Skip to main content

Piaszczyste plaże,klify i zatoki

Grecka wyspa zwana potocznie „Zante”, należąca do archipelagu Wysp Jońskich, położona jest u zachodnich wybrzeży Peloponezu, na południe od Korfu. Zakynthos jest trzecią, co do wielkości grecką wyspą na Morzu Jońskim, po Kefalonii i Korfu. Jej nazwa pochodzi od imienia syna mitologicznego Dardanusa, króla Arkadii. Według Homera wchodziła w skład państwa Odyseusza. Od czasów średniowiecza wyspa pozostawała w posiadaniu kolejno Genui i Republiki Weneckiej. W latach 1800-1807 była częścią Republiki Siedmiu Wysp. To właśnie na Zakynthos urodził się Dionisos Solomos, autor „Ody do wolności”, która stała się hymnem narodowym oraz poeta Andreas Kalvos.

Prawie całe wschodnie wybrzeże wyspy jest łagodne, obramowane piaszczystymi plażami. Zachodnia część, w większości górzysta, pozostaje dziewicza i mało znana. Charakteryzuje się stromymi klifami, które opadają ku morzu białymi ścianami. Urodzajny środek wyspy porastają rozległe gaje oliwne i cytrusowe oraz winnice. Północne tereny, z kiepskimi drogami i dzikimi górami, a także centralne żyzne równiny i wzgórza, zmienione w tereny rolnicze uniknęły rozwoju masowej turystyki, w przeciwieństwie do południowo-wschodniej części, zdominowanej przez nadmorski kurorty, skomercjalizowane plaże i tłumy turystów.

Ciekawostką przyrodniczą i symbolem wyspy jest żółw morski Caretta Caretta, który na swoje miejsca lęgowe wybrał południowe plaże Zakynthos. Z racji, że jest to gatunek zagrożony wyginięciem na kilku plażach wprowadzono pewne ograniczenia, które mają pomóc w ochronie tego wspaniałego gatunku żółwi morskich. Główną atrakcją wyspy pozostają legendarne plaże osłonięte stromymi klifami oraz liczne jaskinie (Galazia Spilia – Błękitna Jaskinia). Najczęściej fotografowaną plażą na Zakynthos jest Navagio, w Zatoce Wraku, znajdującej się w północnej części zachodniego wybrzeża.

PRZEPISY WJAZDOWE
Każda podróżująca osoba musi posiadać dowód osobisty lub paszport ważny min. 3 miesiące (również dzieci do 2 lat).

CZAS PRZELOTU
Lot z Polski na Zakynthos trwa ok. 3 godz.

CZAS LOKALNY
Czas polski + 1 godz.

JĘZYK
Nowogrecki,
Można się również porozumieć w j. angielskim i niemieckim.

NAPIĘCIE ELEKTRYCZNE
220 V

WALUTA PŁATNICZA
Euro (€). Akceptowane są najpopularniejsze karty kredytowe i płatnicze.

PLAŻA
Wstęp w większości bezpłatny, wypożyczenie sprzętu plażowego: leżak + parasol – ok. 5-8 euro/dzień.

WYNAJEM SAMOCHODU
Od ok. 35-40 euro/dzień + paliwo; w większości wypożyczalni honorowane jest polskie prawo jazdy, zaleca się jednak posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Wymagane jest ukończenie 23 lat.
Cena benzyny – ok. 1,8 euro/l.

WYPOŻYCZENIE SKUTERA
Od ok. 15-20 euro/dzień.

KOMUNIKACJA
Autobusy są podstawowym środkiem transportu na Korfu; bilety na autobusy miejskie można kupić w kiosku lub recepcji hotelowej; bilety na autobusy międzymiastowe kupuje się na dworcu lub w pojeździe; cena biletu na autobus miejski – od 1 euro; cena taksówki ok. 2 euro/1 km.

CENY W SKLEPACH
Woda mineralna – ok. 0,8 euro, piwo – ok. 1,5 euro, wino – ok. 3,5-5 euro, coca cola (2 l.) – ok. 2 euro, pocztówka + znaczek – ok. 1,5 euro, karta telefoniczna – od 5 euro.

CENY W RESTAURACJI
Obiad – od 12 euro, sałatka grecka – od 5 euro, gyros – od 8 euro, pizza – od 8 euro, kawa – od 3 euro,
piwo – od 3 euro, lody – 4 euro.

REZYDENT
Podczas pobytu turyści objęci są opieką polskiego rezydenta.

PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE
Ambasada RP
Ateny, Chryssanthemon 22
154-52 Paleo Psychico
Wydział konsularny
Ateny, Kamelion 21
154-52 Paleo Psychico.

MIASTA

MIASTO ZAKYNTHOS
Zakynthos to największe miasto na wyspie i jednocześnie jej stolica. Zostało praktycznie zupełnie zniszczone podczas trzęsienia ziemi w 1953 roku i w całości odbudowane. Miasto usytuowane jest wzdłuż wybrzeża, przy którym znajduje się największy na wyspie port. Na pewno będąc w Zakynthos należy przyjrzeć się dokładnie Kościołowi św. Dionizosa – patrona wyspy. W kościele znajdują się szczątki świętego. Wolno tam wejść tylko odpowiednio ubranym o czym informuje tablica przy wejściu i Grek stojący tuż obok. Jeśli turyści nie są odpowiednio ubrani zostają wyposażeni w wielkie chusty i tak przyodziani mogą wejść na teren kościoła. Tuż obok kościoła znajduje się też zabytkowa dzwonnica. Na Zakynthos znajdziemy większość kościołów i dzwonnic wybudowanych w tzw. stylu weneckim czyli dzwonnica zawsze wybudowana jest oddzielnie tuż obok kościoła. Główny plac miasta to Plac poety Salomosa (twórcy hymnu narodowego Grecji). Tuż przy placu znajduje się biblioteka, w której można obejrzeć zdjęcia miasta sprzed trzęsienia ziemi i Muzeum Bizantyjskie z kolekcją jońskiej szkoły malarstwa. Tuż nad miastem górują dwie skarpy. Na jednej z nich usytuowany jest zamek i osada Bohali (dzielnica miasta). Właśnie stamtąd warto popatrzeć na miasto.

LAGANAS
Największa i najbardziej popularna miejscowość wypoczynkowa na wyspie Zakynthos. Tętniące życiem skupisko hoteli, pensjonatów, barów i restauracji. Znajdują się tutaj liczne kluby i dyskoteki, w których zabawa trwa zazwyczaj do białego rana. Dlatego też, osoby ceniące ciszę powinny odwiedzić spokojniejsze miejscowości wypoczynkowe na wyspie, np. Tsilivi lub Alykes. Po dniu spędzonym na wyjątkowo pięknej, piaszczystej plaży warto wykupić wycieczkę łodzią z przezroczystym dnem. W czasie jej trwania można obserwować ogromne żółwie wędrujące z Afryki do zatoki Laganas. Z ich powodu niektóre odcinki plaży są zamknięte dla ludzi, dzięki czemu zwierzęta mogą w spokoju składać jaja. W Laganas jest ogromny wybór dobrych restauracji i uroczych tawern. Wieczorem, każdy powinien spróbować tradycyjnej potrawy kuchni greckiej.

PORTO KOUKLA
Niezwykle spokojna miejscowość wypoczynkowa usytuowana jest przy malowniczej zatoce Laganas, położona 4 km od znanego kurortu Laganas. Jej uroki doceni każdy, kto pragnie odpocząć od gwaru wielkich miast i spędzić wakacje w urokliwym miejscu.

KALAMAKI
Miejscowość zlokalizowana w zatoce Laganas, gdzie znajduje się Narodowy Morski Park Zakynthos słynący z siedlisk żółwi morskich. Kurort zachwyca przepiękną plażą ze znakomitą, krystalicznie czystą wodą oraz piękną krajobrazowo okolicą z tawernami, barami, restauracjami, sklepami.

VASSILIKOS
To jeden z najbardziej urokliwych półwyspów na Zakynthos. Wśród wybrzeża tego regionu rozciągają się niewielkie piaszczyste zatoczki, a na wzgórzach położone są hotele. Wszystko to tworzy niezapomniany krajobraz. Idealne miejsce na spokojne rodzinne wakacje oraz na romantyczny wypoczynek we dwoje.

TSILIVI/PLANOS
Tsivili jest położone na wschodnim wybrzeżu i w ciągu ostatnich kilku lat ogromnie się rozwinęło, stając się jednym z modniejszych kurortów na wyspie. Tsilivi jest pierwszą nadmorską miejscowością wypoczynkową jaka powstała w okolicy, a pod względem rozwoju infrastruktury doścignęła Argassi. Duża w tym zasługa niezwykle sympatycznych i gościnnych lokalnych mieszkańców. W ciągu dnia polecamy lenistwo na piaszczystych plażach lub spacer w okolicy małego portu. Wieczorem można się pokręcić po sklepach a później wygodnie usiąść w jednej z licznych tawern lub restauracji oferujących ogromny wybór potraw, od kuchni tradycyjnej do egzotycznej. Godne polecenia tawerny to The Olive Tree oraz chińska restauracja Mandarin. Przyjemnym zakończeniem wieczoru będzie wizyta w jednym z wielu barów w Tsivili. Plaże ciągnące się dalej wzdłuż wybrzeża są coraz spokojniejsze i ładniejsze, dysponują też przeważnie skromnym wyborem miejsc noclegowych i restauracji. Warto wybrać się na pobliską plażę Drossia. Mała wioska Planos została wchłonięta przez miasteczko Tsilivi. Droga do niego biegnie przez malownicze, żyzne tereny rolnicze, pomiędzy delikatnymi, zielonymi wzgórzami wyspy, gdzie rosną gaje oliwne a wyśmienite winnice dają soczyste owoce.

KIPSELI
Mała miejscowość wypoczynkowa położona w północno-wschodniej części wyspy, zaledwie kilka kilometrów od znanego kurortu Tsivili. Ciche i spokojne miasteczko ma charakter tradycyjnej greckiej wioski otoczonej gajami oliwnymi i lasami. W okolicy znajduje się kilka ładnych piaszczystych plaż, w Pachi Ammos i Agios Konstantinos, które z roku na rok przyciągają coraz większą liczbę turystów. Najbardziej znanym miejscem w tym rejonie jest zadziwiająco piękna plaża Drosia, położona w pobliżu miejscowości Alykes. Kipseli znane jest również z występujących w tym rejonie wód mineralnych, znajduje się tu rozlewnia renomowanej wody „Levante”. Warto też zwiedzić kościół Najświętszej Marii Panny i dzwonnicę.

 

WYCIECZKI FAKULTATYWNE

REJS NA KEFALONIĘ
Całodzienna wycieczka na pobliską, przepiękną wyspę Kefalonię. Cudowne, zapierające dech w piersiach widoki, wyjątkowej urody plaże, wspaniałe turkusowe morze i małe wioski rybackie, to tylko niektóre z atrakcji jakie czekają Państwa podczas tej wspaniałej wycieczki. Zaczyna się ona przeprawą promową z portu Ag. Nikolaos, znajdującego się niedaleko najpiękniejszych błękitnych grot na Zakynthos. Po dopłynięciu na miejsce przejedziemy autokarem do monastyru Ag. Gerasimos (patrona wyspy Kefalonii). Kolejnym przystankiem są zapierające dech w piersiach jaskinie Drogarati i Melissani (wstęp dodatkowo płatny). Ogromnych rozmiarów jaskinia Melissani wraz z podziemnym jeziorem jest fenomenem geologicznym w skali światowej. Światło słoneczne wpada przez zapadnięty strop, przepięknie oświetlając jej wnętrze. Woda przybiera niesamowity błękitno-turkusowy kolor, a światło słoneczne tworzy na ścianach niezwykłe kształty i cienie. Kolejnym obowiązkowym postojem jest zatoka Myrtos, najpiękniejsza na wyspie. Wycieczkę zakończymy wizytą w stolicy Argostoli, gdzie zwiedzimy centrum tego malowniczo położonego miasta.

ISLAND TOUR – WYCIECZKA PO WYSPIE
Relaksująca wycieczka po wyspie,podczas której będzie możliwość obejrzenia prawie wszystkich najciekawszych i najpiękniejszych miejsc na Zakynthos. Po zakończeniu transferu przemieszczamy się na punkt widokowy w Katastari,gdzie można podziwiać panoramę pól solankowych w Alykes. Następnie przejedziemy w okolice Volimes by odwiedzić Askos- największy naturalny Park Krajobrazowy w południowo zachodniej Grecji. Kolejna atrakcją będą słynne Błękitne Jaskinie, w których będą mieli Państwo możliwość kąpieli, w turkusowo – błękitnej wodzie. Następnie z punktu widokowego będziemy podziwiać najsłynniejszą plażę w Grecji – zatokę Wraku (Navagio). Zwiedzimy również monastyr św. Dionizosa w Anafonitrze, gdzie właśnie część swojego życia spędził święty. Ponadto zatrzymamy się w sklepie oferującym tradycyjne, naturalne, lokalne produkty oraz pamiątki. Będzie również możliwość zjedzenia lunchu w tradycyjnej tavernie. Naszą wycieczkę po wyspie zakończymy wizytą w winiarni,gdzie będą mieli Państwo okazje przyjrzeć się procesowi tworzenia tradycyjnego wina oraz będzie możliwość degustacji miejscowego specjału. Trasa naszego przejazdu biegnie przez malownicze wioski, góry oraz wzdłuż wybrzeża co pozwoli Państwu poznać całą wyspę i odkryć jej uroki. Piękne widoki gwarantowane!

REJS CARETTA – CARETTA
Po opuszczeniu hoteli skierujemy swą uwagę na port Ag. Sostis, usytuowany tuż przy pięknej zatoce Laganas. Tam wejdziemy na pokład łodzi, która zabierze nas w miły rejs, którego celem jest spotkanie z żółwiami, z których słynie wyspa Zakynthos. Podczas dalszej części rejsu podziwiać będziemy imponujące klify oraz jaskinie Keri, które znajdują się u ich podnóża. Udamy się również w pobliże malowniczej wysepki w kształcie żółwia –Marathonisi. Będzie to okazja aby popływać i ponurkować w turkusowej błękitnej wodzie. Prawie cały czas będziemy pływać na wodach Narodowego Parku Morskiego, więc będzie niejednokrotna okazja na spotkanie żółwi Caretta-Caretta.

OLIMPIA
Wycieczka daje niepowtarzalna okazję zetknięcia się ze starożytną historią najbardziej ekscytującej części Peloponezu. To tutaj właśnie znajduje się jeden z Siedmiu Cudów Świata – świątynia Zeusa z posagiem boga oraz świątynia Hery, gdzie zapala się znicz olimpijski. Zwiedzimy również Stadion Olimpijski, na którym zasiadało niegdyś 20 tys. widzów i Muzeum Archeologiczne, które posiada w swoich zbiorach jedną z najładniejszych kolekcji odkryć starożytnych. Bilety wstępu do muzeum i starożytnej części Olimpii nie są wliczone w cenę wycieczki.

REJS PIRATA
Najbardziej popularna wycieczka – całodzienny rejs podczas którego będzie czas na plażowanie i kąpiele. Nasz rejs rozpoczynamy w porcie w Zakynthos i płyniemy w kierunku północnym podziwiając wschodnie wybrzeże i kurorty: Tsilivi,Tragaki, Alykanas,Alykes. Po około 1,5h mamy pierwszy przystanek na kąpiel w regionie plaży Xygia, gdzie do dzisiaj woda jest cieplejsza ze względu na naturalne wody siarkowe. Kolejno przepływamy przy porcie Ag. Nikolaos i przy słynnych Błękitnych Jaskiniach. Po przekroczeniu przylądka Skinari- najdalej wysunięty na północ punkt wyspy – jesteśmy już na zachodnim wybrzeżu. Kolejny przystanek na kąpiel znajduje się na urokliwej plaży, otoczonej wysokimi skałami- Zatoka Wraku. Najczęściej fotografowane miejsce na wyspie Zakynthos. Po około godzinnym wypoczynku płyniemy na południe zachodnim wybrzeżem, wpływając do przepięknych zatok m.in. Porto Vromi. Po przepłynięciu przez Mizithre będziemy mieli ostatnią możliwość kąpieli przy Jaskiniach Keri. Kolejno przepływamy przez Zatokę Laganas- jest to teren Narodowego Parku Morskiego- podziwiając żółwią wyspę Marathonisi. Następnie przepływamy przy wschodnim wybrzeżu,podziwiając niesamowite,piaszczyste plaże na półwyspie Vasilikos. Docelowo udajemy się do portu w Zakynhos, gdzie kończymy nasz fantastyczny,piracki rejs! Niesamowite przeżycia i relaks gwarantowane.

ŚLADAMI ŻÓŁWI CARETTA- CARETTA
Wycieczka, która ma nam przybliżyć gatunek żółwi Caretta-Caretta. Po opuszczeniu hoteli, kierujemy się na półwysep Vasilikos. Pierwszy przystanek mamy w muzeum żółwi Caretta- Caretta w Dafni. Podczas tej wizyty dowiemy się wszystkich szczegółowych informacji na temat żółwi i budowaniu ich gniazd właśnie na piaszczystych plażach Zakynthos. Następnie przejedziemy na wschodnie wybrzeże półwyspu Vasilikos, gdzie będzie możliwość kąpieli i relaksu (ok.2,5h) na pięknej, szerokiej, piaszczystej plaży Casa Playa.

źródło grecos holiday)

POGODA

Temperatura powietrza w dzień [°C]:
sty
13
lut
14
mar
16
kwi
19
maj
24
cze
28
lip
31
sie
31
wrz
28
paź
23
lis
19
gru
15
Temperatura powietrza w nocy [°C]:
sty
7
lut
7
mar
8
kwi
12
maj
16
cze
20
lip
23
sie
22
wrz
19
paź
15
lis
12
gru
9
Liczba godzin słonecznych [h]:
sty
5
lut
6
mar
6
kwi
7
maj
8
cze
10
lip
12
sie
11
wrz
9
paź
7
lis
4
gru
4
Verified by MonsterInsights

Zapoznaj się z zasadami przetwarzania danych osobowych. Treść polityki prywatności jest zgodna z wymogami regulacji o ochronie danych osobowych obowiązującej od dnia 25.05.2018 r. więcej informacji

http://charmante.com.pl/polityka-prywatnosci/

Close