Poros – legendy, bajki i grobowce
Ruiny w Poros to pozostałości murów po starożytnym porcie Pronnean. W dawnych czasach najważniejszy port na wyspie jak i cały obszar starego miasta Pronoi.
Miasto bogate w historię i legendy. Z Poros na drodze do miasteczka Skala, albo jak kto chce odwrotnie, jest długi odcinek kamienistej plaży, gdzie kiedyś miejscowi włócznią łowili ryby. Tuż przy plaży – widoczne z drogi – są liczne i duże skały w kształcie grzybka – można sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie ale uwaga, tną skórę – wersja dla odważnych 😉
Legenda mówi, że zostały rzucone przez piratów, a Cyklopi bronili wyspy – Cyclops ( członek rasy gigantów z jednym okiem, w mitologii greckiej oznacza okrągłe oczy) Dowodów na istnienie Cyclops możesz poszukać w starożytnej Krani, której kilkukilometrowy mur służył do obrony miasta. Mieści się na obrzeżach miasta Argostoli, blisko świątyni Demeter, która opowiada o czasach starożytnych – jeśli lubisz historię oraz legendy warto się w ten temat zagłębić.
Mury zbudowane są z równych bloków kamiennych, wyciętych, niemożliwych do zrobienia w tamtych czasach bo aż 7 w.pn.e. Obecnie nie są w najlepszym stanie, zniszczone przez pogodę, kwasy i deszcze. Jeśli masz możliwość zwiedzania wyspy, wynajmij samochód. Trafisz tam na trasie Sami-Argostoli, w miejscowości Razata jest zniszczony znak na prawo.
W pobliżu znajdziesz pozostałości budynków tego miasta – na wzgórzu zwanym Riza istniały groby komorowe, które zostały zniszczone ale coś tam można obejrzeć. Ważne, że wiesz na co patrzysz, bo same kamienie i mury nie są zbyt ciekawe. Zależy co kto lubi.
Jaskinia Drakaina/ Drakaina Cave
Leży na wysokości ok. 70 m i jest małą, otwartą formacją krasową, rozciągająca się na powierzchni około 90 metrów kwadratowych. Około dwie trzecie wnętrza jaskini pokryte jest przez ogromne głazy, w wyniku której przez wysoką aktywność tektoniczną wystąpiły w różnych momentach jej historii geologicznej. Spora część podłogi jaskini jest wapniem otynkowana, znajdziemy tam paleniska pokryte naturalnym kamieniem oraz kamienne narzędzia, szczątki spalonej zwierzyny oraz kości.
Wykopaliska archeologiczne prowadzone w latach 1992 i 2005 ujawniły aktywność ludzką do późnego neolitu (połowy 6 tysiąclecia pne) sprzed wczesnej epoki brązu. Jaskinia długo była opuszczona, ale Drakaina została ponownie wykorzystana jako sanktuarium poświęcone Bogu Pan (pół człowiek pół zwierzę, grecki bóg opiekuńczy lasów i pól, strzegący pasterzy) i Nimf od końca do początku 7 wieku pne. W czasach nowożytnych jaskinię ponownie zagospodarowano jako owczarnię. Nie była miejscem do zamieszkania stałego, raczej traktowano ją jako aktywność społeczno-kulturową gdzie odbywały się różnego rodzaju spotkania okresowe i na krótki okres czasu. Dowodem na to są różne znaleziska archeologiczne, które potwierdzają zamieszkanie przez ludzi w Poros i na obszarze Pronoi w czasach prehistorycznych i historycznych od 5700 pne. Znaleziska takie jak narzędzia z kamienia i kości, tablice, figurki, ceramika, pozostałości żywienia, biżuteria, broń..
Wykopaliska mają na celu zrobienia witraży by pokazać obecnej społeczności rekonstrukcję biografii ich kultury przy wsparciu Greckiego Ministerstwa Kultury.
Kultura mykeńska
Nazwa Drakena (smoczyca) odnosi się do lokalnej legendy o smoku, który żył w wąwozie Poros. Ślady w skałach – na zboczu wąwozu tuż przy asfaltowej drodze pomiędzy skałami – uważa się za odciski stóp smoka. Ponoć zamieszkiwał w okresie mykeńskim, ale to tylko legenda. A że taka kultura na tej wyspie istniała świadczy o tym odkrycie przez miejscowego archeologa w 1991 roku – tholos, czyli mykeński grobowiec Ula oraz pozostałości osadnictwa z epoki mykeńskiej, który został znaleziony w pobliskim miasteczku Tzanata. Na początku uważano, że jest to miejsce pochówku Odyseusza, ale powszechnie jest uznany za grobowiec rodziny królewskiej sprzed 1400 pne. Choć wcześniej splądrowane przez rabusiów groby, praktycznie zostały nietknięte szczątki, które leżały w grobie to niemniej jednak jest to najważniejsze znalezisko historyczne na wyspie Kefalonia.
Tholos służyły do pochówku kilku kultur Morza Śródziemnego i Azji Zachodniej ale w niektórych przypadkach były one używane do różnych celów, takich jak domy na Cyprze, rytuał w Syrii i Turcji, a nawet fortyfikacje w Hiszpanii i Sardynii, i pomiędzy nimi nie ma żadnego związku.
W pobliżu w Kornellos nad kościołem rozrzucone są szczątki innej starożytnej cytadeli – dojedziesz tam na samym końcu drogą szutrową.
W Muzeum Archeologicznym w Argostoli można podziwiać najważniejsze symbole dla grobu tholos jak złote rogi byka, złoty podwójny topór i grawerowane pieczęcie kamieni szlachetnych. Chociaż inne grobowce z tego okresu zostały znalezione na wyspie w miejscowości Mazarakata i Lakithra, to grób w Tzanata jest najbardziej imponujący.
Jako ciekawostkę dodam, że wyspa była kolonią przez różnych najemców – Rzymianie, Frankowie, Wenecjanie, Włosi, Francuzi, Rosjanie, Turcy (bardzo krótko) i wreszcie Brytyjczycy (do 1834 roku) Kefalonia była kontrolowana przez generała Sir Charles Napier. Osadnicy z Malty zostali przesiedleni do Poros by ponownie użyźnić glebę, zaludnić tą część wyspy, próbując wdrożyć model osady rolniczej. Jednak plan nie zadziałał i w Poros pozostało nie więcej niż mały klaster chat rybackich do 1953 roku, kiedy to ludzie zbudowali nowe domy tuż po trzęsieniu ziemi, które przyniosło ogromne zniszczenia. Utworzono port Poros jako wspólnotę wiejską, która stała się najważniejszą częścią tej wyspy.
Dla nurków – jaskinia Cyclops, której ściana rozciąga się od 16 do 46 m głębokości. Na 16 metrach pływasz w przestronnej jaskini, a na głębokości 35 metrów widać jasne i żywe niebieski kolory wody. To nurkowanie proponuje Scuba Hellas, i tylko dla doświadczonych nurków.
To wszystko – za nie długo wrzucę zdjęcia robione telefonem z całej wyspy, jeśli oczywiście chcecie, a chcecie, prawda? 😉
Interesujący artykuł. Aż chce się tam pojechać 🙂
Bardzo się cieszę, że podobał się wpis – dziękuję 🙂
Uwielbiam kulturę mykeńską. Szkoda, że tak mało się z niej zachowało.
Dziękujemy za wszystkie opisy, widzimy że bawienie się żywym słowem jest dla Ciebie przyjemnością. Wykorzystamy Twoje opisy podczas przyszłorocznego wyjazdu do hotelu Utopia. Powodzenia podczas pisania kolejnych wpisów.
Bardzo się cieszę, że mogłam w czymś pomóc – udanego wyjazdu zatem życzę i zachęcam do przeczytania innych informacji o Kefalonii 🙂