraju określało się jako bezwyznaniowi), religię traktuje się przede wszystkim jako element tradycji, a przejawy fanatyzmu religijnego, także fundamentalizmu islamskiego, należą tu do rzadkości. Wśród duchowieństwa katolickiego są księża z Polski. W kościele św. Józefa w Sofii nabożeństwa są odprawiane także w języku polskim.

Święta Państwowe:

  • 1 stycznia Nowy Rok

  • 3 marca Dzień Wyzwolenia Bułgarii

  • święto ruchome Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny

  • 1 maja Święto Pracy

  • 6 maja Święto Wojska (Dzień św. Jerzego – Giergiowden)

  • 24 maja Święto Piśmiennictwa Słowiańskiego i Kultury

  • 6 września Dzień Jedności Narodowej

  • 22 września Dzień Niepodległości

  • 1 listopada Dzień Budzicieli Narodu

  • 25 grudnia Boże Narodzenie

PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE

Ambasada RP
ul. Chan Krum 46, 1000 Sofia

tel. (003592) 987-26-10, 987-26-60
fax.(003592) 987-29-39
e-mail: polamba@internet-bg.net

Wydział Konsularny

adres – j.w.; tel/fax. 981-85-45
e-mail: polconsul@internet-bg.net

Konsulat Generalny RP w Warnie

ul. Sławiańska 18, 9000 Warna
tel. (0-0 359 52) 60-92-12, 13
(0-0 359 52) fax 60-92-11
e-mail: conplvar@techno-link.com

Wybrzeże Morza Czarnego w Bułgarii nie od dziś cieszy się wielką popularnością wśród turystów,którzy chętnie korzystają z turystycznych atrakcji. Miasta, luksusowe kurorty oraz malownicze wioski pokrywają niemal całą linię brzegową tego pięknego kraju, a nadmorskie regiony oferują niezwykle bogate zaplecze turystyczne, hotelowe i gastronomiczne. Nie ma w tym nic dziwnego, bo to idealne miejsce na spędzenie urlopu.

Linia brzegowa w Bułgarii ma blisko 400 km, cała riwiera kusi turystów nieskończoną ilością restauracji, barów i dyskotek, przepiękne plaże gwarantują wypoczynek na najwyższym poziomie. Piękne widoki zapewniają schodzące ku morzu pasma Strandży i niskiej w tym rejonie Starej Płaniny, a temperatura wody w okresie letnim waha się około 28ºC. Dzięki wpływowi morza klimat jest łagodny i przyjemny, zachęcający do wypoczynku i plażowania. Całe wybrzeże jest terenem pokrytym falistymi wzgórzami, na których rosną liczne skupiska dębów karłowatych, a piękne widoki potęgują dodatkowo malownicze niziny tworząc tym samym niepowtarzalny krajobraz. Wzdłuż wybrzeża można podziwiać siedem małych wysp wkomponowanych w linię brzegową, na której nie zabraknie przystępnych zatok kąpielowych i bezludnych plaż. Północne odcinki wybrzeża charakteryzują się tym, że tafla morza jest spokojna, plaże szerokie z łagodnym zejściem do wody a brzegi zalesione. Dodatkową atrakcją są występujące powszechnie źródła mineralne. Południe jest bardziej dzikie, plaże otaczają strome wydmy, a pomiędzy skałami można odnaleźć malownicze zatoczki.

Słoneczny Brzeg – idealnie nadający się na letni wypoczynek kurort powstał jako jeden z pierwszych w Bułgarii, znajduje się na wybrzeżu Morza Czarnego zajmując pas pomiędzy przylądkiem Elenite a Nesebyrem. Typowe letnisko przyciąga każdego lata dziesiątki spragnionych wypoczynku turystów. Miejscowa plaża ma 8 km długości i 100 m szerokości, przez co uchodzi za najlepszą na wybrzeżu. Na terenie kurortu znajduje się ponad 100 hoteli zdolnych pomieścić 30 tys. gości, a ich lokacja poza plażą, wśród małych, zacienionych parków i ogrodów da ulgę osobom szukającym cienia. W Słonecznym Brzegu rozrywki nie trzeba szukać daleko – kasyna, dyskoteki, kluby nocne oraz restauracje sprawią, że wieczory nie będą nudne, a malownicze zachody słońca zapadną głęboko w pamięci. Ciekawą atrakcją jest festiwal „Złoty Orfeusz”, podczas którego można zapoznać się z lokalnym folklorem i wysłuchać śpiewających, miejscowych artystów. Miłośnicy sportów wodnych będą mogli spróbować swoich sił w windsurfingu, żeglarstwie oraz popływać na skuterach, rowerach i nartach wodnych. Organizowany wypoczynek nie ominie dzieci, są dla nich przygotowane specjalne festyny, mini-pociągi, a doskonale przystosowane place zabaw zapewnią bezpieczeństwo w trakcie zabawy.

Nesebyr – uchodzi za jedno z najbardziej malowniczych miejsc wybrzeża, położone jest na skalistej wysepce połączonej ze stałym lądem wąską groblą. Antyczne i średniowieczne budynki wspaniałej starówki wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a blisko 40 cerkwi zachwyca turystów ściągających w to urocze miejsce. Miasto to idealne połączenie miejsca wypoczynkowego, w którym można spędzić urlop, co gwarantują liczne nowoczesne hotele, ze wspaniałą starówką zachwycającą swoim urokiem i sprawiającą, że wczasy spędzone w tym miejscu na zawsze pozostaną w pamięci. Turyści wypoczywający w tym mieście bardzo często korzystają z plaż w Słonecznym Brzegu, Burgas i Pomorie, a bogata infrastruktura turystyczna sprawia, że wypoczynek w tym miejscu z pewnością będzie należał do udanych.

Pomorie – miejsce relaksu z bogatą historią, do którego zagląda wielu turystów zachęconych korzystnym mikroklimatem i wspaniałymi plażami. Brzeg morski jest niski i piaszczysty, co gwarantuje komfortowy wypoczynek rodzinom z dziećmi. Zadowoleni będą też turyści, którzy niepewnie czują się w wodzie, gdyż płaska linia brzegowa, nieznacznie opadająca do morza stwarza idealne warunki do nauki pływania.

Primorsko – piękna 10 kilometrowa plaża sąsiaduje ze starym lasem dębowym, co sprawia, że to idealne miejsce na spędzenie urlopu wśród malowniczej i ciekawej okolicy. Kurort uznany jest za miejsce spotkań młodzieży dzięki swojej historii, a i teraz zjeżdża tu na wypoczynek mnóstwo młodych ludzi z całej Bułgarii, co świadczy o atrakcyjności tego miejsca. W chwili odpoczynku od promieni słonecznych i w ramach spaceru można zobaczyć tajemnicze kamienne kręgi, które pozostawili zamieszkujący przed wiekami te ziemie Trakowie.

Sozopoł – najstarsza miejscowość tej części wybrzeża, do której przyjeżdżają turyści poszukujący piaszczystych plaż i wspaniałej XIX wiecznej architektury. Spacer między nietypowymi domami dostarcza wielu wrażeń, a miasto szczyci się także kilkoma cennymi zabytkami, które warto zobaczyć. W małym porcie często można spotkać rybaków sprzedających świeżo złowione ryby okolicznym restauracjom, a później delektują się nimi turyści chcący spróbować lokalnej kuchni. Co roku we wrześniu do Sozpolu przyciąga turystów Festiwal Sztuki „Apollonia”, podczas którego odbywają się liczne koncerty, spektakle i pokazy filmowe, a kurort nie bez powodu spodobał się bułgarskim artystom. Miasto posiada dwie plaże, północną i południową, na których nie będzie problemu ze znalezieniem dogodnego do plażowania miejsca.

Burgas – to duże miasto przyciąga wielu turystów ze względu na swoją specyfikę i historią, ale główny powód letnich wojaży to przepiękna wielokilometrowa plaża. Na pewno warto zobaczyć miejscowe cerkwie, muzea i galerie przedstawiające twórczość bułgarskich artystów. Wytchnienie można znaleźć w sławnym Nadmorskim Parku zatopionym w zieleni i poprzecinanym licznymi alejkami, na których można trafić na kamienne popiersia artystów, w tym na pomnik Adama Mickiewicza. Kurort słynie również z sierpniowego Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego oraz innych festiwali będących atrakcją dla wypoczywających i zwiedzających okolicę turystów. Letnicy, którzy chcą uciec od miejskiego zgiełku z powodzeniem mogą wypoczywać na pobliskich, pięknych i piaszczystych kąpieliskach Sarafowo i Krajmorie.

Kiten – każdy turysta zaglądający do tego kurortu jest zachwycony, miasto bowiem leży między innymi turystycznymi miejscowościami, dzięki czemu nie jest tak zatłoczone, a bogata baza hotelowa może pomieścić tysiące turystów. Kurort słynie z plaży zwanej Atliman, która rozpościera się nad spokojną, zaciszną i malowniczą zatoką. Z nazwą tej plaży wiąże się lokalna legenda o pięknej Stanie słynącej z obrony miejscowej twierdzy, powinni ją poznać wszyscy zakochani.

Obzor – greccy żeglarze nazywali tę miejscowość Heliopolis, a jej początki są widoczne w niewielkim parku pełnym kolumn i rzymskich pozostałości świątyni Jowisza. Miasto słońca zachęca do przyjazdu 10-kilometrową plażą z drobnoziarnistym piaskiem oraz znaną na całym wybrzeżu dyskoteką, a wspaniałe hotele zapewniają komfortowy wypoczynek najbardziej wymagającym turystom.

Święty Włas – kurort leży u stóp Eminskiej Płaniny i cieszy się idealnym śródziemnomorskim klimatem. Długa plaża łączy tę sympatyczną miejscowość ze Słonecznym Brzegiem, dzięki czemu każdego wieczoru można spacerować między kurortami i odwiedzać coraz to nowe restauracje, bary i dyskoteki, których w tej okolicy jest naprawdę sporo. Po dniu spędzonym na plaży w ramach relaksu można zwiedzić pięć okolicznych monastyrów.

Achtopoł – położony na urokliwym półwyspie kurort znany jest jako Miasto Miłości i Spokoju, odwiedzają go turyści pragnący wypoczywać na przepięknej, długiej i piaszczystej plaży. Woda w tym miejscu ma najwyższą temperaturę na całym wybrzeżu, a spokojne centrum zapewni dogodny wypoczynek. Historię przypominają niezwykłe mury obronne i wykopaliska archeologiczne,  natomiast wygodę gwarantują luksusowe hotele i apartamenty o wysokim standardzie. Turystycznym dodatkiem jest górująca nad wspaniałymi plażami godna sfotografowania latarnia morska.

Złote Piaski – to drugi po Słonecznym Brzegu najsłynniejszy kurort Bułgarii położony 17 km od Warny. Największe walory tego miejsca to przede wszystkim gorące morze, złote piaski (stąd nazwa), piękny las, lecznicze źródła mineralne jak również wszelkiego rodzaju atrakcje sprzyjające ciekawemu spędzaniu czasu. Turyści będą mogli korzystać z kasyn, restauracji, parków wodnych, kortów tenisowych, a dla rodzin z dziećmi przygotowane są specjalne place zabaw.   Aktywny wypoczynek można powiązać z leniuchowaniem na plażach, co jak najbardziej odpowiada wielu wczasowiczom. Piękna plaża dochodząca do 100 m szerokości sprzyja kąpielom słonecznym i morskim, kilkaset większych i mniejszych kompleksów hotelowych znajdujących się bezpośrednio przy plażach lub wtapiających się w las gwarantuje komfortowy wypoczynek. Poza spędzaniem wolnego czasu nad wodą warto wybrać się do oddalonego o ok 4 km od Złotych Piasków monastyru Aładża, najsłynniejszego klasztoru skalnego w Bułgarii oraz zwiedzić  słynne katakumby, w których znaleziono przedmioty związane z historią tego miejsca.

Warna – to trzecie co do wielkości w Bułgarii i największe miasto na wybrzeżu zachowało w nienaruszonym stanie swoją architekturę, którą można podziwiać spędzając urlop w malowniczej krainie Złotych Piasków. Atmosferę w mieście określa się mianem kosmopolitycznej, gdyż na zacienionych promenadach można spotkać spacerujących marynarzy z całego świata, którzy zawitali do tego przepięknego portu. Turyści odwiedzający miasto muszą koniecznie zobaczyć Mauzoleum Władysława III Warneńczyka, a także przepiękną starówkę z wieloma cennymi zabytkami, w której można podziwiać ormiańskie cerkwie i muzułmańskie meczety. Po zwiedzeniu miasta warto przysiąść w Parku Nadmorskim, w którym oprócz muzeów, pięknych alejek spacerowych i kawiarni liczne atrakcje znajdą dzieci wymęczone po długich wędrówkach. Pobyt może umilić również wizyta w jedynym na Bałkanach delfinarium, gdzie specjalnie dla zwiedzających są przygotowane pokazy tresury. Popularnością wśród turystów cieszą się cykliczne imprezy takie jak chociażby czerwcowe Wareńskie Lato czy Międzynarodowy Festiwal Jazzowy organizowany pod koniec sierpnia. Przy tej morskiej stolicy ciągnie się długi pas piaszczystej plaży, ale turyści wybierają raczej pobliskie kurorty ze względu na jeszcze większą atrakcyjność miejsc kąpielowych.

Św. Konstantyn i Helena – jeden z najstarszych kurortów na wybrzeżu, który od dawna cieszył się zainteresowaniem turystów, a teraz uchodzi za rewelacyjnie przystosowane do urlopu miejsce wypoczynkowe. Historia miasteczka wiąże się z Turkami, którzy znaleźli nad morzem ikonę św. Konstantyna i Heleny i uznając to za znak niebios wybudowali klasztor będący obecnie niebywałą atrakcją regionu. Liczne hotele z basenami oraz wspaniale rozbudowaną infrastrukturą turystyczną gwarantują komfortowy wypoczynek. Zadowoleni będą rodzice z dziećmi, gdyż piaszczyste plaże idealnie nadają się do rodzinnego wypoczynku, atrakcji nie zabraknie też dla miłośników sportów wodnych ponieważ kurort dysponuje dobrze zaopatrzonym zapleczem sportowym. Piękna okolica zatopiona jest w starym parku z cyprysami, liliami i drzewkami figowymi, w którym można odpocząć od słońca, a dla odbycia kurażu zalecane są znane na całym wybrzeżu źródła mineralne.

Albena – malowniczy kurort zajmuje najpiękniejszą część wybrzeża na północ od Warny. Na wspaniałej piaszczystej plaży osiągającej nawet 100 m szerokości nie będzie problemu ze znalezieniem idealnego miejsca do opalania, a wspaniały widok umilą piaszczyste wydmy chroniące od wiatru wypoczywających. W czasie sezonu tłoczno jest w tym kurorcie, ale sprzyja to sympatycznej atmosferze, która nigdy nie gaśnie za sprawą dyskotek i tawern czynnych przez całą noc. Turyści chcący aktywnie spędzić swój urlop mają do dyspozycji baseny, mogą pływać na nartach wodnych, żaglówkach, uprawiać windsurfing, miłośnicy nurkowania znajdą coś dla siebie, a na stałym lądzie można pograć w tenisa, minigolfa, kręgle czy siatkówkę plażową.

Czajka – jest jednym z kompleksów wakacyjnych, który co roku przyciąga chętnych do wypoczynku turystów. Na wspaniałych plażach wypoczywać będą dorośli, a dla dzieci przygotowane są takie atrakcje jak mini-pociąg, baseny ze zjeżdżalniami, jazda na kucykach, przedstawienia kukiełkowe czy dyskoteki dla maluchów.

Pobiti kamyni – fantastyczny rezerwat znajdujący się 18 km od Warny widoczny jest już z daleka, gdyż charakteryzuje się tym, że na rozległej pustyni wśród wzgórz wyłaniają się z piasku robiące wrażenie kamienne kolumny o grubości 1-3 m i wysokości 7 m. Na ich temat istnieje kilka różnych hipotez, które okrywają tajemnicą ten stworzony przez naturę, a może przez człowieka pomnik przyrody.

Rezerwat przyrody Jaiłata i Kamienny Brzeg – to atrakcyjne pod względem turystycznym miejsce, gdyż można w nim podziwiać prastare jaskinie wydrążone w okolicznych klifach służącym ludziom pierwotnym za domostwa. Do dziś to miejsce jest źródłem informacji dla archeologów, a miłośnicy historii będą usatysfakcjonowani z obejrzenia tego dziwnego miejsca. Będąc w tej okolicy warto też zobaczyć ruiny rzymskiej fortecy, gdzie podobno urodził się Orfeusz.

Przylądek Kaliakra – warto udać się na ten dwukilometrowy cypel ze stromym wybrzeżem klifowym uchodzącym za najbardziej malownicze i przede wszystkim widokowe miejsce na całej linii brzegowej w Bułgarii. Nazwę „cudowny przylądek” zawdzięcza występującemu różowemu wapieniowi, samo miejsce owiane jest wieloma tajemniczymi legendami, które warto zgłębić, żeby poczuć magię i oddech przeszłości. Warto też zajrzeć do pobliskich jaskiń i zjeść posiłek w restauracji, z której rozpościera się wspaniały widok na morze.

Tuzłata – turyści skarżący się na jakieś bóle mogą z powodzeniem wybrać się do tego uzdrowiska, w którym leczy się różne dolegliwości dzięki relaksującej, błotnej kuracji. Spędzony tam czas umilą także morskie kąpiele, a po powrocie na pewno będzie wiele sił na zwiedzanie kolejnych zabytków.

Nesebyr – uchodzi za jedno z najbardziej malowniczych miejsc wybrzeża, położone jest na skalistej wysepce połączonej ze stałym lądem wąską groblą. Antyczne i średniowieczne budynki wspaniałej starówki wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a blisko 40 cerkwi zachwyca turystów przybywających corocznie w to urocze miejsce. Imponujące budynki wznosili już Grecy, a bułgarscy władcy nie raz toczyli wojny z Bizancjum, przez co miasto często przechodziło z rąk do rąk, pozostałości po tych dziejach można podziwiać do dziś spacerując po malowniczych uliczkach. Do miasta można dostać się przez groblę, której strzegą charakterystyczne wiatraki, a stojące przy spacerowym trakcie domy określa się mianem stylu czarnomorskiego. Wąskie uliczki wybrukowane są kocimi łbami, uroku dodają im malutkie placyki z przytulnymi restauracyjkami, w których można skosztować lokalnych specjałów. Niejeden turysta zgubił się wśród dwukondygnacyjnych domów o kamiennych parterach i drewnianych, nadwieszonych nad ulicą piętrach, a malutkie knajpki i kramy z pamiątkami zebrane na niewielkiej powierzchni mogłyby być tematem niejednego obrazu. Turyści wypoczywający i odwiedzający to miasto bardzo często korzystają z plaż w Słonecznym Brzegu, Burgas i Pomorie, gdzie bogata infrastruktura turystyczna sprawia, że wypoczynek w tym miejscu z pewnością będzie należał do udanych.

Madara – warto odwiedzić to miejsce, gdyż wciągnięte zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Leśna ścieżka wiedzie do Muzeum Archeologicznego, a majestatyczne schody wiodą ku skałom z rzeźbą Jeźdźca Madarskiego, symbolu ówczesnego państwa bułgarskiego.

Burgas – duże miasto przyciągające wielu turystów ze względu na swoją specyfikę i historią, ale główny powód letnich wojaży to przepiękna wielokilometrowa plaża. Na pewno warto zobaczyć miejscowe cerkwie, muzea i galerie przedstawiające twórczość bułgarskich artystów. Wytchnienie można znaleźć w sławnym Nadmorskim Parku zatopionym w zieleni i poprzecinanym licznymi alejkami, na których można trafić na kamienne popiersia artystów, w tym na pomnik Adama Mickiewicza. Kurort słynie również z sierpniowego Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego oraz innych festiwali, które zawsze są atrakcyjne dla wypoczywających i zwiedzających okolicę turystów. Letnicy, którzy chcą uciec od miejskiego zgiełku z powodzeniem mogą wypoczywać na pobliskich, pięknych i piaszczystych kąpieliskach Sarafowo i Krajmorie.

Istambuł – leżące w Turcji naznaczone historią i dziedzictwem Imperium Bizantyjskiego i Osmańskiego miasto jest uważane dziś za jedno z najbardziej kosmopolitycznych i rozwijających się miast Europy i Azji Mniejszej. Istambuł ma swój specyficzny klimat, a w każdej z jego części znajdziemy coś wyjątkowego. Jest to jedno w niewielu miast na świecie, które łączy dwa kontynenty, a obie części znacznie się od siebie różnią, zarówno pod względem historycznym jak i społeczno-kulturalnym. Większość zabytków i hoteli o wyższym standardzie znajduje się w europejskiej części, a część azjatycka to głównie dzielnice mieszkalne, gdzie znajduje się niewiele pamiątek historycznych. W XI w. mieszkało tu już ponad milion obywateli, rozwijał się port, brukowane uliczki przysłonięte były dachami, powstało wiele obiektów sakralnych, fontann i bogato zdobionych kolumnad przy głównych ulicach. Z tego okresu nie przetrwało jednak wiele zabytków, a najważniejsze z nich to mury obronne i kilka obiektów sakralnych, jak np. Hagia Sophia. W tym czasie największym partnerem Konstantynopola była Wenecja, która początkowo była uzależniona od metropolii, ale kiedy jej mieszkańcy zbuntowali się – stała się wrogiem stolicy Bizancjum. Podczas wypraw krzyżowych, w których flota wenecka brała czynny udział, Konstantynopol został złupiony, a do zdobyczy należały m.in. złote konie z Hipodromu wieńczące obecnie portal weneckiego kościoła św. Marka. Podczas najazdu został również zniszczony ogromny pałac Konstantyna, który niegdyś posiadał 500 sal i 30 kaplic ozdobionych złotymi mozaikami. Dziś została z niego pojedyncza fasada z ogromnymi oknami i kolumny podtrzymujące niegdyś balkon. Przetrwało też kilka wczesnochrześcijańskich kościołów jak Mała Hagia Sofia czy Hagia Eirene. Cennym zabytkiem z tych czasów jest wspaniały Kariye Cami (dawniej kościół Zbawiciela na Chorze znajdujący się poza murami starego miasta), w którym znajdują się najwspanialsze na świecie bizantyjskie mozaiki ze scenami ze Starego Testamentu i życia Świętej Rodziny. Inne cenne zabytki to Hipodrom, którego budowę zlecił Konstantyn. Powstała tu wtedy widownia na 100 tys. osób, a odbywające się tu wyścigi rydwanów ściągały bogaczy z całej ówczesnej Europy. Podczas jednej z takich imprez doszło do zamieszek, podczas których zginęło 30 tys. mieszkańców, a Hagia Sofia została zniszczona. Na hipodromie na uwagę zasługują 3 pomniki: Obelisk faraona Totmesa – złupiony z Karnaku, kolumna Konstantyna VII oraz kolumna Wężowa pochodząca ze świątyni Apollina w Delfach. Najwspanialszym i najważniejszym zabytkiem miasta jest Hagia Sofia – kościół Świętej Mądrości Bożej – będący trzecią budowlą wzniesioną na tym miejscu. Warto zobaczyć, pochodzący z tego okresu imponujący Pałac Topkapi, gdzie poza głównym pałacem można zobaczyć Carskie Wrota, Skarbiec i Harem. Przy Pałacu znajduje się Muzeum Starożytnego Wschodu gdzie zgromadzono sumaryjskie, babilońskie i hetyckie skarby. Cały kompleks pałacowy był niegdyś miastem w mieście – jednocześnie przebywało tu ponad 50 tys., a poza meczetami i łaźniami znajdowało się tu jeszcze zoo – gdzie trzymano zwierzęta podarowane sułtanowi. Pałac Topkapi był nie tylko ośrodkiem administracyjnym – jego ogrom świadczył też o potędze Imperium Osmańskiego, a strzeliste minarety wielu meczetów dowodziły o sile islamu. Najsłynniejszą islamską budowlą jest Błękitny Meczet z XVII w., którego bogactwo i rozmach miały przyćmić znajdującą się niedaleko Hagię Sofię. Inna cenna osmańska budowla to dzisiejszy budynek Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej, zbudowany dla jednego w wezyrów Sulejmana Wspaniałego. Istambuł był przez wieki ważnym ośrodkiem oświatowym, o czym może świadczyć imponujący kompleks Bajazyta, w którego skład wchodzi Uniwersytet Stambulski i Meczet Bajazyta. Zaraz za nim znajduje się wielki Meczet Sulejmana – drugi co do wielkości w mieście i jeden z najwspanialszych na świecie. Będąc w Istambule warto udać się na Wielki Bazar, gdzie handluje się dosłownie wszystkim oraz Egipski Bazar Przypraw znajdujący się przy porcie. Nowe Miasto rozciąga się na europejskim brzegu Bosfor od zatoki Złoty Róg do dzielnicy Taksim i ma bardziej europejski kształt dzięki licznym willom i ambasadom. W tej części miasta funkcjonuje bardzo wiele kościołów chrześcijańskich i żydowskich synagog, a nieliczne świątynie muzułmańskie reprezentowane są m.in. przez Galata Mevlevihane. Zwiedzając tę część miasta warto udać się jedynego tego typu w kraju Muzeum Przemysłu Rahmi M. Koc lub zobaczyć słynny hotel Para Palas Oteli opisywanego wielokrotnie m.in. w „Morderstwie w Orient Expres” czy „Pociagu do Stambułu”. Jadąc do Istambułu wymagane są paszporty, a wizę wjazdową wyrabia się na granicy.

Popularne potrawy:

Kioopołu – przystawka z bakłażanów podawana na zimno.

Szopska sałatka – sławna bałkańska przystawka z pomidorów, ogórków, cebuli, papryki, pietruszki z owczym, startym serem

Sneżanka – kwaśne mleko z pokrojonymi ogórkami, czosnkiem i orzechami włoskimi.

Bob czorba – zupa fasolowa.

Szkembe czorba – flaczki wieprzowe lub cielęce.

Tarator – chłodnik podawany w upały, w którego skład wchodzi ogórek, kwaśne mleko, koper i czosnek wymieszane z wodą.

Tetewenska sałamura – zupa rybna polecana wszystkim, którzy przedobrzyli z alkoholem, gdyż jest ostra, kwaśna i słona.

Ser po szopsku – słony ser zapiekany z jajkiem w glinianym naczyniu.

Syrmi po trojańsku – gołąbki w liściach winogron.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Czomlek – rodzaj gulaszu z mięsa cielęcego, jagnięcego lub wieprzowego.

Kebabczeta – kotleciki z mielonego mięsa z rusztu.

Kiufteta – podobne do polskich sznycli z tłustego, wieprzowego mielonego mięsa ze słoniną i cebulą.

Musaka – zapiekanka z mięsa i warzyw.

Bułgaria jest krajem wielonarodowościowym, którego największą grupę stanowią Bułgarzy, a znaczna część społeczeństwa to Turcy. Natomiast język bułgarski należy do rodziny języków słowiańskich. Dominująca religia to prawosławie, i niewielki odsetek społeczeństwa stanowią muzułmanie.

Bułgarzy są bardzo gościnni i życzliwi. Każdy nawet niezapowiedziany gość witany jest z wylewnością i zapraszany do domu. W porze posiłku prosi się go do wspólnego stołu, nie powinno się wtedy odmawiać bo jest to źle przyjmowane. Przyrządzenie posiłków jest pewnego rodzaju rytuałem, który trwa bardzo długo i warto się załapać na jego ceremonię. Zanim dojdzie do spożycia właściwego posiłku pije się rakiję oraz zajada szopską sałatkę.

Bułgarzy chętnie obchodzą takie uroczystości jak chrzest, pierwsze kroki dziecka, urodziny i imieniny, a z okazji największych świąt wyrabiany jest z ciasta specjalny chleb, towarzyszą temu zwyczajowi tradycyjne pieśni. Warto obejrzeć bułgarski ślub, na który można trafić w trakcie posiłku w ludowej restauracji mehana.

Jednym z ciekawych zwyczajów jest taniec w maskach zwany kukeri, który pochodzi z pogańskiej tradycji i związany jest z przyjściem wiosny. Mężczyźni podczas tego tańca zakładają złowrogie maski i groźnie wyglądające stroje odstraszające duchy powodujące klęski przyszłych zbiorów.

Jeżeli chodzi o gesty, z których słyną Bułgarzy to mogą występować pewne różnice, na które warto zwrócić uwagę. Bułgarzy na „tak” kręcą głową podobnie jak Polacy, gdy się z czymś zgadzają, natomiast na „nie” gwałtownie unoszą brodę do góry dając tym samym sygnał rozmówcy, że się z czymś nie zgadzają.

W Bułgarii  napiwki daje się bagażowym, taksówkarzom i kelnerom, natomiast jeśli jesteśmy zadowoleni z obsługi podczas posiłku, przyjmuje się, że 10-15% jest wystarczającą kwotą na napiwek. Przy płaceniu dużymi nominałami, nie mówi się dziękuję, gdyż kelner zatrzyma wtedy gotówkę dla siebie, a jeśli nic nie powiemy, odniesie resztę na stół. Taksówkarzom i osobom serwującym kawę przy zapłacie najlepiej zaokrąglić kwotę.

Palenie jest w Bułgarii powszechne, ale zarządzenia władz stawiają kawiarniom i restauracjom wymóg wygospodarowania specjalnych pomieszczeń dla niepalących, a zdarza się, że kelnerki i tak przynoszą do każdego stolika popielniczki, więc mimo wszystko trzeba zwracać uwagę, gdzie się siada.

Zabierając się za picie alkoholu z Bułgarami warto zapamiętać powiedzenia Nazdrawe! – popularne „Na zdrowie!”, które jako toast należy wymówić na początku biesiady, gdyż czynność ta uważana jest za małą ceremonię. Odwiedzając zapoznanych Bułgarów powinniśmy wziąć dla nich jakiś prezent, np.: butelkę wina czy kwiaty. W bukiecie powinna być nieparzysta ilość kwiatów, gdyż  tradycja mówi, że parzystą ilość przynosi się na pogrzeby.

Bułgarzy zarabiają stosunkowo mniej od obywateli innych krajów, więc przy stole lepiej nie poruszać tematów związanych z cenami czy zarobkami.

W Bułgarii zakazane jest fotografowanie i filmowanie obiektów wojskowych. Należy także pamiętać o pozwoleniach fotografowania świątyń.

Najbardziej znane tradycje ludowe to Dzień Winiarza – Trifon Zarezan, obchodzony w pierwszej połowie lutego, kiedy to przycina się winną latorośl i spryskuje pędy winem, a w winnicach śpiewa się pieśni i tańczy wokół pól wybierając jednocześnie Winnego Króla, który ostatecznie udekorowany jest koroną splecioną z gałązek winnych. Znana też jest Martenica, kiedy pierwszego marca wszyscy obdarowują się małymi zawiniątkami z czerwonej i białej wełny, do których przywiązuje się srebrną monetę. Na północnym wybrzeżu gospodynie narzucają na drzewa owocowe czerwoną płachtę lub rozrzucają na polach czerwoną wełnę. Ma to zapewnić urodzaj, natomiast pasterze na szyjach swoich zwierząt zawiązują białe i czerwone nitki. Ciekawym zwyczajem religijnym jest Nestinari, czyli tańczenie na rozgrzanych węglach, które ma wypędzić choroby, a przynieść zdrowie i płodność. Przedstawienia takie prezentowane są turystom w nadmorskiej Albenie i Nesebyrze.

Temperatura powietrza w dzień [°C]:
sty
5
lut
6
mar
9
kwi
14
maj
19
cze
24
lip
27
sie
27
wrz
23
paź
18
lis
13
gru
8
Temperatura powietrza w nocy [°C]:
sty
-1
lut
-1
mar
2
kwi
7
maj
12
cze
16
lip
17
sie
17
wrz
14
paź
9
lis
5
gru
1
Temperatura wody [°C]:
sty
6
lut
5
mar
5
kwi
9
maj
17
cze
20
lip
23
sie
24
wrz
23
paź
17
lis
13
gru
9
Liczba godzin słonecznych [h]:
sty
2
lut
3
mar
5
kwi
6
maj
7
cze
9
lip
10
sie
10
wrz
8
paź
5
lis
3
gru
2

Wpisy o Bułgarii

Verified by MonsterInsights

Zapoznaj się z zasadami przetwarzania danych osobowych. Treść polityki prywatności jest zgodna z wymogami regulacji o ochronie danych osobowych obowiązującej od dnia 25.05.2018 r. więcej informacji

http://charmante.com.pl/polityka-prywatnosci/

Close