Skip to main content
grecja

Kontynent: Europa
Stolica: Ateny
Język: Grecki
Waluta: euro (EUR)
Powierzchnia: 131,9 tys. km2
Waluta: euro (EUR)

Placówki:

Ambasada RP Chryssanthemon 22 154-52 Paleo Psychico Ateny, Grecja tel. centr. (0-030210) 677 82 60, 677 57 42 fax. (0-030210) 671 83 94 e-mail: atenyamb@internet.gr info@poland-embassy.gr www.poland-embassy.gr

Wydział Konsularny Kamelion 21 154-52 Paleo Psychico Ateny, Grecja tel. (0-030210) 677 57 40/41 fax (0-030210) 677 88 12 e-mail: konsulat@otenet.gr

Konsulat Honorowy RP w Salonikach Konsul Honorowy: Minos X. Kiriakou (grecki, polski, angielski) 546-22 Thessaloniki 78, Tsimiski str. tel. (00302310) 288 205 fax. (00302310) 234 153 poniedziałek-piątek 10-15

Konsulat RP w Pireusie Konsul Honorowy: Michail D. Kokkinis (grecki, angielski) 59 Akti Miaouli str. 185 36 Pireus tel. (0-030 210) 429 50 00 fax. (0-030 210) 429 23 45

Konsulat RP w Heraklionie Konsul Honorowy: Stelios Golemis (grecki) ul. Ethnikis Antistaseos 87 713-06 Heraklion tel. (0030 2810) 221 786 fax. (0030 2810) 221 786 e-mail: her_goldair@her.forthnet.gr

Informacje:

Tutaj każdy kamień,każda ruina to historia niejednej tajemnicy,mity i siła kultu sprawiają,że chce się poznać przeszłość wyspy. Duch dawnych epok,starożytny Olimp jest wciąż realnym i namacalnym doświadczeniem.

Kontynentalna Grecja kryje wiele niespodzianek, a jedną z największych jest region Chalkidiki. Trzy charakterystyczne palce Kassandra, Sithonia, Athos słyną z pięknych, piaszczystych plaż pokrytych złotym piaskiem, romantycznych zatoczek w kolorach turkusu, wielkich lasów sosnowych, gajów oliwkowych i niewielkich, rozrzuconych dookoła wysepek. W połączeniu z zabytkami historii i przyrody stanowią idealną scenerię dla wakacyjnego wypoczynku. Półwysep Chalkidiki od lat ma rzesze wiernych wielbicieli wśród Greków. Łagodny klimat, dużo słońca, sielankowa atmosfera uroczych wiosek oraz doskonale zorganizowane kurorty powodują, że każdy chce tutaj wrócić. A ponad 500 kilometrów złocistych plaż nie daje szansy konkurować żadnej innej wyspie.

PRZEPISY WJAZDOWE
Każda podróżująca osoba musi posiadać dowód osobisty lub paszport ważny min. 3 miesiące, również dzieci do lat 2.

CZAS PRZELOTU
Ok. 2 godzin.

CZAS LOKALNY
Czas jest przesunięty o 1 godzinę do przodu względem czasu polskiego

JĘZYK
Nowogrecki, można się również porozumieć w j. angielskim i niemieckim.

WALUTA PŁATNICZA
Obowiązującą walutą jest Euro. Akceptowane są najpopularniejsze karty kredytowe i płatnicze.

PLAŻA
Większość plaż jest ogólnie dostępna, wejście jest bezpłatne; sprzęt plażowy (2 leżaki + parasol) –
od 6 Euro/dzień.

WYNAJEM SAMOCHODU
Od ok. 35-40 euro/dzień + paliwo; w większości wypożyczalni honorowane jest polskie prawo jazdy, zaleca się jednak posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Wymagane jest ukończenie 23 lat.
Cena benzyny – ok. 1,8 euro/l.

WYPOŻYCZENIE SKUTERA
Od ok. 15-20 euro/dzień.

KOMUNIKACJA
Autobusy są podstawowym środkiem transportu na Korfu; bilety na autobusy miejskie można kupić w kiosku lub recepcji hotelowej; bilety na autobusy międzymiastowe kupuje się na dworcu lub w pojeździe; cena biletu na autobus miejski – od 1 euro; cena taksówki ok. 2 euro/1 km.

CENY W SKLEPACH
Woda mineralna – ok. 0,8 euro, piwo – ok. 1,5 euro, wino lokalne 1 l – ok. 6 euro, coca cola (2 l.) – ok. 2 euro, pocztówka + znaczek – ok. 1,5 euro, karta telefoniczna – od 5 euro.

CENY W RESTAURACJI
Obiad – od 12 euro, sałatka grecka – od 5 euro, gyros – od 8 euro, pizza – od 8 euro, kawa – od 3 euro,
piwo – od 3 euro, lody – 4 euro.

REZYDENT
Podczas pobytu turyści objęci są opieką polskiego rezydenta.

PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE
Ambasada RP znajduje się w Atenach, Chryssanthemon 22, 154-52 Paleo Psychico, a wydział konsularny na Kamelion 21, 154-52 Paleo Psychico.

AFITOS
Najpiękniejsza wioska z charakterystyczna architektura. Stare kamienne domy, kościół św. Demetriusza z XIX wieku, tradycyjne kawiarnie, kameralna atmosfera, wąskie uliczki. Niesamowite miejsce na wieczorny spacer.

KALITHEA
Największy kurort na Chalkidiki. Centrum rozrywkowe i handlowe. Doskonale przygotowany do obsługi turystów. W pobliżu znajduje sie świątynia Zeusa Ammona z IV w p.n.e.

SIVIRI
Niewielki, spokojny, dobrze zorganizowany kurort położony na zachodnim wybrzeżu Kassandry. Słynie ze swojej dużej piaszczystej plaży i pięknych zachodów słońca z widokiem na pasmo górskie Olimp.

SANI
Już w starożytności to miejsce odgrywało ważną role. Dziś jest luksusowym kurortem z piękną, piaszczysta plażą. Latem, w miejscowym amfiteatrze, odbywają sie spektakle i koncerty w ramach Sani Festival.

VOURVOUROU
Niewielka osada położona we wschodniej części Sithonii. Słynie z pięknych plaż położonych w małych zatokach z widokiem na 9 niewielkich wysepek, na które można sie przedostać, spacerując po morzu.

SITHONIA
Środkowy palec półwyspu Chalkidiki, który fascynuje wszystkich kochających przyrodę. Sithonia to niesamowite połączenie zieleni i błękitu z małymi wioskami, portami, zatokami. Cisze, spokój i przepyszny miód znajdziecie na drugim palcu półwyspu Chalkidiki.

NEOS MARMARAS
Największa wioska na drugim palcu, położona amfiteatralnie nad zatoka Toroneo z widokiem na wysepkę Kelyfos. Słynie z kameralnej, romantycznej atmosfery, pięknych krajobrazów. Nie brakuje tutaj atrakcji dla turystów jak tawerny, bary, restauracje, sklepy. Doskonałe miejsce na spacer o każdej porze dnia i nocy.

SALONIKI
Wizyta w drugim pod względem wielkości mieście Grecji i stolicy największego regionu – Macedonia. Saloniki otrzymały swoja nazwę na cześć przyrodniej siostry Aleksandra Wielkiego. Tutaj znajdował sie jeden z najważniejszych przystanków słynnej w starożytności drogi Via Egnatia. W Cesarstwie Bizantyjskim było największym miastem po Konstantynopolu. Dziś Saloniki sa ważnym ośrodkiem handlowym i uniwersyteckim na całym półwyspie Bałkańskim. Podczas zwiedzania zobaczycie Biała Wieżę, Rotonde, Łuk Galeriusza, Bazylikę św. Demetriusza z V wieku (jeden z najstarszych zabytków chrześcijaństwa), plac Arystotelesa, bizantyjskie kościoły, tureckie meczety, łaźnię. Z kolei położona w górnej części miasta dzielnica Kastra zrobi na Was wrażenie swoja architektura, pięknymi widokami na Zatokę Termajska Morza Egejskiego i Olimp. W czasie wolnym koniecznie należy odwiedzić bazar miejski, którego orientalny charakter wciąga każdego. A wizyta w jednej z tawern czy cukierni będzie niesamowitym przeżyciem. Na zakończenie spacer po bulwarze rozkocha Was w Salonikach i z pewnością będziecie chcieli tutaj jeszcze wrócić.

METEORY
Całodniowa wycieczka do jednej z największych atrakcji w kontynentalnej Grecji, podczas której odwiedzicie słynne klasztory zawieszone miedzy niebem a ziemia. Sama trasa przejazdu przez regiony Macedonia i Tesalia robi wrażenie. Meteory to jedno z najważniejszych centrów prawosławnego monastycyzmu. Zakonnicy żyją tam juz od X wieku. Na początku mieszkali w jaskiniach „kamiennego lasu”, a z czasem wznieśli klasztory na niedostępnych skałach. Niesamowite dzieło człowieka i dowód wiary, które wzbudzają podziw milionów turystów z całego świata. Zwiedzając klasztory, zobaczycie przepiękne freski, ikonostasy, ikony. Przeżyjecie bliskie spotkanie z greckim kościołem prawosławnym. Jednym z punktów programu będzie wizyta w pracowni ikon bizantyjskich, gdzie odkryjecie tajniki ich tworzenia metodami niezmienionymi od setek lat.

TORONEOS
Rejs po zatoce Toroneos pomiędzy pierwszym a drugim palcem Chalkidiki – Kassandrą i Sithonią. Zatrzymamy się na plaży w Toroni lub Chroussou, odwiedzimy miasteczko Neos Marmaras lub Pefkohori i bedziemy mieli okazje popływać w morzu wskakując wprost ze statku przy wysepce Kelyfos. Podczas rejsu możemy podziwiać wspaniałe widoki – małe zatoczki z turkusową, krystalicznie czystą wodą, dzikie plaże, a przy odrobinie szczęścia zobaczymy również delfiny. Idealne wycieczka dla rodzin z dziećmi – słońce, morze, plaża – relaks i zabawa dla całej rodziny!

ATHOS
Rejs statkiem wzdłuż zachodniego wybrzeża słynnej i tajemniczej republiki mnichów. Od prawie tysiąca lat kobiety maja tam zakaz wstępu. Zycie w klasztorach toczy sie niezmiennym rytmem, bez komfortów cywilizacji, od setek lat. Klasztory są zabytkami najwyższej klasy, doskonałymi przykładami architektury bizantyjskiej, gdzie znajdują sie cenne ikony, naczynia liturgiczne, zbiory książek. Płynąc statkiem, zobaczymy monumentalna górę Athos, pustelnie i okazałe monastyry. Dotrzemy do pięknej miejscowości Uranupoli, położonej na granicy państwa greckiego i republiki mnichów, gdzie będzie czas wolny na spacer lub posiłek w jednej z tawern.

Temperatura powietrza w dzień [°C]:
sty
14
lut
14
mar
15
kwi
21
maj
24
cze
28
lip
31
sie
29
wrz
27
paź
23
lis
18
gru
16
Temperatura powietrza w nocy [°C]:
sty
7
lut
7
mar
8
kwi
11
maj
13
cze
18
lip
21
sie
20
wrz
18
paź
15
lis
11
gru
9
Temperatura wody [°C]:
sty
16
lut
15
mar
16
kwi
17
maj
20
cze
23
lip
25
sie
26
wrz
26
paź
24
lis
22
gru
18
Liczba godzin słonecznych [h]:
sty
3
lut
4
mar
6
kwi
8
maj
10
cze
12
lip
13
sie
12
wrz
10
paź
7
lis
6
gru
4

Wpisy o Grecji

Verified by MonsterInsights

Zapoznaj się z zasadami przetwarzania danych osobowych. Treść polityki prywatności jest zgodna z wymogami regulacji o ochronie danych osobowych obowiązującej od dnia 25.05.2018 r. więcej informacji

http://charmante.com.pl/polityka-prywatnosci/

Close