Skip to main content

Stolica Malty – Valletta, do dziś jest skarbnicą sztuki, architektury, historii i kultury na wyspie. Jest również głównym ośrodkiem handlu i biznesu. Zwiedzanie miasta zajmuje zwykle dwa, trzy dni, lecz równie ciekawe moze się okazać spacerowanie po murach obronnych i uliczkach, przy których mieści sie wiele tradycyjnych domów z balkonami.

Główną arterią miasta jest Trq ir-Repubblika, pełna sklepów ulica, na której rankiem i wczesnym wieczorem zamknięty jest ruch kołowy. Ulica przecina całe miasto i kończy się na krańcach półwyspu, u podnóża Fort St Elmo (fortu św. Elma). Odchodzące od niej liczne przecznice tworzą sieć ulic, które w ciągu wielu lat niewiele się zmieniły.

Auberges

Zakon joannitów dzielił się na osiem langues (narodowości) zwanych też sekcjami. Każda z nich mieściła się w innej oberży (auberge) – kwaterze rycerzy zakonu. Oberże miły raczej charakter college’ów niż zajazdów. W każdej z nich znajdowała się kaplica, jadalnia i sale mieszkalne. Całość rozplanowano wokół wewnętrznego dziedzińca. Przetrwało pięć oryginalnych oberży, z których tylko dwie są dostępne dla zwiedzających. Jednak już same fasady dają wyobrażenie o stylu życia, jaki wiedli joannici.

 •  Auberge d’Aragon – Wzniesiona w 1571 r. jest najstarszą i jednocześnie najskromniejszą z oberży rycerskich. Obecnie znajdują się w niej instytucje rządowe. Zamknięta dla zwiedzających.
 •  Auberge d’Angleterre et de Baviere – Budowla nad Marsamxett Harbour, niegdyś zwana Palazzo Carnerio, stała się oberżą narodowości angielskiej i bawarskiej dopiero w 1784 r. Najmniej efektowna z oberży, które przetrwały. Zamknięta dla zwiedzających.
 •  Auberge de Castille et Leon – Ze wszystkich XVIII-wiecznych oberży (a być może nawet ze wszystkich XVIII-wiecznych budowli na Malcie) ta jest najwspanialsza. Jest również najbardziej włoska w charakterze, wzorowano ją bowiem na barokowej architekturze miasta Lecce w południowych Włoszech. Obecnie budynek jest siedzibą premiera. Zamknięta dla zwiedzających.
 •  Auberge d’Italie – Budynek wzniesiony w końcu XVI w., został potem gruntownie przebudowany i rozbudowany. Jest to typowe dzieło Cassara, z charakterystyczną rustyką i rzeźbionymi narożnikami. Obecnie mieści się tu Poczta Główna.
 •  Auberge de Provence – Budynek z 1571 r. mieści obecnie Narodowe Muzeum Archeologii. Bogata fasada, prawdopodobnie przebudowana w XVII w.,  jest dekorowana doryckimi i jońskimi kolumnami.

 

Kościoły

Joannici, którzy łączyli życie zakonne z żołnierskim, wznieśli większość kościołów w Valletcie.

 •  St John’s Co-Cathedral – najwspanialsza świątynia Valletty, powstała w XVI w. Za jej prostą, skromną fasadą kryje się wyjątkowo bogate wnętrze. Szczególnie efektowne są pięknie dekorowane kaplice należące do poszczególnych langues. Wśród wielu cennych dzieł sztuki na uwagę zasługują dekoracje sklepienia ołtarzy, malowidła oraz tapiserie. Pavimento (ozdobna posadzka) składa się z licznych płyt nagrobnych z kolorowego marmuru, na których oprócz szkieletów i innych symboli śmierci wyryto imiona i herby zmarłych członków zakonu.
 •  Carmelite Church – Masywna kopuła kościoła karmelitów pochodzącego z XVI w., która dominuje w panoramie Valletty, miała rywalizować z kopułą pobliskiej katedry anglikańskiej. Wnętrze jest jasne, przestronne i – co jest niezwykłe – bez kunsztownej ornamentacji.
 •  Church of Gesu – Ten bogato zdobiony kościół z końca XVI w. wzniesoino przy kolegium jezuitów. Warto go obejrzeć ze względu na piekne malowidła i rzeźby.
 •  Church of Our Lady of Victory – najstarszy budynek w Valletcie, wzniesiony dla upamiętnienia zwycięstwa joannitów nad Turkami podczas wielkiego oblężenia w  1565 r. W XVII w. kościół przebudowano w stylu barokowym, a w 1752 r. dodano do niego dzwonnicę.
 •  Church of St Paul’s Shipwreck – jeden z najstarszych, bogato zdobionych kościołów w mieście, z wnętrzem dekorowanym kolorowymi marmurami i złoconą snycerką. Na sklepieniu umieszczono freski przedstawiające sceny z życia św. Pawła. Kunsztownie rzeźbiona w drewnie figura patrona jest obnoszona po ulicach Valletty podczas procesji 10 lutego, w dniu św. Pawła.
 •  Greek Catholic Church – W kościele znajduje się XII – wieczna ikona, którą rzekomo joannici przywieźli w XVI w. z wyspy Rodos.
 •  St Paul’s Anglican Cathedral – Katedrę pochodzącą z XVIII w. zaprojektowano w stylu klasycystycznym, ale zwieńczono strzelistą 65-metrową gotycką wieżą.

Grand Masters’ Palace

Pałac Wielkich Mistrzów, powstały w wyniku rozbudowy mniejszego budynku, został zaprojektowany przez Gerolamo Cassara w 1571 r. Od zakończenia budowy aż do końca rządów joannitów (1798) był siedzibą wielkiego mistrza. Mimo rabunków, jakich dopuściły się wojska Napoleona podczas okupacji w 1798 r., wnętrze pałacu wciąż zachwyca bogactwem, do jakiego przywykli wielcy mistrzowie. Obecnie mieści się tu urząd prezydenta i parlament Malty.

 •  Manoel Theatre – jest prawdopodobnie jednym z trzech najstarszych teatrów w Europie. Budynek wzniósł w 1731 r. portugalski wielki mistrz Manoel de Vilhena „ku godziwej rozrywce ludzi”. Przylegający do teatru pałac Bonicich po odrestaurowaniu pełni funkcje teatralnego foyer. Urządzono tu również muzeum, w którym prezentowane są kostiumy, portrety, rysunki, projekty scenograficzne i inne pamiątki zwązane z teatrem.
 •  National Library – Majestatyczny budynek z arkadami, pochodzący z końca XVIII w., znany pod nazwą Bibliotheca, zdominował zabudowę placu tej części miasta. Przechowuje się w nim między innymi wiele oryginalnych dokumentów. Wśród najcenniejszych okazów znajduje się dokument, w którym Henryk VIII mianuje się głową kościoła anglikańskiego.

 

Valletta-Malta

Verified by MonsterInsights

Zapoznaj się z zasadami przetwarzania danych osobowych. Treść polityki prywatności jest zgodna z wymogami regulacji o ochronie danych osobowych obowiązującej od dnia 25.05.2018 r. więcej informacji

http://charmante.com.pl/polityka-prywatnosci/

Close