Skip to main content

Gran Canaria flaga

Na granicy / wiza

Gran Canaria to jedna z największych wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich (hiszp. Las Islas Canarias) położonego na Oceanie Atlantyckim, na północny-zachód od wybrzeży Afryki. Wspomniany archipelag należy do Hiszpanii. Dlatego obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej i wystarczy nam paszport lub dowód osobisty.

Szczepienia

Nie ma żadnych wymaganych szczepień.

Klimat / Kiedy jechać?

Gran Canaria jest wyspą bardzo górzystą z licznymi mikroklimatami, jednakże temperatura i wieczne słońce zawsze sprzyjają wypoczynkowi. Latem zanotujemy średnio 26-28stopni (nie jest więc bardzo upalnie, choć dni naprawdę gorące również się zdarzają), zimą zaś – ok. 22-24 stopni.

Waluta

Gran Canaria, choć geograficznie leży w północnej Afryce, jest integralną częścią państwa hiszpańskiego, a więc i Unii Europejskiej. Dlatego obowiązującą tu walutą jest euro.

Język

Językiem urzędowym jest hiszpański (kastylijski). W wielu miejscach można również porozumieć się w języku angielskim z racji na bardzo turystyczny charakter wyspy. Jednak, gdy będziemy starali porozumieć się po hiszpańsku, mamy u mieszkańców potężnego „plusa” 😉

Prąd / Zasięg telefonów komórkowych

Napięcie tak, jak w Polsce: 220 V / 50 Hz. Do niektórych gniazdek potrzebne są jednak specjalne wtyczki-przejściówki.

Lotniska / Wynajem samochodów

Głównym środkiem transportu umożliwiającym dostanie się na wyspę jest oczywiście samolot. Port Lotniczy Gran Canaria (Aeropuerto de Gran Canaria) znajduje się 18 km na południe od stolicy wyspy Las Palmas. Jest on jednym z największych lotnisk Hiszpanii – w 2008 r. obsłużył ponad 10 mln pasażerów! Na lotnisku bez problemu wynajmiemy samochód.

Transport publiczny

Transport na wyspie to przede wszystkim autobusy, które na Wyspach Kanaryjskich nazywane są guaguas. Popularne jest również poruszanie się skuterem czy wynajętym samochodem.

Taksówki / Infrastruktura

Taksówki są łatwo dostępne. Ponieważ wyspa w dużej większości utrzymuje się z turystyki, a chętnych nie brakuje, również i cena taksówki nie będzie należała do najniższych. Warto również wcześniej ustalić kwotę do zapłaty, szczególnie przy dłuższej trasie.

Specjalności kulinarne

Najbardziej popularne wśród typowo kanaryjskich potraw są: papas arrugadas (ziemniaki z narodowym sosem mojo), potaje de berros (zupa), soncocho (gotowana ryba) czy gofio (zapiekanki z mielonego jęczmienia lub kukurydzy z dodatkiem warzyw). Na Gran Canarii zjemy również owoce morza pod każdą z możliwych postaci, a wszystko popijemy świeżo wyciśniętym sokiem z owoców cytrusowych :). Bardzo popularne są także słodkie likiery, np.bananowy. Tradycyjnym produktem od wielu lat stosowanym w kuchni Gran Canarii jest tzw. gofio otrzymywane z mielonego żyta lub kukurydzy, przez całe stulecia stanowiło podstawę wyżywienia kanaryjczyków. Zastosowanie gofio w przygotowywaniu potraw jest bardzo powszechne: jest dodawane do kawy z mlekiem lub zupy jarzynowej, ale również wykorzystywane do bardziej skomplikowanych przepisów, jak escaldón de gofio lub gofio amasado, lub też desery kanaryjskie: mus z gofio lub flan z gofio.

Warte zobaczenia

Dużo ciekawych obiektów znajduje się w stolicy wyspy – La Palma, a szczególnie w jej najstarszej części, Vegueta. Tu znajduje się piękna Katedra Św. Anny. Przy placu o tej samej nazwie, znajduje się również kaplica Św. Antoniego, w której Krzysztof Kolumb modlił się przed swoimi wyprawami. Można tu zwiedzić także dom i muzeum Kolumba. Innymi miejscami godnymi polecenia jest: Maspalomas – miejscowość słynąca z pięknym wydm będących siedliskiem rzadkich gatunków fauny i flory oraz Playa de Ingles – słynny rozrywkowy kurort położony tuż obok rozległego terenu wydm Dunas de Maspalomas, gdzie liczne bary i dyskoteki tętnią życiem przez okrągły rok.

Historia

Najważniejsze wydarzenie historyczne dla wyspy to 10 sierpnia 1982 roku, kiedy to został przyjęty Statut Autonomii Kanaryjskiej, na mocy którego utworzono Kanaryjską Wspólnotę Autonomiczną. Od tego czasu wyspy mają lokalny parlament, rząd i wymiar sprawiedliwości, których siedziby znajdują się w Santa Cruz de Tenerife i Las Palmas de Gran Canaria.I co ciekawe – mimo oddalenia od kontynentu, Wyspy Kanaryjskie nigdy nie wysuwały tak silnych postulatów odnośnie zwiększenia ich autonomii czy uzyskania niepodległości, jak np. Kraj Basków, Andaluzja czy, przede wszystkim, Katalonia.

Mentalność / Tradycja

Na Gran Canarii czas płynie trochę wolniej, a wieczne słońce powoduje, że ludzie są bardziej pozytywnie nastawieni do życia… Bo czy jest możliwe wstanie przysłowiową lewą nogą, gdy po podniesieniu żaluzji przywita nas taka pogoda??? Śmiem twierdzić, że nie 😀 Dlatego mieszkańców wyspy oceniłabym jako ludzi otwartych, wesołych, świętujących wszystko, co tylko można 😉 Tu każdy ma czas na wypicie sangrii z przyjaciółmi, a niedzielne obiady z całą rodziną potrafią trwać i trwać… Bo to, czego nie zrobimy dziś, możemy przecież zrobić mañana 😉
 

Religia

Podobnie, jak w całej Hiszpanii, najliczniej reprezentowaną grupą są katolicy, w tym chrześcijanie. Dużo osób nie deklaruje jednak przynależności do żadnej religii.

Sport i rekreacja

Sporty wodne – przy większości plaż uprawiać można rozmaite sporty, szczególnie zaś surfing, windsurfing oraz bodyboard, dzięki silnym wiatrom i falom. Nurkowanie – u wybrzeży Gran Canarii podziwiać można bogactwo Atlantyku – wulkaniczne jaskinie i tysiące gatunków fauny. Wędkowanie – okoliczne wody są środowiskiem życia wielu gatunków ryb. Żeglarstwo – największą przystanią jest Las Palmas, pozostałe popularne miejsca, w których można zacumować łódkę to: Pasito Blanco, Puerto de Mogán, Puerto Rico, Anfi del Mar i Arguineguín. Z portu w Puerto Rico organizowane są rejsy podczas których można oglądać delfiny. Wiele przystani oferuje wycieczki morskie – zwykłymi łódkami, żaglowcami, katamaranami, łodziami o szklanym dnie, a nawet łodziami podwodnymi. Golf – na wyspie znajduje się wiele klubów i 9 pól golfowych, m.in. w pobliżu Maspalomas, Playa de Tauro i Arguineguín oraz Las Palmas. Jazda konna – popularna szczególnie w okolicy Maspalomas. Skoki spadochronowe, kurs pilotażu i wycieczki samolotem to świetna propozycja dla miłośników mocnych wrażeń. 5,5 km od San Augustin znajduje się Aero Club de Gran Canaria, główny ośrodek spadochroniarstwa to Tarajalillo. Tenis ziemny i squash – wiele hoteli w resortach ma własne korty, w Las Palmas znajduje się też Club de Tenis. Gran Canaria posiada również liczne ośrodki SPA, wellness, fitness itp. Górskie krajobrazy sprzyjają wspinaczce, wycieczkom pieszym i rowerowym oraz trekkingowi. Na wyspie organizowane są wycieczki safari jeepem, na wielbłądzie lub osiołku. W okolicy San Augustin mieści się także tor gokartowy. Wrestling – znany już w starożytności sport rozwija się na wyspie dzięki Wyspiarskiej Federacji Kanaryjskiego Wrestlingu – na piaszczystym terenie 2 zapaśników stara się zbić z nóg swego oponenta. Na Gran Canarii istnieje wiele ciekawych, tradycyjnych sportów, takich jak: skok pasterski, podnoszenie i pchnięcie głazu, odniesienie pługa, walka na kije, walka na garrote czy… spędzanie stada.

Plaże Gran Canaria

Ze względu na wulkaniczne pochodzenie wyspy, jej plaże, zajmujące w sumie ponad 60 km linii brzegowej, mają urozmaicony charakter. Znajdą tu Państwo zarówno plaże złociste z delikatnym, miałkim piaskiem, jak i niemal czarne, ostre i kamieniste. Najpiękniejsze wybrzeże, z miniaturową pustynią i rozległą złocistą plażą, znajduje się w Maspalomas. To tu wiatr sirocco, niosący saharyjski piasek, utworzył słynne wydmy zajmujące obszar 250 hektarów, łagodnie opadające ku morzu piękną, piaszczystą wielokilometrową plażą. Obok rozciąga się na długości ponad 2,5 km Playa del Ingles, jedna z najbardziej popularnych ze względu na jasny piasek i możliwość uprawiania wielu sportów wodnych.

Ciekawe Wydarzenia

Planując wakacje na Gran Canarii warto zajrzeć w kalendarium wydarzeń, aby wziąć udział w najciekawszych imprezach: koniec lutego – karnawał w Las Palmas, czerwiec – Boże Ciało z barwnymi kobiercami z kwiatów w Las Palmas, koniec czerwca – Fiesta de San Juan czyli święto patrona miasta, obchodom towarzyszą spektakularne pokazy sztucznych ogni na Playa de las Canteras, sierpień – Fiesta de la Rama, huczna zabawa na ulicach Agaete, której pierwowzór stanowiło święto Tańca Deszczu Guanczów.

♦MASPALOMAS

Ukwiecona tropikalną roślinnością Maspalomas wygląda niczym oaza wśród saharyjskich wydm parku krajobrazowego Dunas de Maspalomas. To znana i lubiana, tętniąca życiem miejscowość, w której nie brak rozrywek, doskonałych hoteli, kwiecistych ogrodów i możliwości uprawiania sportów. Romantykom z pewnością spodoba się latarnia morska El Faro. Wybrzeże stanowi piękna, kilkukilometrowa plaża ze złocistym piaskiem. W Maspalomas znajdują się: Park Wodny Ocean Park, Skate Park, Park Rozrywki Holiday World. Transfer autokarowy z lotniska do hoteli w Maspalomas – około 50 minut.

♦PLAYA DEL INGLES

Słynny rozrywkowy kurort Playa del Ingles położony tuż obok rozległego terenu wydm Dunas de Maspalomas, bezpośrednio przy wielokilometrowej piaszczystej plaży. W atrakcyjnym turystycznie mieście znajduje się promenada z licznymi barami, restauracjami, nocnymi klubami, dyskotekami, sklepami i wypożyczalniami sprzętu sportowego. Playa del Ingles tętni życiem przez cały rok. Wielu wrażeń dostarczają parki znajdujące się w sąsiedztwie Playa del Ingles – świat wodnych rozrywek Aquasur i botaniczno-zoologiczny Palmitos Park. Transfer autokarowy z lotniska do hoteli w Playa del Ingles – około 40 minut.

♦PLAYA DE TAURITO

Playa Taurito to piaszczysta plaża na południowym krańcu Gran Canarii. Miejscowość ta znajduje się na zachód od znanego kurortu Puerto Rico. Stanowi szereg kąpielisk ciągnących się wzdłuż wybrzeża. Przy plaży wznoszą się nowoczesne budynki hotelowe szczególnie ulubione przez turystów spędzających tu wczasy rodzinne. Za hotelami rozciągają się malownicze góry, tak charakterystyczne dla południowej części wyspy.

♦PUERTO RICO

Znana miejscowość wypoczynkowa sytuowana na południowo-zachodnim wybrzeżu Gran Canarii. Położenie w osłoniętej górami dolinie zapewnia dobrą pogodę przez cały rok. W zatoce znajduje się niewielka plaża z białym piaskiem i dwoma molami. W pobliskim porcie można korzystać z wielu atrakcji morskich, m. in. wypraw na połowy głębinowe i rejsów wokół wyspy. Obok portu biegnie nadmorska promenada. W głębi lądu znajduje się punkt widokowy z panoramą na całą zatokę Puerto Rico, skąd przy sprzyjającej pogodzie widać wulkan Teide – najwyższy szczyt sąsiedniej Teneryfy.

źródło tekstu: www.holidaycheck.pl/dh/6c10880a-1820-3ead-93b9-73f575436eed/-/f/1621/r/family  .

Zobacz aktualną pogodę:


pogoda wVerified by MonsterInsights

Zapoznaj się z zasadami przetwarzania danych osobowych. Treść polityki prywatności jest zgodna z wymogami regulacji o ochronie danych osobowych obowiązującej od dnia 25.05.2018 r. więcej informacji

http://charmante.com.pl/polityka-prywatnosci/

Close