Skip to main content

Północna Malta ma wyjątkowo urozmaiconą linie brzegową. Przed przyjazdem brytyjczyków tereny te były niezamieszkane. Częste napaści od strony morza zmusiły mieszkańców wyspy do osiedlenia się w głębi lądu, a jedynymi budowlami w tej okolicy stały się wieże strażnicze joannitów.

St Paul’s jest jedną z niewielu osad rybackich w tym rejonie, która w ostatnich latach stała się znanym ośrodkiem turystycznym. Najbardziej zatłoczone są okolice Bugibby, która przypomina nieco wybrzeże Hiszpanii.

Inne odcinki północnego wybrzeża są jeszcze puste. Między Bahar ic-Caghag a zatoką Salina jedynymi budowlami są dwie wieże.  W głębi lądu krajobraz jest dość monotonny. Roślinność jest tu mało zróżnicowana, dominują głównie agawy. Innym spokojnym i odludnym rejonem jest Marfa Ridge, przy północnym krańcu Malty. Tylko na wybrzeżu od strony Comino, na plażach stoją domki weekendowe Maltańczyków.

Zachodnie wybrzeże to najpiękniejsze zakątki wyspy. Są tu małe, piaszczyste plaże nad zatoczkami oddzielonymi od siebie skalistymi półwyspami, klify z pięknymi trasami spacerowymi i żyzne doliny.

 

Ghajn Tuffieha

Ghajn Tuffieha to odcinek poszarpanej linii brzegowej na zachód od Mgarr, gdzie znajdują się trzy zatoczki z piaszczystymi plażami u podnóża klifów. Jest to najatrakcyjniejszy fragment maltańskiego wybrzeża. Tereny nieco oddalone od morza charakteryzują się dużą ilością zieleni w porównaniu z resztą kraju.

Golden Bay – Złote piaski, lazurowe morze i łatwy dojazd sprzyjają dużej popularności tego miejsca, zwłaszcza latem, gdy na Maltę przyjeżdżają turyści z całego świata. Można tu uprawiać windsurfing, jazdę na nartach wodnych, nadmuchiwanym bananie, odbyć konną przejażdżkę do Popeye Village albo wybrać się statkiem lub motorówką na Błękitną Lagunę na wyspie Comino. Płytka, czysta woda jesat bezpieczna dla amatorów morskich kąpieli.

Ghajn Tuffieha Bay – największa i najpiękniejsza z trzech tutejszych zatoczek. Schody prowadzące ze szczytu klifu nad brzeg morza oraz brak udogodnień dla turystów zniechęcają wielu miłośników plażowania, nigdy więc nie ma tutaj takiego tłoku, jak na Golden Bay. Na północ od zatoki, na przylądku wznosi się wieża strażnicza. Idąc w kierunku południowym, można znależć ładne szlaki spacerowe wiodące szczytami klifów.

Gnejna Bay – najmniejsza z trzech zatoczek. Również tutaj jest bardzo malowniczo, mimo iż piasek na plaży jest dość gruby.

 

Mellieha  i okolice

Z położonej wysoko na skałach osady Mellieha roztacza się piękny widok na dużą część przyległej zatoki i wybrzeża. Przy głównej ulicy znajdują się liczne sklepy, barki, restauracje i kwatery oferujące noclegi. Na drugim końcu Melliehy w skałach znajduje się jaskinia, w której mieszkali troglodyci, a podczas II wojny światowej był schron.

Osada ta jest ulubionym miejscem wypoczynku Maltańczyków, a ostatnio chętnie zatrzymują się tu również cudzoziemcy. Jej położenie z dala od głównych ośrodków turystycznych na wyspie sprawia, że podobnie jak inne miejsca w rejonie Marfa Ridge, jest chętnie odwiedzana przez turystów szukających ciszy, pięknych tras spacerowych i dobrych warunków do kąpieli. Można stąd również robić wycieczki statkiem na Gozo lub Comino.

Church of Our LAdy of Victories – Ten duży kościół parafialny Melliehy wznosi się tuż nad zatoką, na skalnej półce. Poniżej znajduje się Grotto of the Madonna, zaciszna marmurowa kaplica z zabytkowym freskiem przedstawiającym Matkę Boską. Według legendy, autorem dzieła jest św. Łukasz. Źródło w grocie ma podobno właściwości lecznicze.

Ghadira Nature Reserve – rezerwat przyrody na mokradle nad zatoką Mellieha. Odnotowano występowanie tu ponad 2000 gatunków ptaków miejscowych i przelotnych.

Marfa Ridge – Dzięki pięknym widokom, uroczym, piaszczystym plażom i zieleni są tu wspaniałe warunki do spacerów. Z miejscowości Cirkewwa odpływają promy na Comino i Gozo. Na południe od Cirkewwy nad Paradise Bay znajduje się atrakcyjna, lecz mała i zatłoczona piaszczysta plaża.

Ghadira Bay – największa piaszczysta plaża na Malcie, położona 2 km na północ od Melliehy. Dla miłośników sportów wodnych są tu doskonałe warunki do uprawiania windsurfingu, jazdy na nartach wodnych, żeglowania i kajakarstwa. W okolicy można też uprawiać paralotniarstwo. Mankamentem tego miejsca jest ruchliwa szosa biegnąca niedaleko plaży i duży tłok, zwłaszcza latem.

Popeye Village – powstało w 1980 r. dla potrzeb filmu Roberta Altmana Popeye. Wioska ta składa się z 17 drewnianych chat zbudowanych z drewna sprowadzonego z Kanady i Holandii. Jest tu sklep z pamiątkami, bar przekąskowy, plaża i mały park rozrywki, w którym można obejrzeć film poświęcony pracom na planie filmowym. Latem, bez dodatkowych opłat, można popłynąć łodzią na wycieczkę.

 

Mgarr

Najważniejszą budowlą w tej wsi jest duży kościół. Inną atrakcją Mgarr są pobliskie ruiny prehistorycznych światyń.

Świątynie Skorba – Wysokie bloki megalitów i ruiny świątyń to pozostałości jednej z najwcześniejszych osad na Malcie. Wykopaliska potwierdziły, że w neolicie istniała tu nieduża wioska. Garnki, wazy i części wydobytych figurek można obejrzeć w Narodowym Muzeum Archeologii w Valletcie.

Świątynie Ta’Hagrat – Dwie tuejsze prehistoryczne budowle przypominają świątynie Skorba, choć zbudowano je później. Pozostałości są nieliczne, toteż mogą zainteresować tylko specjalistów i hobbystów.

 

St Paul’s Bay

Oprócz zatoki, w okolicy znajduje się kilka obiektów upamiętniających pobyt św. Pawła na wyspie.

Fontanna Apostoła (Ghajn Rasul) znajduje się podobno w miejscu, w którym niegdyś wznosiła się skała. Dotknięcie jej przez św. Pawła spowodowało, że spomiędzy skał trysnęła woda.

Church of St Paul (Our Lady of Sorrows) – kościół parafialny, który według tradycji stoi w miejscu, gdzie święty strząsnął żmiję do ognia.

Wignacourt Tower – W wieży znajduje się niewielkie muzeum, prezentujące różne przedmioty z okresu panowania na wyspie joannitów.

Bugibba – Wielu przyjezdnych chętnie się tu zatrzymuje ze względu na doskonałą bazę turystyczną i niskie ceny. Przy ruchliwej promenadzie znajdują się kąpieliska i miejsca do uprawiana sportów wodnych. Latem, wieczorami ulice tętnią życiem, a z do późna otwartych barów dochodzi muzyka. Z Bugibby można popłynąć statkiem na Comino lub Gozo. Popularne są również podwodne safari – przejażdżki statkiem po Zatoce Świętego Pawła, podczas których przez iluminatory na najniższym pokładzie można oglądać podwodną florę i faunę.

Mistra Bay – W zatoce Mistra są dobre warunki do kąpieli mimo skalistego brzegu. Corinthia Mistra Village z widokiem na zatokę i zieloną dolinę Mistra należy do bardzo atrakcyjnych zakątków turystycznych.

Qawra – ma nieco inny charakter niż Bugibba. W mieście jest znacznie zaciszniej, noclegi zaś są bardziej luksusowe. Podobnie jak w Bugibbie, jest tu wiele barów, kawiarni i restauracji. Na skalistym brzegu znajduje się wiele atrakcji dla miłośników sportów wodnych. Qawra Tower na krańcu półwyspu jest jedną z wielu wież strażniczych wzniesionych w XVII w.

Salina Bay – Na wschód od Zatoki Świętego Pawła głęboko w ląd wcina się zatoka Salina. Na jej krańcu znajdują się nieeksploatowane już panwie joannitów z XVII w. Są to płytkie, duże zagłębienia w skałach, w których po odparowaniu zbierała się sól.

 

Splash and Fun Park / Mediterraneo Marine Park

W jedynym na Malcie parku rozrywki, Splash and Fun Park, znajduje się duża zjeżdżalnia wodna, basen, teren zabaw i wesołe miasteczko. W Mediterraneo Marine Park można obejrzeć pokazy delfinów i lwów morskich.

Verified by MonsterInsights

Zapoznaj się z zasadami przetwarzania danych osobowych. Treść polityki prywatności jest zgodna z wymogami regulacji o ochronie danych osobowych obowiązującej od dnia 25.05.2018 r. więcej informacji

http://charmante.com.pl/polityka-prywatnosci/

Close