Skip to main content

Informacje podstawowe:

Liczba mieszkanców: 190 tys.
Numer kierunkowy telefonu: 0034922
Wazniejsze numery telefonu:
Policja: 112
Pierwsza pomoc: 112
Czas lokalny: Warszawa: 12.00, Santa Cruz de Tenerife: 11.00
Komunikacja miejska:
autobus – komunikacje zapewnia gęsta sieć autobusów. Małe busy zwane guaguas docierają wszędzie, lecz brak rozkładów jazdy i zmieniające się trasy utrudniać mogą orientacje.

Teneryfa jest największa, jedna z najwspanialszych i najchętniej odwiedzanych Wsyp Kanaryjskich położona na Oceanie Atlantyckim. Słońce gości tu cały rok dlatego wycieczki last minute na Teneryfie są dobrym pomysłem na wakacje o każdej porze roku. Południe Teneryfy jest cieplejsze i posiada szerokie, piaszczyste plaże położone w zatoczkach. Na chłodniejszej północy dominuje zieleń i strome, skaliste wybrzeża. Specyfikę klimatu tworzy tu Prąd Kanaryjski, niosący od wybrzeży Portugalii zimne wody Atlantyku.

Teneryfa jest wyspa pełna kontrastów. Interesująca roslinność nizin, masyw wulkanu Pico Del Teide, pustynne tereny oraz malownicze plaże sprawiają, że wakacje na Teneryfie z pewnością będą urozmaicone i pełne niezapomnianych wrażeń.

Wycieczki na Teneryfie obejmują głównie takie miejscowości jak Playa de las Americas, Los Cristianos, Santa Cruz de Tenerife i Costa Adeje.
Playa de las Americas jest największym i najbardziej rozrywkowym kurortem turystycznym Teneryfy. Mnóstwo tu restauracji, kawiarni, pubów i dyskotek, dzięki czemu jest to miejsce idealne dla osób chcących poznać nocne życie wyspy. Piękne, piaszczyste plaże oraz zadziwiająca natura sprawiają, że Teneryfa jest również doskonałym miejscem dla osób chcących rozkoszować się spokojem, odpoczynkiem i pięknem pejzaży roztaczających się na Teneryfie.
Nieco spokojniejszym kurortem na wyspie jest Costa Adeje. Miasto wyróżnia się bardzo dobrze rozbudowana baza turystyczna, podobnie jak Los Christianos, gdzie znajduje się piękna promenada prowadząca do portu, oraz Santa Cruz de Tenerife– portowa stolica wyspy z XIX wieczna zabudowa oraz licznymi muzeami i galeriami.
Duża atrakcja Teneryfy jest bajeczny Loro Parque w Puerto de la Cruz. Jest to spektakularny ogród zoologiczny położony na terenie pięknego parku. Można podziwiać tam m. in. największe i najnowocześniejsze na świecie akwarium z orkami, setki gatunków kolorowych papug oraz pingwinarium, delfinarium i akwarium z rekinami. Teneryfa kojarzona jest jednak przede wszystkim z Wulkanem Pico del Teide, mierzącym ponad 3700 m. n. p. m., będącym najwyższym szczytem Hiszpanii i góra rzucająca najdłuższy na świecie cień. Wycieczka na zaśnieżony wulkan zapewnia niesamowite widoki. Niemal na sam szczyt można dotrzeć kolejką. U stóp Teide znajdują się płazy, gady i potwory zastygnięte w lawie o różnych odcieniach. Wulkan należy do Parku Narodowego Las Canadas del Teide, w którym odnajdziemy także formacje skalne o ciekawych kształtach i kolorach.
Ponadto będąc na wakacjach na Teneryfie warto zobaczyć opadające do oceanu Klify Olbrzymów oraz Piekielny Wąwóz z wodospadem. Wspaniała wycieczka jest rejs na pobliska Gomere oraz objazd wyspy, podczas której można poznać bujna egzotyczna zieleń północy z plantacjami bananowców i surowość południa.

Plaże na Teneryfie są bardzo dobrze przystosowane na przyjecie turystów. Można odnaleźć spokój i ciszę zarówno na małych plażach północy jak i na długich i popularnych plażach południa z bogatą ofertą rozrywek i sportów wodnych. Mekką plażowiczów jest południowa część wybrzeża Teneryfy, gdzie ogromny kompleks wypoczynkowy tworzony jest przez połączenie plaż Los Christianos, Playa de las Americas i Costa Adeje. Interesująca jest sztuczna plaża Las Teresitas, która została usypana z piasku Sahary.

Najlepsza na Teneryfie, bogato rozbudowana baza hotelowa odnajdziemy w Costa Adeje. Hotele gwarantują wysoki standard i komfort. Są ciekawe architektonicznie, oferują szeroki wybór rozrywek. Posiadają własne plaże w większości usypane piaskiem z pustyni. Większość hoteli położona jest na wybrzeżu i zapewnia wspaniale widoki.

Teneryfa to bajeczna kraina pełna nieskazitelnej, wszechobecnej natury, będącej głównym atutem wyspy i jednym z powodów coraz to większej liczby turystów przybywających na wakacje na Teneryfie z różnych zakątków świata.

Historia

Pierwsze pewne zródła, nie licząc legend, mówiące o przybyciu na wyspy Europejczyków, pochodzą z przełomu XII i XIII wieku. W 1341 r. wszystkie wyspy po raz pierwszy znalazły się na mapie. W 1402 r. Wyspy Kanaryjskie zostały zajęte, przy pomocy żołnierzy hiszpańskich, przez Francuza, Jeana de Béthencourta. Sprowadził on na wyspy normandzkich rolników do pracy przy uprawach.

Kolejne lata to okres ciągłych buntów i walk wewnętrznych. Miejscowa ludność – Guancze – została obłożona wysokimi podatkami, część sprzedano jako niewolników. Siłą nawracano ich na katolicyzm. Gdy w XV wieku zakładano miasto, trwała jeszcze partyzancka walka tubylców, którzy ulegli ostatecznie w 1495 r. Jednocześnie trwał także spór miedzy Hiszpania a Portugalia o prawo do zarządzania wyspami, zakończony w 1479 r uznaniem zwierzchnictwa hiszpańskiego.

W XVI w. na Wyspy Kanaryjskie przybyło wielu osadników z Hiszpanii, Portugalii, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii. Osadnikom nie żyło się jednak lekko. Wyspy nękane były nieustannymi najazdami rozmaitych piratów. W 1797 r. Santa Cruz zaatakował Honoratio Nelson w poszukiwaniu statku z hiszpanskim zlotem. Miasto bronilo sie dzielnie i polozylo trupem 226 Anglików, w tym ranili samego Nelosna. Wkrótce jednak dla pojednania poslali mu beczke wina, gdyz Anglia byla zbyt cennym rynkiem zbytu dla wyspy, by go utracic.

W 1821 r. Wyspy Kanaryjskie ogłoszone zostały prowincja Hiszpanii a Santa Cruz de Tenerife jej stolica. Dolało to jednak tylko oliwy do ognia w rywalizacji z Las Palmas, które domagało się podziału prowincji. Głównym surowcem eksportowym był w tym czasie barwnik spożywczy – karmin, jednak rozwój produkcji sztucznych barwników chemicznych doprowadził do upadku ekonomicznego. Sytuacje uratowłlo nadanie miastu przez króla statusu wolnego portu. Znaczne ożywienie żeglugi zwolnionej od opłat celnych sprawiło, że Santa Cruz wraz z Las Palmas w krótkim czasie stały się najruchliwszymi portami świata.

W latach 30 na Teneryfie został zesłany Francisco Franco za próbę obalenia rządu republiki. Wkrótce jednak opanował wyspę i uczynił z niej swą pierwszą bazę, skąd rozpoczął wojnę domową przeciwko rządom republikanów w Hiszpanii. Wojna jednak ominęła Santa Cruz. Po II wojnie znów nastąpiła wysoka fala emigracji, głównie do Wenezueli. Sytuacja zmieniła się radykalnie, gdy w latach 60. Franco otworzył wyspy dla obcokrajowców. Nastąpił nadspodziewany boom turystyczny. Jak grzyby po deszczu wyrastały hotele i ośrodki wczasowe.

Po upadku dyktatury w Hiszpanii w 1982 r. wyspy stały się autonomicznym regionem, wchodząc wspólnie z nią do Unii Europejskiej w 1986 r. Wyspy zachowały jednak przywileje strefy wolnoclowej, co prócz gorących plaż jest jedną z ważniejszych przesłanek świadczących o atrakcyjności.

Główne atrakcje

Sercem miasta jest Plaza de EspaÔa. Po środku placu wznosi się krzyż upamiętniajacy ofiary wojny domowej. Przy nim znajdują się także główne budowle miasta takie jak siedziby muzeów i władz lokalnych.

W mieście zachowało się kilka wspaniałych przykładów hiszpańskiego baroku. Do najznamienitszych należy kościół św. Franciszka – Iglesia de San Francisco z XVII i XVIII wieku. Wraz z pobliskim Teatro Guimerá tworzy szczególnie malowniczy zakątek. Najstarszą świątynią miasta jest jednak kościół Niepokalanego Poczęcia NMP – Iglesia de la Concepción z piękną wieżą. Warto odwiedzić Castillo de San Juan, miejsce gdzie w XVII wieku odbywały się targi niewolników przywożonych z Afryki.

Miasto słynie nie tylko z pięknych placów i zabytków, lecz także ze wspaniałych parków i ogrodów. Parque de García Sanabria jest idealnym miejscem do odpoczynku przy kawie wśród fontann i zieleni. Granice parku stanowi najokazalsza aleja w mieście: Rambla del General Franco.

Turyści jednak przyjeżdżają na wyspy przede wszystkim by odpocząć na wspaniałych plażach. Jedna z najlepszych na wyspie to Las Teresitas. Prowadzi do niej nadbrzeżna ulica. W pobliżu znajduje się uroczy port rybacki San Andres.

Muzea i galerie.

Museo de la Naturaleza y El Hombre – prezentuje najciekawsze zbiory w miescie dotyczące przeszłości wyspy jak i jej przyrody. Można w nim zobaczyć m.in. mumie i czaszki Guanczów.
Museo de Bellas Artes – zawiera dzieła z różnych czasów i miejsc, w tym spora część malarstwa miejscowego i flamandzkiego, m.in. obrazy Breughla.
Museo Militar de Almeyda – prezentuje uzbrojenie dawnych okrętów wojennych, m.in. armaty Nelsona, z czasów gdy atakował miasto.

Zakupy

Strefa wolnocłowa na Teneryfie sprawia, ze Santa Cruz jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem na zakupy. Wielu turystów obficie zaopatruje się tu w wyroby tytoniowe i alkohole. Z wysokiej jakości słyną cygara z La Palma. Warto tez kupić miejscowe, wyśmienite wina. Wyroby te można tu kupić po rzeczywiście niższej cenie niż gdzie indziej. Z innych towarów najczęściej są nabywane drewniane wyroby rzemiosła artystycznego jak hafty i koronki oraz wyroby z drewna. Interesująca jest także ceramika, wciąż wyrabiana prymitywnymi metodami. Kupowane są tez perfumy, oraz różnego rodzaju sprzęt elektroniczny.

Głównymi ulicami handlowymi w mieście są Calle del Castillo i Calle Bethencoourt Alfonso. Najruchliwszy jest jednak główny plac targowy – Mercado de Nuestra SeÔora de Africa. Miłośnikom rękodzieła warto polecić pobliski dom rzemiosła ArtespaÔa. W niedziele warto natomiast odwiedzić pchli targ, tzw. rastro.

Gdzie zjeść

La Isla Fisch-Fete, Calle de Esquivel 6, tel. 380002 – restauracja podaje świetne dania rybne miejscowej kuchni.
Mario, Edificio Rincón del Puerto – restauracja specjalizuje się w daniach rybnych. Posiłek można także spożywać w lodzi.
Mi Vaca y Yo, Cruz Verde 3, tel. 385247 – lokal podaje dania z różnych stron świata. Doskonale są m.in. dania kuchni orientalnej.
La Rueda, Carretera General del Norte Sauzal, tel. 562981 – restauracja podaje dania mięsne z rusztu przyrządzane według przepisów miejscowej kuchni.

Rozrywka

Santa Cruz o każdej porze roku jest pełne turystów z całej Europy. Nad wody oceanu niosą się dźwięki licznych dyskotek, rozbawione tłumy młodzieży przemieszczają się od jednej do następnej. Przyjezdni przepuszczają pieniądze w licznych barach a w nocnych klubach zabawa trwa do białego rana. Znaleźć tu można zabawę dla każdego: od eleganckich dyskotek po kluby w których tańczy się muzykę ludowa. Mimo tłumów turystów, na rozległych plażach, jednych z najlepszych w strefie podzwrotnikowej, dla każdego znajdzie się miejsce. Wyspy Kanaryjskie oferują przede wszystkim wspaniałą możliwość ucieczki przez zima w Europie.

Właśnie wtedy odbywa się największe święto miasta – hucznie obchodzony karnawał. Konkurować może pod względem atrakcyjności niemal z samym Rio de Janerio. Kończy się on w mieście widowiskowym “Swietem Grzebania Sardynki”. Szczególnie barwnie obchodzone jest też Boże Ciało -mieszkańcy miasta przygotowują ogromne kobierce z kwiatów, a także z barwionej soli i różnokolorowych wulkanicznych piasków. Podczas tych fiest najlepiej uwidacznia się kulturowa tradycja wyspiarzy: brzmi kanaryjska muzyka, ludność ubiera się w regionalne stroje, tańczone są tradycyjne tańce. Elementy te zbliżone są w swym stylu do kultury hiszpanskiej, jednak można w nich odnaleźć także wiele wpływów orientalnych, afrykańskich i południowoamerykańskich.

Na wyspach dużą popularnością cieszą się organizowane walki kogutów, a jednymi z tradycyjnych sportów są walka na kije, lucha canaria czyli rodzima odmiana zapasów oraz regaty małych łódek żaglowo-wiosłowych.

 

Costa Adeje:

Costa Adeje należy do kompleksu wypoczynkowego znajdującego się na południowo-zachodnim krańcu Teneryfy. Kompleks ten stanowi jeden z filarów gospodarczych wyspy. Co do plaż, są pokryte sztucznie piaskiem przywiezionym z Sahary, w niczym to jednak nie przeszkadza tłumom korzystających z nich letników. Costa Adeje sąsiaduje z Playa de las Américas, Adeje jest jednak dużo spokojniejszym rejonem przytulnych hoteli, cieszącym się najlepszą reputacją z wszystkich trzech członów konurbacji (Los Cristianos, Playa de las Américas i Costa Adeje), choć nie odbiegającym zbytnio wyglądem od poprzednich – także tu ciągną się rzędem centra handlowe i kosmopolityczne restauracje. Cały kompleks nadal się rozbudowuje, powstają nowe ulice, zmieniają się ich nazwy, toteż orientacja bywa trudna. Niektóre ulice noszą więcej niż jedną nazwę.

El Medano

Stale wiejąca wzdłuż brzegu bryza zapewnia tu idealne warunki dla windsurfingu, przyciągając na długie, płaskie plaże entuzjastów tego sportu z całego świata. Nadają oni miejscowości atmosferę przyjemnego luzu, kontrastującą ze snobizmem większości kąpielisk. Wzdłuż głównej plaży, pasa pięknego piasku bez najmarniejszej skałki, prowadzi długi drewniany pomost, jakby stworzony do wieczornych spacerów, podobnie zresztą jak cała plaża.

O każdej porze dnia morze przy plaży jest tu pełne desek z żagielkami, lecz, choć uprawianie windsurfingu wydaje się w El Medano obowiązkowe, nowicjusze powinni pamiętać, że silne tutejsze wiatry są poważnym wyzwaniem nawet dla wprawnych adeptów. W ośrodkach oferujących kursy i wynajem sprzętu można przebierać; do najlepszych należy Surf & Kite Center na plaży za hotelem Playa Sur Tenerife (www.surfcenter.info).

Najnowszym szaleństwem, kitesurfingiem, polegającym na ujeżdżaniu deski ciągniętej przez wielki latawiec, zajmuje się związana z poprzednią firmą Azul Kite School.

 

Las Caletillas

Na północ od centrum miasteczka Candelaria, w Las Caletillas, kryje się najlepsza do kąpieli plaża w okolicy, a przy niej dwa hotele.

Candelaria, ludna wieś ok. 18 km na południe od Santa Cruz, słynie z bazyliki Nuestra Señora de Candelaria, ośrodka kultu patronki archipelagu. Święto Matki Bożej z Candelarii obchodzi się 15 sierpnia, kiedy to przybywają tu pielgrzymi z wszystkich wysp archipelagu. Okazała bazylika z lat 50. odsunęła się nieco od centrum miejscowości. Z boku kościelnego placu, na którym gromadzą się pielgrzymi, stoi dziewięć posągów wielkich wodzów Guanczów o ogromnych rozmiarach; za ich plecami fale Atlantyku obmywają czarne piaski plaży, jednej z kilku w okolicach Candelarii.

 

Las Galletas

Jest to znacznie skromniejsza odmiana Playa de las Américas. Choć miejscowość też już dawno przestała być wioską rybacką, na wulkanicznej plaży ołowianej barwy wciąż leżą na piasku do góry brzuchami poczciwe łodzie. Centrum nie grzeszy urodą, ale łatwo się po nim poruszać i zaspokoić wszelkie podstawowe potrzeby. Nadmorskiemu bulwarowi Paseo Marítimo towarzyszy spokojna, wysadzana drzewami promenada La Rambla.

Przyrodniczą atrakcją jest Montaña Amarilla (Żółta Góra), wulkaniczna formacja na wybrzeżu koło Las Galletas, wyrzeźbiona przez wiatr i wodę. Dojazd: Avenida Antonio Tavio spod kompleksu Ten Bel, dalej Calle Chasna do małego parkingu na końcu ulicy. Z Żółtej Góry rozpościera się widok na dzikie wybrzeże, można też zejść stąd nad wodę albo obejść kamienistą okolicę.

Pod względem warunków dla nurków Las Galletas nie ustępuje Los Cristianos i Los Gigantes. Nurkowanie, kursy i wycieczki organizuje Buceo Tenerife Diving Center.

 

Los Christianos

Los Cristianos to część kompleksu turystycznego znajdującego się na południowo-zachodnim krańcu Teneryfy. Plaże pokryte są sztucznie piaskiem przywiezionym z Sahary, w niczym to jednak nie przeszkadza tłumom korzystających z nich letników: rodzin z dziećmi, młodzieży, emerytów. W tym kołowrocie najtrudniej o coś hiszpańskiego, a jeśli nawet znajdzie się w końcu knajpkę z kuchnią kanaryjską czy sklepik z wyrobami miejscowego rękodzieła, to w każdym razie prawdziwego kanaryjskiego życia nie zazna się inaczej niż uciekając z portu w Los Cristianos na którąś z mniejszych wysp zachodnich.

Kompleks składa się wprawdzie z trzech odrębnych kąpielisk o dość zróżnicowanym charakterze, zwykle jednak łączy się je w całość i wymienia hurtem. Najdalej na południe leży Los Cristianos, gdzie w gąszczu uliczek w centrum wciąż można dostrzec elementy wioski rybackiej sprzed turystycznego boomu lat 70. Cały kompleks nadal się rozbudowuje, powstają nowe ulice, zmieniają się ich nazwy, toteż orientacja bywa trudna. Niektóre ulice noszą więcej niż jedną nazwę, jak główna arteria Los Cristianos, określana na zmianę jako Prolongación General Franco, Carretera Accesso Cristianos i Bulevar Chajofe (ta ostatnia nazwa wydaje się być oficjalnie poprawna).

 

Los Gigantes

Miasto żyje z turystyki, jest idealnym miejscem do wypoczynku ze słonecznymi plażami, hotelami i restauracjami. Acantilados de los Gigantes (klify olbrzymów) to niezwykle stroma, 600-metrowa ściana skalna opadająca do oceanu po północnej stronie podwójnego kąpieliska. Morze u podnóża klifu jest fascynującym terenem do obserwacji podwodnego życia, namiętnie eksplorowanym przez nurków.

Najefektowniejsza panorama klifu rozciąga się z morza (nie brak tu więc rejsów wycieczkowych organizowanych przez różnych przewoźników), a także z małej, wulkanicznej Playa de los Gigantes, skądinąd mało atrakcyjnego zakątka za portem w Los Gigantes.
Jest to najatrakcyjniejsze miejsce do nurkowania na Kanarach, z rojami podwodnych stworów w morzu, przede wszystkim niezliczonymi trygonami. Od ponad 10 lat na przystani jachtowej w Los Gigantes działa Los Gigantes Diving Center (www.divingtenerife.co.uk) organizujące wycieczki dla nurków. Obsługą nurków (cztery nurkowania dziennie) i organizacją wycieczek dla obserwacji delfinów i wielorybów zajmuje się też Marina Los Gigantes (www.tenerifeafondo.org).

 

Playa de las Americas

Playa de las Américas leży na północ od Los Cristianos i jest częścią tego samego, ogromnego kompleksu wypoczynkowego. Piasek i słońce przemieniły południowo-zachodni kraniec Teneryfy, złożony z sennych rybackich wiosek, w olbrzymi kompleks wypoczynkowy, jeden z filarów gospodarczych wyspy. Oprócz plaż, dodatkowym magnesem jest nocne życie, kwitnące we wszelkich formach, i pełny wybór atrakcji kulinarnych, od meksykańskiej bodegi przez paryską kafejkę po irlandzki pub.

Playa de las Américas jest dzielnicą śródlądowego miasteczka Arona, de facto jednak stanowi osobny organizm, wyróżniający się od jakiego czasu szczególnie luksusowym charakterem, obfitością hoteli-wieżowców i centrów handlowych. Miejscami w swym ostentacyjnym przepychu przypomina Las Vegas; zafundowało sobie nawet egipską piramidę i pseudorzymskie posągi, lecz ma też podejrzaną dzielnicę Las Verónicas na krańcu północnym. Dalej Playa de las Américas płynnie przechodzi w Costa Adeje, spokojniejszy rejon przytulnych hoteli.

 Zobacz aktualną pogodę:


pogoda w



Verified by MonsterInsights

Zapoznaj się z zasadami przetwarzania danych osobowych. Treść polityki prywatności jest zgodna z wymogami regulacji o ochronie danych osobowych obowiązującej od dnia 25.05.2018 r. więcej informacji

http://charmante.com.pl/polityka-prywatnosci/

Close