Skip to main content
cypr

Stolica: Nikozja
Powierzchnia: 9 251 km2
Ludność: 758 363
Język: Grecki, turecki
Napięcie: 220 V
Waluta: euro

Małe państwo – duża wyspa – gościnna, egzotyczna wyspa położona na przecięciu szlaków łączących Azję, Afrykę i Europę. Najłagodniejszy i najbardziej słoneczny klimat w basenie Morza Śródziemnego. Sezon na Cyprze trwa cały rok! Chociaż Cypr jest państwem małym, dzięki bogatej ofercie dla turystów cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników wakacyjnych przygód i wypoczynku.

Cypr, to nie tylko piaszczyste, złote plaże – to również bogactwo zabytków kultury i starannie pielęgnowana tradycja, widoczna w tańcu, śpiewie i przekazywanych przez starsze pokolenia legendach. Atrakcją mogą być parki wodne, pola golfowe, akwarium oceaniczne w Protaras czy parki tematyczne: świat Strusia w Agios Ioannis Malountas; Park Wielbłąda w Larnace, sanktuarium osiołka. Dużo satysfakcji na Cyprze znajdą miłośnicy sportów, szczególnie wodnych: surfingu, nurkowania, kajaków. Dodatkową atrakcją są liczne imprezy organizowane zwłaszcza w sezonie letnim, największym zainteresowaniem turystów cieszy się organizowany we wrześniu Festiwal Wina, podczas którego można posmakować najbardziej wykwintnych, cypryjskich trunków oraz win domowej roboty.

Ciekawe wydarzenia

  • kwiecień – maj – Festiwal Dzikich Kwiatów Cypru kwiecień
  • maj – obchody Wielkanocy
  • lipiec i wrzesień – Festiwal Truskawek, radosnym obchodom towarzyszy oczywiście konsumpcja
  • przełom sierpnia i września – koncerty przy Pełni Księżyca w Limassol, Pafos i innych miastach
  • wrzesień – Festiwal Lefkary oraz Festiwal Wina w Limassol – tradycyjna, coroczna impreza, której celem jest celebrowanie kultu wina. Obchodom towarzyszy bezpłatna degustacja każdego rodzaju wina.
  • październik – Festiwal Afrodyty w Pafos

Kuchnia cypryjska jest typową kuchnią śródziemnomorską, może odrobinę lżejszą. Dużą popularnością cieszą się dania z ryb, a także „przegryzki” takie jak: figi, orzechy, pestki i ziarna, oliwki. Z jednej strony na wyspie jest wiele oryginalnych przysmaków i kulinarnych zwyczajów, a z drugiej strony – podobnie jak w kulturze i zwyczajach – można zauważyć wpływy państw poprzez historię związanych z Cyprem.

Mezedhes to kulinarna przygoda. „Za jednym podejściem” można skosztować do 30 dań, które najlepiej charakteryzują cypryjski smak. Na początek zielone i czarne oliwki z sokiem z cytryny, czosnkiem lub ziołami. Jako przystawka będą sosy z warzywami i przyprawami o egzotycznie brzmiących nazwach: tahini, skordalia, taramosalata, talattouri – podawane z wiejskim chlebem. Dla zdeterminowanych – octapodi krasato – ośmiornice w czerwonym winie oraz karaoli yahni – ślimaki w sosie pomidorowym. Następne w kolejce czekają zalatina i moungra – marynowane kapary i kalafior. Nie może zabraknąć ryb: smażonych wędzonych, gotowanych i przyrządzanych na wszelkie możliwe sposoby z bukietem różnorodnych ziół i przypraw. Jedne z najpopularniejszych dań to: ser halloumi – twardy, wędzony wyrabiany z koziego mleka, lountza – wędzone i marynowane kawałki wieprzowiny, keftedes – mięsne kuleczki, loukanika – wędzone cypryjskie kiełbaski. Do głównych dań zalicza się także afelia – wieprzowina gotowana w czerwonym winie ussakas – pasztecik z warstw siekanego mięsa, ziół i warzyw, Stifado – cebulowy gulasz z wołowiny.

Na Nowy Rok przygotowuje się ciasto Vasilopitta, do którego wkłada się monetę. Szczęście będzie sprzyjać temu, kto znajdzie ją w swojej porcji.

Cypr urzeka wspaniałymi plażami. Ze względu na malownicze okolice, złocisty piasek i czyste, turkusowe morze do najczęściej odwiedzanych należą Nissi Beach i Konnos Beach położone nieopodal miejscowości Ayia Napa. Piękna, piaszczysta plaża znajduje się również w okolicach Ayia Napa, w miejscowości Protaras. Na południu godne polecenia są jeszcze miejsca takie jak piaszczysta Curium Beach w okolicach Pafos, oraz Governor’s Beach – plaża z charakterystycznym czarnym piaskiem, położona ok. 30 km na wschód od Limassol.

Pięknymi, piaszczystymi plażami szczyci się również Cypr północny, między Famagustą i Bogaz – tamtejsze plaże charakteryzują się złocistym piaskiem i ciekawą linią brzegową. Godne polecenia plaże znajdują się też w okolicach Salaminy, Kyrenii oraz na Półwyspie Karpasia.

Wyspa jest rajem dla amatorów sportów wodnych takich jak nurkowania, narciarstwa wodnego, żeglowania i windsurfingu czy lotu na spadochronie za motorówką. Na Cyprze można również przez cały rok grać w golfa na znajdujących się w okolicach Pafos polach: „Tsada Golf Club”, „Secret Valley” i „Aphrodite Hills”. Większość hoteli ma także własne korty tenisowe.

Aquaparki
Parki wodne na Cyprze to rozrywka i przyjemność zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Na Cyprze wybudowano 5 parków wodnych: „Waterworld” w Agia Napie, „Wet Wild” w Limassol, Fasouri „Watermania” w Limassol, „Aphrodite” w Pafos i Protaras Fun Park. Parki wybudowane są pod gołym niebem i otwarte jedynie w sezonie letnim. Każdy z parków oferuje przeróżne, zaskakujące atrakcje.

Park Fasouri Watermania przygotował m.in. rajdy pontonami i baseny ze sztuczną falą. Park „Waterworld” nawiązuje swym wystrojem do greckiej mitologii ? odmęty Aeolosa, bryza Zefira, czy zenit Zeusa (zjeżdżalnia z 370 zakrętami) ? oto niektóre z licznych atrakcji czekających na gości.

Rejsy promowe
Cypr stanowi doskonałą bazę wypadową do sąsiadujących krajów. Przez cały sezon organizowane są wycieczkowe rejsy do:

  • Izraela , po 4 latach zostały wznowione! Możliwość odwiedzenia Ziemi Świętej – miejsca spotkań milionów pielgrzymów z całego świata
  • Syrii i Libanu – tam można zaczerpnąć łyk bliskowschodniego powietrza i zwiedzić najciekawsze miejsca tego regionu
  • Egiptu – zatłoczony targ w Kairze, piramidy w Gizie i tajemniczy Sfinks , każdy szanujący się turysta powinien to zobaczyć!
  • wyspy greckie – to świetna okazja by sprawdzić jak bliscy są sobie Cypryjczycy i Grecy, jak wiele ich łączy, ale też, jakie elementy kulturowe są nieco inne

W wodzie i pod wodą
Cypr to raj dla miłośników żeglowania i windsurfingu. Przez cały rok przy pięknej, słonecznej pogodzie istnieje możliwość zakosztowania uroków wodnych atrakcji. Stolicą sportów wodnych jest Limassol, gdzie można znaleźć wypożyczalnie jachtów, desek windsurfingowych, czy nart wodnych. Jachty można wypożyczać na różne okresy czasowe (godziny, dni, tygodnie), a jest ich naprawdę szeroki wybór. Od kilku- i kilkunastoosobowych aż po 80-osobowe katamarany. Wprawę w żeglowaniu można złapać w jednej ze szkółek żeglarsko-nawigacyjnych.

Cypryjskie ciepłe wody Morza Śródziemnego to również atrakcja dla nurków. Ponad 20 renomowanych centrów i szkół nurkowania rozsianych jest po całym Cyprze. A pod wodą czekają niepowtarzalne okazy flory i fauny (ukwiały, jeżowce, różnokolorowe ryby), słynny wrak promu Zenobia spoczywający nieopodal wybrzeży Larnaki, a w okolicach Agia Napa, Paralimni i Protaras znajdują się podwodne groty i jaskinie ? Nie lada gratka dla pasjonatów nurkowania.

Dla osób, które wolą pozostać suche i jednocześnie cieszyć zmysły kolorowym, niepowtarzalnym podwodnym światem Cypru proponujemy podwodne wyprawy. Sadko Submarine. Zarówno dorośli jak i dzieci w komfortowych warunkach będą mogli odkryć podwodne uroki Cypru. Łódź schodzi na poziom 40 metrów p.p.m. Różnorodne gatunki ryb, z Barakudą na czele oraz wrak promu Zenobia, to atrakcje, jakie czekają na miłośników morskiej, podwodnej przygody!

[embedplusvideo height=”507″ width=”640″ standard=”http://www.youtube.com/v/fg1JBEx6h3o?fs=1″ vars=”ytid=fg1JBEx6h3o&width=640&height=507&start=&stop=&rs=w&hd=0&autoplay=0&react=1&chapters=&notes=” id=”ep6985″ /]

Agroturystyka
Ostatnim hitem na Cyprze jest agroturystyka, która znacznie różni się od polskiej. Turyści mieszkają w cypryjskich wioskach, w domach budowanych tradycyjnym sposobem z kamienia. Domy takie wyposażone są w klimatyzację i najnowsze urządzenia, co sprawia, że turysta czuje pełen komfort. Agroturystyka cypryjska to podpatrywanie produkcji miejscowego wina lub sera halloumi, obiady w tradycyjnych tawernach i wtopienie się w życie wioski. Po kilku dniach turysta czuje się wręcz jednym z mieszkańców wioski.

Przyroda
Cypr jest wyspą o wspaniałej przyrodzie: od szczytu góry Olimp poprzez rozległe równiny, po wybrzeża. Napotkamy tu niezliczoną ilość pięknych dzikich kwiatów, zachwycających kolorami i różnorodnością. Drzewa, krzewy i inne rośliny czerpią witalne siły z promieni śródziemnomorskiego słońca przez okrągły rok.
Poza tym Cypr jest wymarzonym miejscem dla fotografików, a także smakowitym kąskiem dla archeologów, gdyż z uwagi na bogatą, wielowiekową historię wiele jeszcze tajemnic leży głęboko w ziemi, czekając na odkrycie.

Kultura
Nie jest niespodzianką, że tak długa historia zaowocowała bogatą kulturą, której ślady można napotkać wszędzie. Owe prawdziwe „perełki” dostrzegli przedstawiciele organizacji UNESCO, docenili ich wartość i umieścili na Światowej Liście Dziedzictwa Kulturowego wiele zabytków, m.in. górskie kościoły oraz całe miasta: Kato Pafos, Palaepafos i Choirokitia. Gdziekolwiek więc turysta się znajdzie, napotka na ślady bogatej tradycji, z wielkim pietyzmem przekazywanej z pokolenia na pokolenie i uroczyście kultywowanej przez mieszkańców.

Właściwie co tydzień odbywa się na wyspie jakieś święto. Najczęściej jest to barwny festiwal, w trakcie którego składany jest hołd świętemu z okazji jego „imienin”. „Panigiri”, tradycyjne święto na świeżym powietrzu, obchodzone głównie na terenie wiosek, jest takim właśnie wydarzeniem. Jednakże najważniejszym wydarzeniem religijnym Cypryjczyków jest Wielkanoc. Obchodzona z największą powagą, ale jednocześnie z radością i nadzieją. Cypryjski Karnawał jest z kolei najatrakcyjniejszą imprezą kulturalną roku na wyspie. Połączony z „Anthestirią” ? wiosennym świętem kwiatów i „Kataklysmos” ? świętem potopu stanowi kulminacyjny punkt Zielonych Świątek, które jako żywo przypominają nasze słowiańskie obrzędy.

Przez okrągły rok, niemal w każdym zakątku: w dużych miastach i niewielkich wioskach organizowane są wystawy, koncerty, wystawiane sztuki teatralne, odbywają się ludowe festyny. Kultura cypryjska w dużym stopniu wzbogacana jest niepowtarzalną sztuką ludową. Kunszt wielowiekowego rękodzielnictwa, rzemiosła chłopskiego przekazywany jest z troską z pokolenia na pokolenie. Nadal powstają wyroby, mające duszę i wygląd tych sprzed setek lat. I podobnie jak tamte, mają one charakter dekoracyjny i użytkowy jednocześnie. Stanowią elementy wyposażenia domów mieszkańców wyspy, a dla turystów są cennymi bibelotami upamiętniającymi pobyt na Cyprze. Do najsłynniejszych należą koronki z Lefkary, różane wyroby z Agros, czy butelka lokalnego wina zakupiona w jednej z wiosek. Grecki Kościół ortodoksyjny jest najważniejszym ośrodkiem religijnym od pierwszego wieku naszej ery. Większość Cypryjczyków postępuje wedle jego zasad; harmonia w rodzinie oraz serdeczność dla drugiego człowieka stanowią główne wartości nauki tego Kościoła.

Narty w Górach Troodos
Sezon narciarski trwa od połowy grudnia do połowy marca. Wyciągi czynne w godzinach 9-16. Wysokość terenów narciarskich: 1500-1951 m n.p.m. Cztery wyciągi o łącznej długości 6 km. Cztery trasy zjazdowe noszą nazwy bogów greckich: Zeus, Hera, Afrodyta, Hermes.

Golfiści na Cypr
Na Cyprze w golfa można zagrać na jednym z trzech wysokiej klasy pól golfowych: Tsada Golf Club, Secret Valley i Aphrodite Hills. Wszystkie znajdują się w urokliwej okolicy Pafos. Dzięki łagodnemu klimatowi, można na nich grać przez cały rok.

Konferencje i incentives
Doskonały klimat przez cały rok, piękna sceneria, tradycyjna gościnność mieszkańców oraz 10 000 lat historii i cywilizacji. Cypr posiada wszystko, by móc zorganizować spotkanie, konferencje, wyjazd motywacyjny lub jakąkolwiek inną imprezę dla firmy. Każdego roku, ponad 600 firm z całego świata gości na Cyprze podczas przeróżnych konferencji i wyjazdów typu incentive.

Poniżej filmik reklamujący Cypr-idealnie odtwarza klimat jaki tam panuje.

Temperatura powietrza w dzień [°C]:
sty
16
lut
17
mar
18
kwi
22
maj
26
cze
30
lip
32
sie
32
wrz
30
paź
27
lis
22
gru
18
Temperatura powietrza w nocy [°C]:
sty
7
lut
6
mar
8
kwi
11
maj
16
cze
20
lip
22
sie
22
wrz
20
paź
16
lis
12
gru
8
Temperatura wody [°C]:
sty
16
lut
17
mar
17
kwi
17
maj
20
cze
23
lip
25
sie
26
wrz
25
paź
24
lis
19
gru
17
Liczba godzin słonecznych [h]:
sty
5
lut
6
mar
7
kwi
9
maj
11
cze
12
lip
13
sie
12
wrz
11
paź
9
lis
7
gru
6
Cypr Południowy – Ayia Napa
Temperatura powietrza w dzień [°C]:
sty
16
lut
17
mar
18
kwi
22
maj
26
cze
30
lip
32
sie
32
wrz
30
paź
27
lis
22
gru
18
Temperatura powietrza w nocy [°C]:
sty
7
lut
6
mar
8
kwi
11
maj
16
cze
20
lip
22
sie
22
wrz
20
paź
16
lis
12
gru
8
Temperatura wody [°C]:
sty
16
lut
17
mar
17
kwi
17
maj
20
cze
23
lip
25
sie
26
wrz
25
paź
24
lis
19
gru
17
Liczba godzin słonecznych [h]:
sty
5
lut
6
mar
7
kwi
9
maj
11
cze
12
lip
13
sie
12
wrz
11
paź
9
lis
7
gru
6
Cypr Południowy – Larnaca
Temperatura powietrza w dzień [°C]:
sty
16
lut
17
mar
18
kwi
22
maj
26
cze
30
lip
32
sie
32
wrz
30
paź
27
lis
22
gru
18
Temperatura powietrza w nocy [°C]:
sty
7
lut
6
mar
8
kwi
11
maj
16
cze
20
lip
22
sie
22
wrz
20
paź
16
lis
12
gru
8
Temperatura wody [°C]:
sty
16
lut
17
mar
17
kwi
17
maj
20
cze
23
lip
25
sie
26
wrz
25
paź
24
lis
19
gru
17
Liczba godzin słonecznych [h]:
sty
5
lut
6
mar
7
kwi
9
maj
11
cze
12
lip
13
sie
12
wrz
11
paź
9
lis
7
gru
6
Cypr Południowy – Limassol
Temperatura powietrza w dzień [°C]:
sty
16
lut
17
mar
18
kwi
22
maj
26
cze
30
lip
32
sie
32
wrz
30
paź
27
lis
22
gru
18
Temperatura powietrza w nocy [°C]:
sty
7
lut
6
mar
8
kwi
11
maj
16
cze
20
lip
22
sie
22
wrz
20
paź
16
lis
12
gru
8
Temperatura wody [°C]:
sty
16
lut
17
mar
17
kwi
17
maj
20
cze
23
lip
25
sie
26
wrz
25
paź
24
lis
19
gru
17
Liczba godzin słonecznych [h]:
sty
5
lut
6
mar
7
kwi
9
maj
11
cze
12
lip
13
sie
12
wrz
11
paź
9
lis
7
gru
6
Cypr Południowy – Paphos
Temperatura powietrza w dzień [°C]:
sty
16
lut
17
mar
18
kwi
22
maj
26
cze
30
lip
32
sie
32
wrz
30
paź
27
lis
22
gru
18
Temperatura powietrza w nocy [°C]:
sty
7
lut
6
mar
8
kwi
11
maj
16
cze
20
lip
22
sie
22
wrz
20
paź
16
lis
12
gru
8
Temperatura wody [°C]:
sty
16
lut
17
mar
17
kwi
17
maj
20
cze
23
lip
25
sie
26
wrz
25
paź
24
lis
19
gru
17
Liczba godzin słonecznych [h]:
sty
5
lut
6
mar
7
kwi
9
maj
11
cze
12
lip
13
sie
12
wrz
11
paź
9
lis
7
gru
6
Cypr Południowy – Protaras
Temperatura powietrza w dzień [°C]:
sty
16
lut
17
mar
18
kwi
22
maj
26
cze
30
lip
32
sie
32
wrz
30
paź
27
lis
22
gru
18
Temperatura powietrza w nocy [°C]:
sty
7
lut
6
mar
8
kwi
11
maj
16
cze
20
lip
22
sie
22
wrz
20
paź
16
lis
12
gru
8
Temperatura wody [°C]:
sty
16
lut
17
mar
17
kwi
17
maj
20
cze
23
lip
25
sie
26
wrz
25
paź
24
lis
19
gru
17
Liczba godzin słonecznych [h]:
sty
5
lut
6
mar
7
kwi
9
maj
11
cze
12
lip
13
sie
12
wrz
11
paź
9
lis
7
gru
6
Cypr Północny – Nikozja
Temperatura powietrza w dzień [°C]:
sty
16
lut
17
mar
18
kwi
22
maj
26
cze
30
lip
32
sie
32
wrz
30
paź
27
lis
22
gru
18
Temperatura powietrza w nocy [°C]:
sty
7
lut
6
mar
8
kwi
11
maj
16
cze
20
lip
22
sie
22
wrz
20
paź
16
lis
12
gru
8
Temperatura wody [°C]:
sty
16
lut
17
mar
17
kwi
17
maj
20
cze
23
lip
25
sie
26
wrz
25
paź
24
lis
19
gru
17
Liczba godzin słonecznych [h]:
sty
5
lut
6
mar
7
kwi
9
maj
11
cze
12
lip
13
sie
12
wrz
11
paź
9
lis
7
gru
6

Wpisy o Cyprze

Verified by MonsterInsights

Zapoznaj się z zasadami przetwarzania danych osobowych. Treść polityki prywatności jest zgodna z wymogami regulacji o ochronie danych osobowych obowiązującej od dnia 25.05.2018 r. więcej informacji

http://charmante.com.pl/polityka-prywatnosci/

Close