Zatoka Lara – a Caretta gdzie?
Zatoka Lara piękna, dziewicza, naturalna. Sama plaża wygląda na nieco opuszczoną. Brak tam infrastruktury turystycznej. Jedynie kilka knajpek w samym miasteczku. Nad całą Zatoką Lara nie ma hotelu ani ośrodka wypoczynkowego.
Dojechać najlepiej z Paphos, jadąc na północ drogą E701 przez miasta: Lempa, Pegeia i Agios Georgios. Po dotarciu na miejsce parkujemy i idziemy piechotą na plażę. Dalej na północ dotrzemy na Półwysep Akamas, do najbardziej wysuniętego na zachód punktu Cypru – teren dla miłośników pieszych wędrówek.
Ale ze względu na to, że żółwie Caretta przypływają na lęg akurat w sezonie, czyli od czerwca do września – w tym czasie służby ochrony przyrody zamykają dostęp do plaży. No więc chcąc uniknąć małego zawodu w postaci obejrzenia kilku zdjęć i opowieści o tych stworzeniach postanowiliśmy nie tracić czasu i nie dojechać do tego punktu na mapie, lecz zajechać nad zatoczkę, gdzie miejscowej ludności było jak na lekarstwo. Dla nas bomba, bo dojechaliśmy na skalną półkę, gdzie mogliśmy się schować i poczuć się swobodnie, zupełnie tak jak stworzył nas stwórca. Sesja zdjęciowa ect. Ale … tą naszą swobodę zakłóciła rodzina, która już potem nie zwracała na nas uwagi. Wyglądało to tak, jakby to było ich ulubione miejsce na oddanie się słońcu. Dzieci i rodzice topless. Sama natura dookoła 🙂 Nie byłam przyzwyczajona do takich widoków i że ktoś może oglądać i mnie.
Żeby dotrzeć na sam koniec zatoki, jadąc plażą zakopaliśmy się naszym Jimnym w piachu. Odrazu rzucili się nam na pomoc Cypryjczycy. Nie było pytania, czy mogą pomóc, tylko odrazu była reakcja. To było bardzo miłe. Znów pokazali jacy są fantastyczni 🙂
Patrzę, patrzę, i co widzę? Jakieś worki zakopane w piachu……..
I pomijam fakt, że aparat znów nam filgla nawywijał ,co widać po zdjęciach.
Z tego co wiem warto tu być tuż przed zachodem słońca. Słyszałam, że inni mieli tą przyjemność by żółwie Caretta zobaczyć. Wtedy nie byłam świadoma lub nie dopuszczałam logicznego myślenia do siebie, że w dzień jest zbyt gorąco, by żółwie wylegiwały się na plaży, jak to sobie wyobrażałam. Fajnie byłoby ponurkować z fają wśród Caretta, może będzie to bardziej przemyślane i doczytam się więcej na ten temat nim następnym razem wyruszę na ich poszukiwanie.
O Caretta
Od czerwca do września morskie gady z gatunku karetta (Caretta caretta) i żółw zielony (Chelonia mydas) przypływają w te rejony Cypru na lęg. Samica wykopuje w piasku głębokie na 50 cm dołki, do których składa około 150 jaj. Niby wydaje się, że to bardzo dużo, ale w istocie tylko niewielkiej ilości małych żółwików po 7 tygodniach udaje się wykluć i bezpiecznie dotrzeć do morza. Ciepło potrzebne do inkubacji jaj pochodzi ze słońca. Jeżeli temperatura jaj podniesie się powyżej 29.9° C embriony stają się żeńskie, a przy niższej temperaturze wylęgną się osobniki męskie. Najwięcej żółwików wylęga się wieczorem i w nocy co zwiększa szanse ich przeżycia. Największym zagrożeniem dla nich są ptaki, kraby i człowiek. Na szczęście dzięki takim miejscom jak Zatoka Lara żółwie mają możliwość bezpiecznego lęgu bo dba o nie człowiek.
Wspaniałe miejsce! Widoki jeszcze piękniejsze. Uwielbiam podróżować, a jak trzeba jeszcze przejść pieszo to jeszcze bardziej mi się to podoba. Pozdrawiam.
Cudowny post, humor i dystans! Plus ogolnie bardzo fajny blog 🙂 Gratuluje! 🙂